Privrednici: Srbiji potreban stabilan investicioni ambijent
03. oktobar 2011. | 17:54
Izvor: Tanjug
Srbija treba da stvori povoljno poslovno okruženje i stabilan investicioni ambijent kako bi bila prihvaćena kao pouzdan partner u regionu i Evropskoj uniji (EU), istaknuto je na 11. Ekonomskom samitu Srbije.
Za ostvarenje tog cilja neophodan je konsenzus svih elita u Srbiji - političke, ekonomske i socijalne, izjavio je predsednik kluba "Privrednik" Branislav Grujić.
On je istakao da će se Srbija za dve godine, ulaskom Hrvatske u EU, naći na granici Unije i da treba da stvori takvo okruženje da postane centar slobodnog tržišta.
Grujić je kazao da su pred Srbijom brojni izazovi, a među prioritetima su unapređenje infrastrukture, preduzetništva, obrazovne strukture stanovništva, smanjenje birokratije i borba protiv korupcije.
On je izrazio očekivanje da će Srbija u naredne dve godine uspeti da odgovori svim tim izazovima.
Predsednik "Foreign investor services" Milan Parivodić rekao je da Srbija mora da ostane na svom putu ka EU, jer je to jedini efikasan način da se zemlja modernizuje, istakavši da su našoj zemlji neophodne suštinske reforme ekonomskog i političkog sistema.
Parivodić, koji je ranije bio ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, rekao je da u Srbiji nedostaje konsenzus oko toga koji su to evropski standardi i dodao da je najveći problem srpske privrede da posle 2000. godine nije postavila čvrste temelje za funkcionisanje slobodnog tržišta, kao što je to na primer uradila Slovačka.
Generalni menadžer u EFG grupi Đorđo Pradeli ocenio je da Srbija ima tri prednosti u odnosu na zemlje regiona, a to su trenutna fiskalna situacija, stabilnost bankarskog sistema i da kroz krizu prolazi bolje od drugih zemalja.
On je naglasio da BDP u Srbiji raste, a inflacija opada.
Kao smernice u daljem privrednom razvoju i napretku Srbije, Pradeli je naglasio uspešno okončanje procesa privatizacije, strukturne reforme, izgradnju infarstrukture i ubrzanje investicija, kao i smanjenje birokratije.
Pradeli je ukazao na potrebu da Vlada Srbije ubrza EU integracije da bi se održala stabilnost i likvidnost privrednog sistema u Srbiji.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: