emg home
RSS

PRESSEK

Uhapšen Dragan Tomić i još 16 bivših i sadašnjih funkcionera Kolubare

04. oktobar 2011. | 11:15 18:55

Izvor: "Politika", Beta, Emg.rs

Dragan Tomić (58), nekadašnji direktor Rudarskog basena „Kolubara” uhapšen je juče nešto posle 15 časova na graničnom prelazu Srbije i Makedonije, zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama u ovom preduzeću.

Prema saznanjima Politike, hapšenje Tomića trebalo je da bude izvedeno danas, ali je sve pomereno za dan ranije, jer se pretpostavljalo da ovaj funkcioner Demokratske stranke Srbije (DSS) hoće da napusti zemlju.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević saopštio je danas da je zbog zloupotrebe službenog položaja i nezakonitog pribavljanja imovinske koristi prilikom zakupa mašina u rudarskom basenu "Kolubara" kod Lazarevca uhapšeno ukupno 17 ljudi.

U saopštenju se navodi da su uhapšeni ta krivična dela obavili kroz zakup građevinskih mašina u vlasništvu privatnih preduzeća, za potrebe "Kolubare". Tužilaštvo veruje da su uhapšeni od novembra 2007. do 30. jula 2009. godine nepotrebno angažovali građevinsku mehanizaciju.

Prema istim navodima, oni su dnevno prijavljivali angažovanje mašina po osam, 12 pa čak i 24 sata, iako je realno angažovanje trajalo znatno manje. Mašine su angažovali preko takozvanih ćerki firmi a time su oštetili "Kolubaru" za najmanje 10 miliona evra.

Uhapšeni su bivši generalni direktor "Kolubare" Dragan Tomić, njegov naslednik na čelu kompanije Vladan Jovičić, pomoćnik direktora za komercijalne poslove Radisav Ranković, direktor organizacionog dela površinskih kopova Radosav Milić, tehnički direktor organizacionog dela Površinski kopovi Vladan Radovanović, direktor pogona Tamnava Milutin Bobić, direktor pogona Pomoćna mehanizacija Sveta Mirković, direktor pogona Polja Milan Petrović i direktor pogona Tamnava istočno polje Živojin Jovanović.

Takođe su uhapšeni i direktor pogona Polje B Svetolik Simić i vlasnici privatnih preduzeća čije su mašine bile u zakupu Vitomir Dimitrijević, Radosav Savatijević, Dejan Živojinović, Nenad Živojinović, Radovan Cvetić, Goran Marojević i Vera Trifunović.

"Tužilaštvo za organizovani kriminal sa policijom i Poreskom policijom analizira zakup mašina još nekih privatnih preduzeća. Ukoliko utvrdi da je zakup mašina vršen na sličan način treba očekivati proširenje postupka i na druga lica", navodi se.

Radosav Savatijević Kene (51), bivši predsednik Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije, u čijem sastavu posluje „Kolubara” uhapšen je u svojoj kući u Vreocima gde se nalazi u kućnom pritvoru. Kako saznaje Politika, u akciji Uprave kriminalističke policije po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal privedeno je i 16 bivših i sadašnjih funkcionera „Kolubare” i vlasnika privatnih preduzeća. Ovo je praktično rezultat istrage započete još u avgustu 2008. godine.

Uhapšeni se sumnjiče da su od novembra 2007. do jula 2009. godine, bez postupka javne nabavke, dodeljivali poslove privatnim preduzećima, kao izvođačima radova, iako su znali da oni nemaju adekvatnu mehanizaciju. U posao su zatim uvodili druge firme kao podizvođače i njima višestruko uvećavali broj sati rada, koje su bile osnov za fakturisanje naplate. Ovakvim fakturisanjem, kako se sumnja, oni su protivpravno pribavili više od 12 miliona evra.

Tokom pretkrivičnog postupka koji je vođen po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, inspektori Poreske uprave obavili su kontrolu u 23 preduzeća koja su sa Rudarskim basenom „Kolubara” zaključivala ugovore o zakupu mehanizacije koja je radila na rudarskim kopovima. Uporedo sa Poreskom upravom, na otkrivanju zloupotreba u rudarskom gigantu radila je i policija koja je obavila razgovore sa više od sto osoba koje su nešto znale o nezakonitim radnjama u „Kolubari”.

– Iz analize izveštaja Poreske uprave proizilazi da su iste osobe, zaposlene u RB „Kolubara”, istovremeno bile angažovane na više mašina koje su se koristile na kopovima. Rezultati sprovedenog pretkrivičnog postupka ukazivali su i na činjenicu da je u poslovnim knjigama „Kolubare” iskazivana potrošnja goriva koju, jednostavno rečeno, mašine nisu mogle da potroše za vreme svog rada. Prikupljeni podaci ukazivali su na to da je, na primer, jedna mašina radila neprekidno i po nekoliko dana. Zbog svega ovoga, istražni organi proveravali su svaki ugovor o zakupu mehanizacije ponaosob: od koga su mašine bile iznajmljivane i za koliko novca, kao i koliko je vremena bila korišćena i ko je njome upravljao – otkriva „Politikin” sagovornik blizak istrazi.

Prema njegovim rečima, proveravano je koliko su radnici bili angažovani i plaćeni, a utvrđivano je i ko je donosio odluke o zakupu, kakva je bila uloga rukovodilaca u ovom rudarskom basenu. Najveće zloupotrebe u „Kolubari”, kako je ranije objavljeno, otkrivene su baš u dokumentaciji o zakupu mehanizacije. Tako je zabeleženo da je od 2005. do 2009. godine na kopovima radila mehanizacija više od 200 privatnih firmi i to pod izgovorom da sama „Kolubara” i njene ćerke firme, inače državna preduzeća, nemaju dovoljno svojih mašina. Za te četiri godine, kako se spekuliše, „Kolubara” je na zakup mehanizacije potrošila oko 130 miliona evra.

Zanimljivo je da najskuplji buldožer od 40 tona na srpskom tržištu košta 450.000 evra, dok je zakup ovakve mašine „Kolubara” plaćala oko 100 evra po satu, što znači da je za samo jedan mesec za pomenutu vrstu mašine platila čak 74.400 evra. Objavljeni su, između ostalih, i dokazi da je bilo moguće da, na primer, jedna mašina radi 24 sata 31 dan u mesecu, a jednog dana i svih 25 sati, kao i da je jedan radnik navodno radio 96 sati bez prestanka. Podatak da je mašina jednog dana radila i 25 sati tokom jednog dana iz DSS-a su objasnili prelaskom sa letnjeg na zimsko računanje vremena.

U „posao” u vezi sa zakupom mehanizacije, prema nezvaničnim informacijama, bili su uključeni neki od članova Upravnog odbora EPS-a, funkcioneri raznih političkih partija, rukovodioci opštine Lazarevac.

Prema informacijama koje je „Politika” ranije objavila, pretkrivičnim postupkom kojim rukovodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, a koji je pokrenut zbog sumnje da je u poslovanju Rudarskog basena „Kolubara” bilo zloupotreba obuhvaćeno je oko 30 ljudi.

Protiv Dragana Tomića, koji je na čelu „Kolubare” bio od 2004. do 2008. godine, poreska policija je ranije podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da je radeći u RB utajom poreza oštetio budžet za 53,3 miliona dinara. Prema nalazima do kojih je poreska policija došla detaljnom proverom i ukrštanjem poreskog bilansa i poreske prijave za 2005. godinu, utvrđeno je da je Dragan Tomić izbegao da obračuna i plati porez u vrednosti od 53,3 miliona.

Radosav Savatijević je početkom maja uhapšen prilikom pokušaja bekstva iz zemlje zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama oko izgradnje puteva.

Prema krivičnoj prijavi policije, Savatijević je bio deo grupe koju je predvodio nekadašnji direktor „Puteva Srbije” Branko Jocić. Zajedno sa Savatijevićem i Jocićem, koji je odranije bio u pritvoru, u istoj akciji policije uhapšeno je još 13 osoba.

Ova grupa je osumnjičena da je oštetila državu za oko pet miliona evra prilikom izgradnje obilaznice oko Požarevca. Prema krivičnoj prijavi policije, oni su novac izvlačili na račune privatnih firmi prikazujući mnogo veće količine materijala od zaista ugrađenog i radove koji nikada nisu izvedeni.

 

Homen: Do kraja godine i druge istrage visoke korupcije

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen izjavio je danas da je hapšenje osumnjičenih za malverzacije u "Kolubari" samo početak istrage i da do kraja godine treba očekivati i druge velike istrage u borbi protiv visoke korupcije.

Homen je rekao da bi kroz finansijsku istragu mogao da se poveća broj osumnjičenih u vezi sa malverzacijama u "Kolubari".

Prema njegovoj oceni, radi se o "brutalnoj korupciji" u koju su umešani bivši i sadašnji državni i stranački funkcioneri.

Homen je istakao da nije postojala politička volja da se to pitanje otvori ali da je Srbija danas zrela za borbu protiv korupcije i da je "Kolubara" pravi primer te spremnosti.

"Do kraja godine možemo očekivati i druge velike istrage u borbi protiv visoke korupcije", rekao je Homen.

   

Ministarka: Obećavam, neće biti zaštićenih

Ministarka za pravdu Snežana Malović izjavila, povodom hapšenja za zloupotrebe u Kolubari, da Srbiju više niko neće videti kao zemlju u kojoj je korupcija prihvatljiva, a da su oni koji pljačkaju građane zaštićeni.

"To je moje obećanje. Na ovome se neće stati, državni organi su koordinirani i naša spremnost da se s korupijom izborimo više se ne dovodi u pitanje", navela je ona u pisanoj izjavi.

"Nema politike u delovanju istražnih organa i ko god istrage o korupciji povezuje s političkim trenutkom neka se zapita da li time abolira korupciju, pokušava da ometa rad istražnih organa ili obesmisli istrage", navela je ministarka.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

05. oktobar 2011. 17:18:01

| Ime

0

A KOSTOLAC

<<

10. oktobar - 16. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi