Odbor ukazao na nasilje nad ženama i diskriminaciju
12. oktobar 2011. | 14:19
Izvor: Beta
Građani Srbije razumeju pojam rodne ravnopravnosti, a kao osnovni problem navode nasilje nad ženama, predsrasude i diskriminaciju pri zapošljavanju, rečeno je danas na sednici Odbora Skupštine Srbije za ravnopravnost polova.
Na seminaru za članove odbora o "uvođenju rodne perspektive" u rad Skupštine koji je organizovao OEBS, saradnica OEBS Biljana Maletin je rekla da su, prema istraživanju Instituta društvenih nauka, među najugroženijim grupama samohrane majke i žrtve nasilja, a zatim žene sa invaliditetom.
"Kada pomisle na rodnu ravnopravnost, građanima prvo padne na pamet nasilje na ženama, postizanje finansijske samostalnosti, predrasude prema ženama, postizanje ravnomerne raspodele rada u domaćinstvu, obrazovanje", rekla je Maletin.
Ona je kazala da je više žena nego muškaraca navelo da je imalo iskustvo sa rodnom neravnopravnošću.
"Građani imaju osnovno znanje, znaju da Srbija ima Zakon o rodnoj ravnopravnosti, da je jedan od uslova na putu ka evropskim integracijama rad na tim pitanjima, da je zakonom zabranjeno nasilje u porodici", navela je Maletin.
Prema njenim rečima, ispitivanje je pokazalo da većina građana smatra da rodna ravnopravnost nije važno političko pitanje, ali i dodala da Srbija postaje povoljno tlo da to bude ozbiljna politička tema na predstojećim izborima.
Maletin je navela da je pozitivan stav prema rodnoj ravnopravnosti među političkim strankama najmanje zastupljen kod pristalica Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije, dok je najzastupljenijij među pristalicama Liberalno-demokratske partije i Demokratske stranke.
Konsultant OEBS za ravnopravnost polova Aleksandra Vladisavljević rekla je da je neophodno da rodna perspektiva i ravnopravnost polova postanu deo svakodnevne politike, jer je to jedini način da žene i muškarci imaju jednak položaj u društvu.
"Unapređenje rodne ravnopravnosti treba da postane jedan od ciljeva politike, jer se u suprotnom za njega neće određivati sredstva", navela je Vladisavljević.
Istraživanje, namenjeno Upravi Ministarstva za rad i socijalnu politiku za rodnu ravnopravnost, sproveo je tim Instituta društvenih nauka u oktobru 2010. godine na reprezentativnom uzorku od 1.204 osobe u Srbiji.
Predsednica Odbora za ravnopravnost Gordana Paunović-Milosavljević rekla je da Odbor ulaže napore na uspostavljanju pravnog i institucionalnog okvira za poboljšanje položaja žena u društvu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: