Stojkov: Srbiju organizovati u šest makroekonomskih celina
15. maj 2009. | 17:51
Izvor: Beta
Grad: Novi Sad
Direktor Agencije za prostorno planiranje Borislav Stojkov izjavio je danas da Srbija treba da bude organizovana statistički i planski u šest makroekonomskih celina.
Na prezentaciji rezultata prve faze poslova na izradi Strategije prostornog razvoja Srbije Stojkov je rekao da su te celine - Autonomna pokrajina Vojvodina, Grad Beograd, Kosovo (uslovno), zapadna, istočna i centralna Srbija.
On je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu rekao da očekuje da će se nadležnosti i prava u budućnosti ostvarivati na tri nivoa - lokalnom, regionalnom i državnom.
U saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za informacije navodi se da je Stojkov kazao da se Strategija pravi na osnovu odluke Vlade Srbije i da je cilj da se usaglasi integralni ekonomski, socijalni i ekološko - fizički razvoj Srbije.
Predloženi materijal objedinjuje 40 strategija koje je Vlada usvojila, uz istraživanja stručnog i naučnog tima obrađenih u 38 studija, dodaje se u saopštenju.
Dodaje se da je na osnovu obimnog rada stručni tim predložio koncepciju prostornog razvoja Srbije koja će se zasnivati na nekoliko ključnih principa.
"Neki od njih su decentralizacija i policentrizam, što znači spuštanje odlučivanja na niže nivoe od državnog, omogućavanje ostvarivanja prava, ali i obaveza za rešavanje problema na nižem nivou, odnosno da se da podrška razvoju gradova, koji su u Srbiji morfološki dobro raspoređeni, ali nisu dovoljno iskorišćeni", kaže se u saopštenju.
Navodi se da jačanje teritorijalne koherentnosti i regionalna uravnoteženost omogućava da grad, ili urbani centar, i naselja koja ga okružuju, budu u funkcionalnoj vezi.
Stojkov je rekao i da Zakonom o teritorijalnoj organizaciji iz 2007. godine nije utvrđena razlika između statusa grada i opštine.
Dodao je i da će urbani centri u razvojnim regionima dobiti nadležnosti da brinu o ekonomskom, socijalnom i ekološkom razvoju i uređenju i da brinu o odnosu grada i sela.
U saopštenju se navodi da je na skupu zaključeno da cilj izrade dugoročne koncepcije održivog razvoja Republike jeste da se optimalno iskoristi teritorijalni kapital i komparativne prednosti i da se omogući njena uspešna integracija u evropsko prostorno i funkcionalno okruženje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: