Nepoznata sudbina 20.000 stanovnika dva japanska grada
16. mart 2011. | 08:49 17:02
Izvor: Beta, AP
Grad: Tokio, Moskva
Broj nestalih stanovnika grada Išinomaki, posle katastrofalnog zemljotresa i cunamija koji je pogodio Japan, najverovatnije iznosi 10.000, rekao je danas gradonačelnik tog grada u prefekturi Mijagi na severoistočnoj obali zemlje.
Japanska Nacionalna policijska agencija saopštila je da je broj žrtava zemljotresa i cunamija koji je u petak pogodio Japan porastao na preko 12.000, uključujući 3.676 do sada potvrđenih smrtnih slučajeva u 12 prefektura i 7.843 osobe koje se vode kao nestale.
Kako prenosi japanska novinska agencija Kjodo, u Išinomakiju koji se nalazi na delu obale koji je u petak razorio cunami posle zemljotresa, pre katastrofe živelo je 16.000 ljudi.
Najugroženija u najjačem zemljotresu u japanskoj istoriji i cunamiju koji je potom usledio upravo je prefektura Mijagi, posebno grad Sendaj.
I lučki grad Minamisanriku, koji se takođe nalazi u toj oblasti, prijavio je da se još uvek ništa ne zna o 10.000 njegovih stanovnika.
Za obnovu Japana potrebne godine i više od sto milijardi dolara
Štete od nedavnih razaranja u Japanu verovatno će premaštiti 159 milijardi dolara, koliko je iznosila ukupna šteta od zemljotresa u Kobeu iz 1995. godine, kažu stručnjaci.
Za obnovu onog što su zemljotres i cunami uništili za samo nekoliko minuta biće potrebne godine, ako Japan bude sebi mogao da priušti obnovu, ocenjuje agencija Asošijeted pres (AP).
Cunami visok 10 metara zbrisao je na severoistoku zemlje čitave gradove, blokirao saobraćajnice i ubio na hiljade ljudi, a takođe je iz stroja izbacio luke, rafinerije nafte, čeličane i fabrike.
Četiri prefekture, koje su najozbiljnije pogođene katastrofalnim dešavanjima - Ivate, Mijagi, Fukušima i Ibaraki - sedišta su niza privrednih grana kao što su poljoprivreda, elektronska industrija i proizvodnja auto delova, čine šest odsto japanske ekonomije.
Sendai, najveća luka na severu Japana, uništena je u naletu cinamija, a preko nje su u izvoz odlazila dobra i namirnice kao što su morska hrana, kancelarijska oprema, proizvodi od gume, hartija i auto delovi.
Tri ostale luke na severoistočnoj obali - Haćinohe, Išinomaki i Onahama - teško su oštećene i za njihovo vraćanje u upotrebu biće potrebni meseci, po svoj prilici.
U oblastima koje su pogođene katastrofom ne radi šest rafinerija nafte, a one su bile nosilac trećine nacionalnih kapaciteta za preradu "crnog zlata" u gorivo, i zajednički su bile u stanju da prerade 1,4 miliona barela nafte na dan.
Od tih šest rafinerija, dve su zatvorene zbog požara.
Čeličana korporacije Nipon stil u Kamaišiju zatvorena je zato što je cunami poplavio deo fabrike. Slično se, zbog zemljotresa, desilo sa čeličanom kompanije Sumitomo metal u Kašimi.
Nestašice struje usled ispadanja iz stroja četiri nuklearne elektrane zaustavile su proizvodnju u mnogim firmama.
Soni je to učinio u nekoliko fabrika, uključujući jednu koja proizvodi blu-rej diskove. Slično je postupila i Tošiba.
Svi nacionalni proizvođači automobila, uključujući Tojotu - koja je najveća na svetu - prekinuli su rad u celoj zemlji.
Rekonstrukcija će, kako se procenjuje, biti izuzetno zahtevan posao zbog širokih razmera štete, a stručnjaci sa Univerziteta u Hong Kongu procenjuju da će za obnovu biti potrebno od pet do 10 godina.
Prema njihovim rečima, u procenu nije uključena radioaktivna kontaminacija iz oštećene nuklearne centrale "Fukušima 1" koja bi mogla imati "potencijalno značajan efekat na obnovu" zemlje nakon zemljotresa i cunamija.
Za ponovnu izgradnja biće potrebne, procenjuje se, desetine milijardi dolara iz budžeta, od čega će profitirati građevinske firme, ali će sa druge strane biti uvećan ionako veliki nacionalni dug.
Nova eksplozija u Fukušimi
Vatra je sinoć ponovo buknula u reaktoru u Bloku 4 u japanskoj nuklearnoj centrali Fukušima 1, saopštila je firma koja upravlja centralom, Tokio elektrik pauer.
Portparol te firme, Hadžimi Motudžuku rekao je da je požar izbio u spoljnom omotaču reaktora i da vatrogasci pokušavaju da ga lokalizuju.
Japanska agencija za nuklearnu bezbednost potvrdila je požar, čiji uzrok još uvek nije poznat.
U istom reaktoru juče je već izbio požar, u bazenu za čuvanje nuklearnog goriva u kome se iskorišćeno nuklearno gorivo hladi, što je izazvalo oslobađanje radioaktivnosti u atmosferu.
Tokio elektrik pauer ranije sinoć je saopštio da je odustao od plana da iskoristi helikoptere kako bi usuo vodu u reaktor u Bloku 4, u kome je došlo do pregrevanja bazena sa gorivom. Iz te firme je saopšteno da su helikopteri procenjeni kao nepraktični, i da se razmatraju druge opcije.
Osoblje Fukušime 1 se vratilo u havarisanu centralu
Osoblje havarisane nuklearne centrale "Fukušima 1" u Japanu vratilo se u postrojenje, nakon što je, zbog povećanja radioaktivnosti, bilo prinuđeno da ga privremeno napusti, javio je jutros britanski Bi-Bi-Si (BBC).
Portparol japanske vlade Jukio Edano rekao je na konferenciji za novinare da je osoblje elektrane moralo biti povučeno zbog iznenadnog porasta nivoa radijacije, ali je 50 tehničara kasnije dobilo dozvolu da se vrati u postrojenje, udaljeno 220 kilometara od Tokija.
Japanske vlasti su još u utorak povukle 750 radnika iz "Fukušime 1", i tamo je ostao samo mali broj tehničara koji nastoje da ohlade četiri pregrejana reaktora i spreče topljenje nuklearnog goriva.
Japanska vlada bila je naredila radnicima koji gase požare u nuklearnoj centrali Fukušima 1. da se povuku zbog opasnosti od povečane radijacije. Time su, kako je izjavio šef kabineta Jukio Edano, privremeno obustavljeni radovi na hlađenju reaktora.
To je bila jedina šansa da se sačuvaju njihovi životi,rekao je funkcioner nuklearne centrale i dodao da ce u narednom periodu biti preduzimane samo minimalne mere zbog opasnosti od radijacije.
Tokom današnjeg dana nivo radijacije je nešto smanjen, ali do povratka radnika koji hlade nuklearne reaktore još nije došlo.
Japan se obratio za pomoć američkim nuklearnim ekspertima ali nisu saopšteni detalji zahteva.
Zvaničnici u centrali pokušavaju da otklone kvarove na bezbednosnim sistemima u nekoliko reaktora u Fukušimi, do kojih je došlo posle katastrofalnog zemljotresa i cunamija koji su u petak pogodili Japan.
Ova centrala ima šest reaktora koji su automatski prestali sa radom kada je došlo do zemljotresa, prošlog petka.
Novi zemljotres na istoku Japana
Dok zvaničnici u centrali pokušavaju da otklone kvarove na bezbednosnim sistemima u nekoliko reaktora u “Fukušimi“, do kojih je došlo posle katastrofalnog zemljotresa i cunamija koji su u petak pogodili severoistok Japana, istočni deo zemlje pogodio je još jedan u nizu snažnih zemljotresa.
Prema saopštenju Američkog geofizičkog zavoda, zemljotres je bio jačine 6 stepeni po Rihteru, a dogodio se u popodnevnim časovima po lokalnom vremenu. Taj zavod je saopštio i da je potres bio dovoljno jak da uzdrma zgrade u Tokiju, jer je epicentar bio u Tihom okeanu u prefekturi Čiba, 96 kilometara istočno od Tokija.
Nema izveštaja o šteti i ljudskim žrtvama najnovijeg potresa čiji je epicentar bio na dubini od 25 kilometara, saopštili su policija i lokalni funkcioneri.
Nije izdato ni upozorenje na cunami, ali je japanska meteorološka agencija upozorila na mogućnost povećanja nivoa morske vode.
SMS broj za pomoć Japanu
Telekom Srbija aktivirao je kratak SMS broj 2001 za sve svoje korisnike koji žele na ovaj način da učestvuju u prikupljanju novčane pomoći za građane Japana i na taj način pomognu da se, koliko je to moguće, obezbedi pomoć ovom ugroženom području.
Cena SMS poruke je 50 dinara bez poreza. Sav prikupljen novac biće prebačen na račun Crvenog krsta Srbije koji je namenski otvoren za pomoć stanovništvu Japana.
Obama: Američke nuklearke pod strogim nadzorom
Američki predsednik Barak Obama rekao je danas da su nuklearna postrojenja u SAD pod jakim nadzorom, kao i da su napravljena da izdrže zemljotrese "određene jačine".
Obama je u intervjuu za jednu televizijsku stanicu iz Pitsburga naveo da je nuklearna energija važan izvor energije za SAD, iako se postavljaju nova pitanja o njenoj bezbednosti posle katastrofe u japanskoj nuklearnoj centrali Fukušima 1, do koje je došlo nakon razornog zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan prošlog petka.
Fukušimu od subote potresaju eksplozije u njenim reaktorima, koje su izazvale širenje radijacije.
Obama je rekao da je uveren da Havaji i zapadna američka obala neće biti ugroženi zbog radijacije iz Fukušime.
Američki predsednik je, takođe, istakao da svi izvori energije imaju i negativnu stranu, i da svaki može da postane opasan zbog eventualne ljudske greške. Prema njegovim rečima, SAD su tu lekciju posebno naučile posle eksplozije na naftnoj platformi u Meksičkom zalivu prošlog leta, nakon koje se mesecima u more izlivala nafta.
Kanađani sa zapadne obale panično kupuju tablete joda
Kanađani koji žive na pacifičkoj obali, uprkos apelima zdravstvenih vlasti da to ne čine, panično prazne lokalne apoteke od lekova protiv radijacije.
Zdravstveni stručnjaci odbacuju rizik da radijacija iz nuklerke u Fukušimi dospe do najzapadnije kanadske provincije, Britanske Kolumbije, i apeluju na stanovništvo da prestane da pravi zalihe tableta kalijum joda.
Procenjuje se da bi bilo potrebno do šest dana da vetrovi preko Pacifika donesu radioaktivne čestice iz Japana, a dotle bi se najveći deo njih raspršio u vazduhu. Čak i da radijacija zaista stigne do kanadske pacifičke obale, ona, prema dosadašnjim informacijama, ne bi predstavljala nikakav zdravstveni rizik, tvrdi Peri Kendal, zdravstveni stručnjak iz Britanske Kolumbije.
Osim toga, Svetska zdravstvena organizacija ističe da tablete joda nisu "radijacioni protivotrov". One predstavljaju izvesnu zaštitu od eventualne kasnije pojave raka štitne žlezde kod osoba izloženih zračenju, ali ne štite od radioaktivnih elemenata kao što je cezijum. Osim toga, konzumiranje pilula joda može da bude i rizično za neke osobe, uključujući i trudnice, upozorava SZO.
EU će sprovesti stres-testove u svojim atomskim elektranama
Komesar Evropske unije za energetiku Ginter Etinger saopštio je danas da je EU odlučila da sprovede stres-testove da bi proverila da li bi njene 143 atomske elektrane mogle da odole zemljotresima i drugim vanrednim situacijama.
Etinger je posle hitnog sastanka ministara energetike i regulatora na tržištu atomske energije rekao da je "postignut opšti sporazum među onima koji su bili prisutni o sprovođenju zajedničkih stres-testova na osnovu zajedničkih striktnih standarda", prenele su agencije.
"Želimo da organizujemo sveobuhvatne stres-testove širom Unije. Bezbednost je nedeljiva, što znači da takođe želimo da ti testovi budu sprovedeni i u našim partnerskim zemljama, našim susedima i (francuski) predsednik Sarkozi će po tom pitanju preuzeti odgovornost u G20", rekao je Etinger.
Ti testovi bi trebalo da budu zasnovani na "striktnim standardima" koji će biti utvrđeni do druge polovine ove godine, ukazao je Etinger i pozvao zemlje van EU, uključujući Rusiju i Švajcarsku, da se pridruže toj inicijativi. Tako brza odluka o sprovođenju stres-testova doneta je posle izbijanja nuklearne krize u Japanu.
Daleki istok Rusije u strahu od radijacije iz Japana
Građani dalekoistočnih krajeva Rusije pohrlili su u prodavnice po votku, vino i jod, verujući da im to može pomoći protiv radioaktivnih padavina iz obližnjeg Japana, pišu danas ruski mediji.
Vlasti u pacifičkim oblastima Rusije nastoje da suzbiju strahovanja od nuklearnih padavina koje bi mogle da dođu sa vetrovima iz Japana, gde je u toku kriza sa atomskom centralom "Fukušima 1".
Olga Šekovceva, predstavnica štaba za vanredne situacije u regionu Primorski, optužila je danas kompanije koje trguju jodom, gas maskama i gajgerovim brojačima da podstiču paniku radi bolje prodaje.
Zvaničnici za vanredne situacije ostrva Sahalin, koje se nalazi blizu Japana, kažu da se "opasnost od radijacije ne očekuje", pozivajući se na stalna merenja vode i vazduha.
Nacionalna meteorološka služba je saopštila da će zagađeni vazduh iz "Fukušime 1" zaobići Rusiju.
Oštećena nuklearna centrala se nalazi na 1.500 kilometara od ruske obale.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: