Najviše traktora izvozi se u BiH
30. april 2009. | 15:49
Izvor: EMportal
Srpski poljoprivrednici su prošle godine potrošili 178,1 miliona dolara na kupovinu mašina iz inostranstva, dok su srpske firme koje proizvode poljoprivrednu mehanizaciju izvezle robu vrednu 43,4 miliona dolara, saopšteno je danas u Privrednoj komori Srbije.
Prema podacima PKS, u odnosu na 2007. izvoz je veći 45,8 odsto, dok je uvoz porastao 34,9 odsto.
Od poljoprivrednih mašina najviše se trgovalo traktorima. Raznih tipova tih vozila je uvezeno za 64,6 miliona dolara, dok su strani poljoprivrednici od domaćih kompanija kupili traktore vredne 11,9 miliona dolara.
Najviše poljoprivrednih mašina izvezeno je u Bosnu i Hercegovinu. Vrednost te robe iznosila je oko 10 miliona dolara, dok je u Hrvatsku, drugo po veličini srpsko izvozno tržište izvezeno robe vredne 8,9 miliona dolara.
Najveći robe uvezeno je Nemačke (oko 45,2 miliona dolara) i Italije (oko 29 miliona dolara).
Grupacija proizvođača poljoprivrednih mašina saopštila je da je u 2007. ostvarila ukupan godišnji prihod od 97 miliona dolara i da učestvuje sa oko 9,3 odsto u ukupnom prihodu mašinogradnje, odnosno 0,12 odsto u ukupnom prihodu privrede Srbije.
Najveći problemi, koje su istakli predstavnici te industrijske grane su enormno veliki i nekontrolisan uvoz polovnih i novih poljoprivrednih mašina koje inače proizvode domaća preduzeća, nedostatak povoljnih uslova kreditiranja proizvodnje za izvoz, te nerešeni problemi u procesu privatizacije.
Na istom skupu, mašinski inženjer Radivoje Matić predstavio je projekat inteligentne poljoprivredne mašine za proizvodnju zdrave hrane.
Novi projekat omogućava proizvodnju organske hrane, ekološku zaštitu povećanje značajno izvoznih mogućnosti što sve doprinosi privrednom razvoju Srbije, istakao je Bogdan Stanić, profesor na Fakultetu tehničkih nauka.
Nove mašine namenjene su za sađenje krompira i rasada biljaka, kopanje i čupanje korova.
Učesnici tog sastanka istakli su važnost tog prototipa koji bi trebalo što pre primeniti u poljoprivredi.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: