Gađan Gadafijev kompleks, na meti linije snabdevanja
21. mart 2011. | 08:49 17:33
Izvor: Beta, CNN
Grad: Tripoli
Međunarodna koalicija predvođena SAD, Francuskom i Velikom Britanijom nastavila je noćas bombardovanje Tripolija u kojem je uništena jedna zgrada iz kompleksa libijskog lidera Moamera Gadafija, dok za danas najavljuje napade na linije snabdevanja vladinih snaga.
Prema bolničkim izvorima, do sada je poginulo najmanje 120 ljudi, dok koalicione snage tvrde da je minimalan broj kolateralnih žrtava.
U noćašnjem raketnom napadu u Tripoliju uništena je jedna zgrada koja je deo rezidencijalnog kompleksa Gadafija, i nalazi se na oko 50 metara o šatora u kojem je libijski lider primao svoje goste.
Prema rečima jednog zvaničnika koalicije, u toj zgradi se nalazila "komanda i kontrola" vladinih snaga.
U Tripoliju su se u nedelju uveče čule snažne eksplozije, od kojih jedna u Bab el-Aziziji, južnom kvartu gde se nalazi Gadafijeva rezidencija-kasarna. Libijska protivvazdušna odbrana odgovorila je na te napade iako je prethodno proglasila novi prekid vatre.
Libijski režim je još u petak proglasio prekid vatre, ali je vojska nastavila operacije protiv pobunjenika nakon čega je međunarodna koalicija predvođena SAD, Francuskom i Velikom Britanijom u subotu posle podne počela bombardovanje Libije.
U Misrati 11 poginulih, borbe oko Adždabije na istoku
Najmanje 11 osoba je poginulo i nekoliko desetina je povređeno u napadu snaga lojalnih libijskom lideru Muameru Gadafiju u Misrati, istočno od Tripolija, javio je Frans pres, pozivajući se na izjavu jednog od portparola pobunjenika u Misrati.
Istovremeno katarska televizija Al Džazira izveštava da se na području grada Adždabija, na istoku Libije, vode žestoke borbe između pro-Gadafijevih snaga i pobunjenika.
Ta televizija takođe navodi da Gadafijeve snage gađaju i grad Az Zintan, na zapadu zemlje.
Bi-Bi-Si (BBC) prenosi da libijske oružane snage optužuju "drugu stranu" da ne poštuje primirje i da bombe i projektili i dalje padaju na Libiju.
EU spremna da pošalje vojnu misiju u humanitarne svrhe
Evropska unija (EU) saopštila je danas da je spremna da u Libiju pošalje vojnu misiju u humanitarne svrhe ukoliko UN to zatraže.
"EU je spremna da uputi misiju, bezbednosnu i odbrambenu, u humanitarne svrhe, ukoliko to zatraži UN" i u okviru operacije koju bi UN koordinisale, navodi se u saopštenju izdatom posle sastanka šefova diplomatija zemalja EU.
"Takva operacija bi u potpunosti poštovala propise UN o upotrebi vojnih sredstava", dodaje se u saopštenju.
Uništena Gadafijeva rezidencija
Deo rezidencijalnog kompleksa libijskog lidera Moamera Gadafija uništen je u raketnom napadu, javila je agencija Frans pres.
Zgrada je bila udaljena oko 50 metara od šatora u kome je Gadafi primao svoje zvanice.
"Reč je o administrativnoj zgradi koja je bila meta rakete", rekao je portparol vlade Musa Ibrahim stranim novinarima koji su vozilima odvedeni u taj deo grada.
Danas hitan sastanak Saveta bezbednosti o Libiji
Savet bezbednosti UN održaće danas sastanak iza zatvorenih vrata o Libiji, saopštili su neimenovani evropski diplomati.
Kako je rečeno agenciji Frans pres, odluka da se održi hitan sastanak je doneta nakon što je to zatražila Libija.
Nemačka i Rusija su se pre nekoliko dana uzdržale od glasanja o Rezoluciji 1973 kojom se odobrava vojna intervencija u Libiji.
Ruski premijer Vladimir Putin danas je ponovo oštro kritikovao donošenje Rezolucije 1973, a nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele ponovio je stav Nemačke da ta zemlja neće učestvovoati u vojnoj intervenciji u Libiji.
"To znači da smatramo da je intervencija rizična, a kada čujem šta je Arapska liga saopštila u nedelju, ispada, nažalost, da smo u pravu", rekao je danas Vestervele.
Šef Arapske Lige, Amr Musa koji je u nedelju kritikovao bombardovanje Libije i ocenio da to delimično predstavlja nepoštovanje Rezolucije Saveta bezbednosti, danas je izjavio da je njegova izjava loše interpretirana.
EU pooštrila sankcije Gadafiju, podele oko intervencije
Evropska unija je danas pooštrila sankcije režimu libijskog lidera Moamera Gadafija što nije, međutim, uklonilo duboke podele unutar tog bloka po pitanju vojne intervencije u Libiji.
Bugarski premijer Bojko Borisov koji se protivi intervenciji u Libiji, osudio je "avanturu" motivisanu interesima za naftu.
Frans pres piše i da se unutar same koalicije u kojoj su iz EU Francuska, Velika Britanija, Italija, Belgija, Danska, Grčka i Španija, čuju različiti glasovi.
"Ovo ne treba da bude rat protiv Libije", već striktna primena rezolucije UN, rekao je šef italijanske diplomatije Franko Fratini uoči sastanka sa evropskim kolegama u Briselu i dodao da želi proveru da li su prvi napadi u Libiji bili u skladu sa rezolucijom UN.
Povodom kritika lidera Arapske lige Amr Muse intervencije u Libiji, šef nemačke diplomatije Gido Vestervele je izrazio zabrinutost i podsetio da je Nemačka "veoma jasno na početku rekla da neće učestvovati" u toj akciji s obzirom na "rizike".
Frans pres piše da najveću sumnju među članica Evropske unije izaziva upravo sam cilj operacije.
"Da li je reč o zaštiti civila? Uspostavljanja statusa kvo? Likvidacije Gadafija? Koalicija nije veoma jasna", rekao je neimenovani diplomata jedne evropske zemlje koja nije uključena u intervenciju u Libiji.
Evropska unija je danas pooštrila sankcije Libiji i povećala sa 27 na 38 broj pripadnika Gadafijevog režima kojima je zamrzla imovinu i zabranila izdavanje viza, a na crnu listu je dodala još devet preduzeća, banaka, investicionih kompanija i državnih entiteta tako da ih je ukupno 15.
Diplomate kažu da Evropska unija planira humanitarnu operaciju poput uspostavljanja vazdušnih ili pomorskih koridora za evakuaciju civila.
Žipe: NATO spreman da podrži intervenciju za nekoliko dana
Intervencija međunarodne koalicije u Libiji je za sada uspešna i NATO je spreman da za nekoliko dana pruži podršku, izjavio je danas u Briselu šef francuske diplomatije Alen Žipe.
"Uspeh naše intervencije je jasan. Da nismo ništa učinili, u Bengaziju, uporištu libijskih pobunjenika na istoku zemlje, bilo bi krvoprolića", ocenio je Žipe posle sastanka sa evropskim kolegama.
"Spasili smo civile u Bengaziju", dodao je francuski ministar.
Žipe je rekao da se nastavak intervencije sprovodi u koordinaciji Francuske, Britanije i SAD i dodao da je NATO spreman da pruži podršku za nekoliko dana.
Medvedev kritikuje Putina zbog izjave o akciji u Libiji
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev ocenio je danas kao neprihvatljivo termin "krstaški", koji je upotrebio premijer Vladimir Putin opisujući vojnu intervenciju u Libiji.
To je prvi put da se Medvedev i Putin otvoreno ne slažu, godinu dana pre predsedničkih izbora u Rusiji.
"Neprihvatljivo je da se koriste termini koji su prodrmali civilizacije, izrazi kao 'krstaški' i slično. To je neprihvatljivo....", rekao je Medvedev a prenose ruske agencije.
"Treba biti veoma obazriv kada se daju izjave o Libiji. Smatram da rezolucija (UN) predstavlja i našu interpretaciju događaja u Libiji, ali ne u potpunosti. Zbog toga nismo iskoristili pravo na veto", dodao je ruski predsednik.
Putin oštro je danas kritikovao rezoluciju Saveta bezbednosti UN kojom je dozvoljena upotreba sile u Libiji i rekao da ga to podseća na krstaše.
"Jasno je da rezolucija omogućava svašta svakome, svaku akciju protiv suverene države. To me podseća na poziv kristašima u srednjem veku", rekao je Putin, a prenose ruske novinske agencije.
On je ocenio da "libijski režim ne odgovara kriterijumima demokratske zemlje". "Ali to ne znači da imamo pravo da se mešamo u unutrašnji politički sukob, čak i kad je reč o oružanom sukobu, tako što ćemo braniti jednu od umešanih strana", rekao je Putin.
Pentagon: Libijskoj PVO naneta velika šteta
Međunarodne snage, predvođene SAD, Francuskom i Velikom Britanijom, postigle su značajan uspeh tokom vojne akcije u Libiji, a protivvazdušnoj odbrani snaga libijskog lidera Moamera Gadafija naneta je "velika šteta", saopštio je sinoć Pentagon.
Viceadmiral američke mornarice Vilijam Gortni rekao je novinarima u sedištu Pentagona da je to omogućilo "efektivno" uspostavljanje zone zabranjenih letova iznad Libije.
Gortni je dodao da je u dvodnevnim napadima posebna šteta naneta libijskim protivvazdušnim raketama koje predstavljaju pretnju avionima koji lete na srednjim i većim visinama.
On je naveo da su tri stelt aviona B-2 bombardovala jedan aerodrom, kao i da su razni američki, britanski i francuski avioni napali "delove Gadafijevih trupa na zemlji u oblasti oko 16 kilometara južno od sedišta pobunjenika u Bengaziju".
Gadafijeve trupe su "izolovane i pometene", prema njegovim rečima.
"Procenjujemo da su ovi napadi bili veoma efektni, naročito u degradaciji protivvazdušne odbrane (Gadafijevog) režima. Verujemo da su njegove trupe pod velikim stresom i da pate, kako od izolovanosti, tako i dobrim delom od konfuzije", ocenio je Gortni.
Gortni je, takođe, rekao da nijedan avion koalicionih snaga nije izgubljen, kao i da su se "svi piloti bezbedno vratili iz misije u Libiji".
Gortni je istakao da nema nagoveštaja da u oblastima koje su bile na meti vazdušnih napada ima civilnih žrtava.
Libijski mediji kritikovali su juče vazdušne udare na "civilne ciljeve", tvrdeći da su oni bili meta napada međunarodne avijacije.
Američki viceadmiral takođe je naveo da SAD ne isključuju dodatne napade protiv libijske protivvazdušne odbrane, ali je rekao da možda više neće biti potrebni teški napadi raketama "tomahavk" koji su juče sprovođeni sa brodova u Sredozemnom moru.
On je dodao da sam Gadafi nije na meti koalicione vojne kampanje, ali je istakao da koalicione snage ne mogu da mu garantuju bezbednost.
"Cilj koalicije nije uklanjanje Gadafija"
Francusko ministarstvo odbrane istaklo je danas da je cilj međunarodne koalicije u Libiji primena Rezolucije 1973 UN u kojoj se ni izdaleka ne pominje uklanjanje pukovnika Moamera Gadafija.
"Cilj koalicije jeste sprovođenje rezolucije, odnosno zaštita stanovnika", rekao je radiju Evropa 1 portparol francuskog ministarstva Loran Teser.
Na pitanje: "Da li znate gde je Gadafi, da li ćete pucati u njega?", Teser je odgovorio: "Ne, odgovor je ne", rezolucija UN ni izdaleka ne predviđa tu pretpostavku.
Šef francuske diplomatije Alen Žipe u subotu je izjavio da je cilj međunarodne intervencije u Libiji da se "pomogne libijskom narodu da se oslobodi" Gadafija iako to nije eksplicitno predviđeno Rezolucijom 1973 UN.
Prema rečima Tesera, vazdušna operacija u Libiji nije ušla u novu fazu u smislu promene cilja.
"Kada smo delovali, pre 48 sati, direktno smo intervenisali u vazduhu iznad Bengazija. U ovom trenutku, postepeno su raspoređena druga sredstava koja počinju da uništavaju komandne centre, protivvazdušnu odbranu. Sve to je jedna ista akcija", rekao je on.
Teser je ponovio da bezbednost stanovništva ostaje prioritet ove operacije međunarodne koalicije predvođene SAD, Francuskom i Velikom Britanijom.
Upitan koliko će trajati operacija, Teser je istakao da je cilj rezolucije "zaštita civilnog stanovništva od svih pretnji koje mogu da se ponovo pojave i da se izvrši dovoljan pritisak na Gadafija kroz ograničavanje kretanja, embarge, zamrzavanje finansija, kako bi sve strane bile motivisane da pronađu političko rešenje koje ostaje krajnji cilj".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: