Reagovanja na mišljenje EK o kandidaturi Srbije
12. oktobar 2011. | 14:34 18:30
Izvor: Beta, Tanjug
Predsednica Skupština Srbije Slavica Đukić-Dejanović rekla je danas da je preporuka Evropske komisije da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU odlična vest i da ostali elementi Mišljenja EK nisu nepoznati javnosti.
"Odlična je vest što smo dobili preporuku za sticanje statusa kandidata, a svi ostali elementi i okolnosti u Mišljenju Evropske komisije nisu novi ni javnosti, ni meni", rekla je Đukić-Dejanović novinarima u Skupštini.
Ona je kazala da je "to ono što smo mogli čuti od zvaničnika Evropske komisije i predstavnika zemalja EU".
Slavica Đukić-Dejanović je ponovila da je ponosna na rad parlamenta, budući da je EK ocenila da je Skupština radila svoj posao i sa većom efikasnošću nego što se moglo pretpostaviti.
DS: Srbija će imati bolji pristup budžetu EU
Demokratska stranka smatra da će Srbija kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji imati bolji pristup budžetu Unije i da će dobijanje kandidature biti "značajan signal" za investitore.
"Demokratska stranka podseća da će Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u EU imati pristup svim delovima budžeta Evropske unije, i da će to biti znacajan signal svim investitorima da je Srbija zemlja koja je bezbedna za ulaganje", navodi se u saopštenju.
DS smatra da preporuka Evropske komisije "predstavlja najbolji mogući ishod" za Srbiju i da je to bilo moguće pre svega zahvaljujući tome što je okončana saradnja sa Haškim tribunalom i što je zemlja pokazala potpunu posvećenost reformama i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i time što je dala doprinos regionalnoj saradnji i bezbednosti.
"Srbija je zahvalna Evropskoj komisiji, kao i svim zemljama članicama Evropske unije na njihovoj saradnji i razumevanju. Predstoji nam period intenzivnog rada na nastavku naših evropskih integracija i Srbija je spremna da iskoristi sve mogućnosti koje se ovim otvaraju za našu zemlju za dobrobit svih njenih građana i u skladu sa Ustavom Republike Srbije", naveo je DS.
Koordinator za fondove u Kancelariji Vlade Srbije za evropske integracije Ognjen Mirić rekao je ranije Euraktivu da se Srbiji ukoliko do kraja godine dobije status kandidata za EU neće povećati iznos pretpristupnih fondova budući da je već utvrđen budžetski okvir EU do 2013.
Prema njegovim rečima, Srbija će dobiti pristup nekim programima EU koje do sada nije mogla da koristi.
Nikolić: Preporuka EK izuzetno značajna
Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je danas da je preporuka Evropske komisije da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU izuzetno značajna, kao osnovni preduslov za sveobuhvatni ekonomski i privredni razvoj.
U saopštenju SNS posle sastanka Nikolića i šefa Misije OEBS-a u Srbiji Dimitriosa Kipreosa, navodi se da je lider naprednjaka rekao da Srbiju očekuje mnogo posla da bi savladala trenutne probleme.
"SNS je spremna da preduzme korenite reforme na razvoju privrede, kako bi naši građani imali mogućnost da žive i rade kao i građani u svim razvijenim zemljama Evrope", rekao je Nikolić.
Jovanović: Uslovi su jasni
Lider Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da je mišljenje Evropske komisije (EK) očekivano jer su jasni uslovi za dobijanje statusa kandidata i datuma pregovora za članstvo u Evropskoj uniji (EU), a to je dovršetak pregovora Beograda i Prištine.
"To je potpuna realizacija preuzetih obaveza kroz proces pregovora sa Prištinom i dovršetak tih pregovora kako bi se omogućilo rešavanje problema na Kosovu", rekao je Jovanović novinarima u Skupštini Srbije.
On je kazao da su to oni isti uslovi koje je zvaničnicima Srbije prenela nemačka kancelarka Angela Merkel a koja uključuje ulazak Euleks-a u sud u Kosovskoj Mitrovici i ukidanje paralalenih institucija uspostavljenih 2008. godine.
Jovanović je ocenio da je decembar, kada se očekuje konačna odluka Saveta EU o kandidaturi, poslednji trenutak u kojem Srbija može da napravi politički zaokret ako želi status kandidata.
Prema njegovim rečima, vlast bi trebalo da se obrati građanima i jasio kaže da li je spremna za politički zaokret kako bi Srbija bila normalna zemlja, a ako nije spremna za to neka organizuje izbore na kojima će se građani sami izjasniti o svojoj budućnosti.
"Prilika postoji, imamo dovoljno vremena za politički preokret", ocenio je lider LDP-a uz konstataciju da je preporuka EK doneta u trenutku najvećih i najdubljih nesporazuma Beograda i Brisela za koje je odgovorna vlast u Srbiji koja je previše kalkulisala i zaobilazila reforme.
Kako je istakao, Vlada Srbije je dužna da predstavi jasan plan koji će omogućiti da se iskoristi prilika koja još postoji.
"Do decembra moramo ili dobiti kroz izbornu kampanju Vladu Srbije koja će biti hrabra i sposobna da reši nasleđene probleme ili jasna uveravanja predsednika vlade i dražave da je vladajuća većina sposobna za politički preokret tamo gde se on mora napraviti", naveo je Jovanović.
On je ocenio da je Vlada Srbije danas talac licemerne politike vlasti prema Kosovu i dodao da odluka EK ne sme biti tumačena kao uspeh društva iako je puno energije uloženo kako bi se evropska budućnost Srbije učinila realnom.
Todorić: Od Beograda se traži da prihvati carinske prelaze
Preporuka Evropske komisije da Srbija postane kandidat za prijem u EU je "najblaže moguće intonirana" s obzirom da se u njoj posredno traži da Beograd prihvati carinske prelaze sa Kosovom, ocenio je danas Vladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku.
Todorić je rekao da je preporučen nastavak dijaloga Beograda i Prištine, uz ogradu da se dijalog neće vraćati na pitanje carinskih prelaza.
"Pre dve nedelje je Beograd poručio da se ne može razgovarati o telekomunikacijama, energetici i drugim stvarima dok postoji sukob između Kfora i, kako je rečeno, golorukog naroda. Ukoliko bi Beograd nastavio dijalog, ne vraćajući se na tu temu, morao bi da smisli dobro opravdanje ili razlog zašto to čini, jer inače ne bi izgledao kredibilan način na koji se povlače 'crvene linije' koje se navodno neće napuštati", rekao je Todorić.
Todorić je procenio da se odlukom Evropske komisije zapravo traži prihvatanje carinskih prelaza koji su formirani jednostranom akcijom Prištine 25. jula i funkcionisanje Euleksa na celoj teritoriji Kosova.
"To znači da mora da proradi sud u severnom delu Kosovske Mitrovice, na isti način kao i u južnom delu, a to znači da se primenjuju zakoni Republike Kosovo. Ja ne kažem da to tako treba prihvatiti ili ne, već da to tako treba čitati", rekao je on.
Ružić: Preporuka pozitivan korak ka EU
Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija Branko Ružić ocenio je danas da je preporuka za sticanje statusa kandidata za članstvo pozitivan korak ka EU koji ne bi trebalo da izazove ni euforiju ni evroskepticizam.
"Vlada Srbije uspela da realizuje jedan od najvažnijih ciljeva, da napravi veliki iskorak ka EU, i očekujem da i buduća vlada bude vlada kontinuiteta po pitanju evopske agende", rekao je Ružić novinarima u parlamentu.
Ružić je naveo da očekuje da zvaničnici Beograda i Prištine pokažu iskren i partnerski odnos u dostizanju ciljeva koji su predviđeni dijalogom, ističući da je dijalog jedini pravi način da se dođe do rešenja.
"Očekujem da paralelno sa našim putem ka EU i dijalog sa Prištinom dovede do konkretnih rešenja", kazao je Ružić i dodao da je važno da ta resenja budu dugoročna.
On je naveo da pred Srbiju ne bi trebalo postavljati "neiskrene predloge", već da Srbija sa EU treba da gradi iskren i partnerski odnos.
"Ne možemo očekivati da neko određuje decembar ove godine ili sledeće kao rok kako bi se to postavljalo kao preduslov za dalji put ka EU", kazao je Ružić.
DSS: Još jedna u nizu ucena
Demokratska stranka Srbije (DSS) ocenila je danas da je mišljenje Evropske komisije definitivan poraz vladajuće koalicije i još jedna u nizu ucena kako bi Srbija priznala nezavisnost Kosova.
"Ovo je definitivan poraz politike ove vlasti i na spoljnom i na unutrašnjem planu... Politike koja je sve vreme bila ponizna u odnosu na EU, umesto da se sa njom razgovara kao sa pravim partnerom", kazao je poslanik DSS Zoran Šami novinarima u parlamentu.
Šami je rekao da je današnja preporuka EK samo jedna u nizu ucena kako bi Srbija priznala nezavisnost Kosova i da "umesto slavlja i euforije, svi treba da shvatimo gde smo".
Prema njegovim rečima, iz mišljenja Evropske komisije se vidi da EK zapravo misli na dijalog dve nezavisne države a ne Beograda i Prištine.
On je dodao da nije problem da li Srbija treba ili ne treba da uđe u EU, već da bi to trebalo da uradi na isti način na koji su i sve druge zemlje pristupile uniji.
Simić: Srbija treba da bude zadovoljna stavom EK
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenio je danas da Srbija treba da bude zadovoljna preporukom Evropske komisije da dobije status kandidata za EU, a da će za dobijanje datuma pregovora glavni uslov biti Kosovo.
"Čini mi se da u ovom trenutku možemo biti zadovoljni kandidaturom i činjenicom da ta odluka nije odložena za godinu dana do narednog sastanka Komisije", rekao je Simić za agenciju Beta.
Prema njegovim rečima, očigledno je da je odluka Evropske komisije proizvod kompromisa vodećih članica EU, pre svega Nemačke, Francuske i Velike Britanije, što se može osetiti i u formulaciji odluke i u uslovima koji su postavljeni Srbiji.
Dodao je da će odluka Evropske komisije verovatno "izazvati olakšanje u Beogradu i da će omogućiti i da se problem Kosova i ostali uslovi rešavaju u nešto mirnijoj atmosferi".
"Mislim da postoji prostor u kome nisu čvrsto fiksirani uslovi koje smo čuli u izjavama lidera pojedinih zemalja EU i ostavljen je prostor diplomatiji. U kojoj će meri Srbija moći u predizbornom razdoblju da na to odgovori je drugo pitanje, ali u ovom trenutku stavom Komisije možemo biti zadovoljni", rekao je Simić.
Međutim, on je dodao da sada nije optimista povodom mogućnosti da Srbija u decembru, nakon sastanka Saveta EU, dobije datum otvaranja pregovora.
"Nisam optimista, jer mislim da je Srbija u predizbornom periodu i da verovatno neće ostati veliki manevarski prostor za probleme kao što je Kosovo, čak i da izbori budu u maju. Mislim da će i pitanje Kosova i posao oko određenih uslova ipak biti stvar koji će rešavati sledeća vlada", rekao je Simić.
Prema njegovim rečima, Srbiji se sada prvi put zvanično Kosovo postavlja kao uslov na putu ka EU, mada su svi očekivali da se to desi nakon rešavanja pitanja saradnje sa Haškim tribunalom.
"Ono što nismo očekivali je da to pitanje dođe na agendu tako dramatično jer je kriza na severu Kosova praktično počela istog dana kada je poslednji haški optuženih prebačen u Hag", rekao je on.
Gligorov: Odluka EU zavisi od političke reakcije Srbije
Ekonomista Vladimir Gligorov izjavio je danas da je preporuka Evropske komisije da Srbija postane kandidat za prijem u EU, "ocekivana" i ocenio da će odluka Evropskog Saveta u decembru zavisiti od političke reakcije u Srbiji.
Gligorov je rekao da bi, ukoliko sve veće domaće politicke stranke pozdrave izveštaj i preporuku Evropske komisije, trebalo očekivati da Evropski savet decembra prihvati praktično istu formulaciju kao i Evropska komisija.
"Politička reakcija u Srbiji na ukupan izvestaj i na preporuku o tome pod kojim uslovima bi trebalo početi pregovore, biće važna za to kakvu će odluku doneti Evropski savet sredinom decembra", rekao je saradnik Bečkog ekonomskog instituta.
Gligorov je ocenio da bi pozitivna politicka reakcija omogućila da se pregovori sa Kosovom nastave i pre decembra, i da se neki rezultati u tom procesu postignu pre izbora u Srbiji iduće godine.
"To bi značilo i da se na izborima neće nadmetati partije, bar ne one veće, od kojih su neke za, a neke protiv integracije u EU", rekao je on.
Ukoliko tako bude, kako je procenio, politički proces bi vodio stabilizaciji u Srbiji i predvidljivosti njene politike, nezavisno od ishoda izbora, što bi pozitivno uticalo na ekonomski i svaki drugi rizik zemlje.
Prema rečima Gligorova, pozitivna politička reakcija i razgovori sa Kosovom, trebalo bi da dovedu i do ubrzanja ispunjavanja "kopenhaških kriterijuma" za prijem u EU i, konačno, do odluke o datumu otpočinjanja pregovora, najkasnije u decembru 2012. godine.
"Ukoliko bi politika reakcija bila drugačija, nije izvesno kako bi se stvari dalje razvijale, i svakako bi (to) povećalo nestabilnost u Srbiji i oko nje", rekao je Gligorov.
Sa kandidaturom Srbije 'u paketu' i veća konkurencija
Preporuka Evropske komisije da se Srbiji dodeli kandidatura za članstvo u EU dobra je vest ali i izazov za privrednike jer će "u paketu" dobiti još veću konkurenciju na tržištu naše zemlje, ocenili su danas u izjavi za Tanjug domaći preduzetnici.
Oni su, međutim, izneli različito mišljenje o tome da li će ta kandidatura uticati da u Srbiju dođe više inostranih investicija.
Dok jedni smatraju da će ulaganja biti veća, drugi tvrde da do većih investicija neće doći, sve dok se ne sprovedu strukturne reforme i poboljša poslovna klima.
Preduzetnik Slobodan Vučicević smatra da je preporuka da naša zemlja dobije status kandidata za ulazak u EU dobra vest za građane i privrednike.
"Investitori će imati veće poverenje u Srbiju, nego što je to bio slučaj do sada. Znači, to je dobra strana te priče, jer će biti još više ulagača, koji će se lakše odlučivati za investicije u Srbiji", kazao je Vučićević.
On je, međutim, skrenuo pažnju privrednicima da će dobiti još veću stranu konkurenciju.
"Skrenuo bih privrednicima pažnju da se spreme za konkurenciju jer će ona biti još veća i onaj ko se nije 'prešaltovao' na vreme više nema razloga da okleva, nego da brže bolje menja brzinu i da se sprema za nadolazeću konkurenciju", rekao je Vučićević, koji je i vlasnik trgovinskog lanca igračaka "Deksiko".
On je dodao da treba samo videti šta se događa u okruženju, te će tako svima biti jasno o čemu govori.
Privrednik Zoran Drakulić smatra da je dobro što smo dobili status kandidata, ali da u suštini mi time nismo rešili probleme "kod kuće".
"Mi moramo prvo da rešimo stvari unutar Srbije, kroz korenite reforme, da bismo povećali naš rejting koji u ovom trenutku nije takav da bi privukao investitore. To je suština. Mora puno da se radi i nadamo se da će ćemo posle izbora dobiti odgovorne političare i ljude sa znanjem koji će biti spremni da sprovedu te reforme", rekao je za Tanjug Drakulić, vlasnik "Point internešenel grupe".
On je dodao da nam je zbog toga potreban "nadzor Evrope", jer očigledno da ne možemo sami sa tim da se izborimo.
Drakulić je napomenuo da nije optimista po pitanju dobijanja datuma pregovora.
"Moramo jako mnogo toga da uradimo da bismo dobili datum pregovora. Da se uklopimo u evropske ekonomske kriterijume da bismo uopšte dobili taj datum. Mislim na način poslovanja, na poslovni ambijent...", ukazao je Drakulić.
Počasni direktor "Tarket Sintelona" Nikola Pavičić rekao je da će preporuka Evropske komisije da se Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u EU, dugoročno biti rešenje za probleme srpske privrede.
Kako je objasnio Pavičić, Srbija u narednih pet, šest, godina mora da sprovede privredne reforme, dok će evropske integracije stvoriti uslove da se ti reformski procesi uspešno sprovedu.
"Privrednih reformi nema bez dodatnog novca spolja. Ako budemo na putu prema članstvu u EU veća je verovatnoća da ćemo naći inostrane kreditore", naglasio je Pavičić.
Na pitanje da li će preporuka Evropske komisije uticati na bolji položaj Srbije kao investicione destinacije, on je odgovorio da kratkoročno to neće poboljšati investicioni ambijent.
"Tek kada sprovedemo reforme koje odlažemo deset godina možemo biti atraktivniji investitorima", poručio je Pavičić koji je i član UO Privrende komore Srbije i savetnik potpresednic Vlade Srbije Verice Kalanović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: