Izabrani predsednik, šef diplomatije EU i predsednik Evropskog saveta
20. novembar 2009. | 07:43 15:34
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Belgijski premijer Herman van Rompuj imenovan za prvog predsednika Evropske unije, a britanska baronica Ketrin Ešton, komesarka EU za trgovinu, za šeficu diplomatije EU.
Francuski diplomata Pjer de Buasje imenovan je za generalnog sekretara Evropskog saveta, rekao je sinoć švedski premijer Frederik Rajnfeld na konferenciji za novinare posle samita.
Predsednik, šef diplomatije i generalni sekretar Evropskog saveta su tri ključne funkcije u EU prema Lisabonskom sporazumu o preustrojstvu EU, koji treba da stupi na snagu 1. decembra.
Van Rompuj za širenje i važnu ulogu EU u svetu Herman van Rompuj je izjavio da Evropa mora odigrati
važnu ulogu i naglasio da je pristalica ulaska novih zemalja u EU. On je rekao da zemlje mogu postati članice EU pod uslovom da ispune nužna merila.
"Evropa je unija vrednosti i ima odgovornost da igra važnu ulogu u svetu", rekao je Van Rompuj u prvom obraćanju novinarima. On je dodao da želi da prevashodno radi na tome da omogući dogovor članica EU o ključnim evropskim i svetskim pitanjima.
Uloge predsednika i šefa diplomatije
Prema Lisabonskom sporazumu, predsednik EU je predsedavajući Evropskog saveta, u kom su lideri članica EU, predsednik Saveta i predsednik Evropske komisije, i određuje smernice i ciljeve politike EU, ali nema zakonodavne nadležnosti.
Predsednik Saveta EU treba da pomaže u postizanju jednoglasja u Savetu, a EU predstavlja na međunarodnim skupovima.
Predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku biće i potpredsednik Evropske komisije, zadužen za međunarodno delovanje Unije. Šef diplomatije EU predsedavaće sastancima ministara inostranih poslova EU, učestvovaće u radu Evropskog saveta, a imaće i posebnu diplomatsku mrežu u svetu i osoblje, a njegovo delovanje će se oslanjati i na diplomatije članica EU.
Predsednik Evropskog saveta će, uz dogovor s liderima članica, utvrđivati glavne pravce spoljne politike, a šef diplomatije će ih sprovoditi u delo.
Tanja Miščević: Šansa za Srbiju
Potpredsednica Evropskog pokreta u Srbiji Tanja Miščević izjavila je da je iznenađena izborom Hermana van Rompeja i Katrin Ešton, ali da to nije loša vest za Srbiju.
"Mi sada tu imamo dobru šansu da razgovaramo s ljudima koji nas ne poznaju. Prema onom što znam, niti bivši premijer Belgije niti osoba koja je bila zadužena za spoljnu trgovinu u Velikoj Britaniji nisu imali nekog većeg kontakta s nama", rekla je Tanja Miščević.
Tanja Miščević je dodala da se Srbiji time daje mogućnost da se predstavi u svetlu koje će se zasnivati na informacijama o napretku, što znači da se ne mora ponovo objašnjavati politika iz devedesetih.
Govoreći o predsedniku EU, Tanja Miščević je podsetila da se radi o političaru koji ima lični kredibilitet i koji je uspeo da donese unutrašnju stabilnost Belgiji posle niza teških godina i višemesečnog perioda bez vlade.
"Najvažnije je da je reč o osobi koja ima lični kredibilitet. Ne snagu i jačinu u tom smislu da može da lupi šakom o sto, ali da je on taj koji će preseći stvar. Predsednik EU mora da razume interese 27 država i da bude u stanju da od svakog uzme ono što je njemu najvažnije i na osnovu toga gradi kompromis", kazala je ona.
Komentarišući izbor šefice za spoljnu politiku, Tanja Miščević je podvukla da joj drago što je na jednu od dve ključne funkcije izabrana žena.
"EU se nije mogla pohvaliti značajnim mestom i ulogom žena, ovog puta to je nešto na čemu treba dalje insistirati. Ne zato što je reč o rodu, već zato što je reč o jednoj drugoj vrsti aktivnosti i načinu rada koje žene unose, a jedna od evropskih vrednosti jeste da nema diskriminacije", rekla je ona.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: