Liberalizacija energetskog tržišta uslov bržeg razvoja
07. oktobar 2011. | 15:02
Izvor: Beta
Tržište strujom i energentima u zemljama Zapadnog Balkana mora da se liberalizuje da bi se ubrzao privredni razvoj, ocenili su danas učesnici Samita 100 biznis lidera jugoistočne Evrope u Aranđelovcu.
Potpredsednik energestke kompanije EFT Miloš Hamović kazao je na skupu da je Slovenija uspela da otvori tržište električne energije, čime je omogućena kupovina od različitih firmi.
Kako je naveo, Srbija i Hrvatska se po pitanju deregulacije, koja se suštinski još nije desila, nalaze "na pravnom nivou".
Predsednik Uprave kompanije Munja Ivan Miloloža kazao je da državna politika ima najveći uticaj na energetski sektor i dodao da njen stav mora da omogući korišćenje resursa u regionu.
"Kapital će jednostavno doći tamo gde mu odgovara, a stvar je političara da omoguće investicije u sekundarne resurse", kazao je Miloloža.
Prema njegovim rečima, politika pokušva da kupi glasove kroz socijalni efekt, tako što će kupcima ponuditi nižu cenu struje i gasa, a to je "ekonomski neodrživo".
On je ukazao na neophodnost korišćenja obnovljivih izvora energije, jer "ovi prostori su bogati sunčevom energijom".
Predsednik uprave slovenačke kompanije Geoplin Boštjan Napast rekao je da je velika i osnovna greška to što pojedine države žele da održavaju regulaciju zbog toga što su se opredelile za kapitalizam, a nisu prilagodile ekonomsku politiku.
Govoreći o gasu kao jednom od poslednjih energenata koji ima dobar prolaz na tržištu, Napast je kazao da će u budućnosti gas biti jedno od "perspektivnijih rešenja u odnosu na ono što ekonomska politika predviđa".
Na Samitu 100 biznis lidera u Aranđelovcu predloženo je obezbeđivanje verodostojnih podataka za potrebe statistike kako bi se omogućila priprema kvalitetnih prognoza i povećala efikasnost energetskih politika.
Takođe, predloženo je i oblikovanje nacionalnih, ali i regionalne energetske politike do 2050. godine.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: