emg home
RSS

Foto: AP

EU: Intervencija u Libiji sa Arapskom ligom, Gadafi da ode

18. mart 2011. | 08:42 16:18

Izvor: Beta, AFP

Grad: Brisel, Njujork

EU zajedno s Arapskom ligom, Afričkom unijom (AU), UN i NATO priprema vojno-humanitarnu intervenciju u Libiji prevashodno u cilju obustave nasilja nad civilima, ali i odlaska s vlasti režima Muamera Gadafija. Libija je u međuvremenu danas proglasila prekid vatre i obustavu svih vojnih operacija, u cilju "vraćanja bezbednosti u zemlju".



Šefovi diplomatija EU će u ponedeljak doneti konačne odluke i znatno jače sankcije protiv Gadafija, njegove porodica i svih čelnika libijskog režima, državnih libijskih kompanija, posebno naftne firme NOC, što uključuje zamrzavanje finansijske i druge imovine i zabranu putovanja u zemlje EU.

To su saopštili zvaničnici EU, istakavši da se to čini na remelju sinoćnje rezolucije Saveta bezbednosti UN o uvođenju zone zabrane letenja iznad Libije, pojačanom nadzoru zabrane isporuke oružja i jačanju sankcija protiv libijskog režima.


Oni su naglasili da je čvrst stav EU, Arapske lige, AU, UN i NATO da je režim Gadafija "potpuno izgubio svako poverenje i da zato mora da ode s vlasti" kroz najširi dijalog svih zainteresovanih strana u Libiji, a uz tekuće posredovanje Arapske lige i pet šefova afričkih država.

Evropska unija upravo "proučava" detalje najave libijskog režima o prekidu vatre, izjavila je danas u Briselu visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

"Videli smo informacije prema kojima je libijski režim najavio prekid vatre i sa kolegama upravo proučavamo detalje", rekla je Eštonova novinarima.

S vojne tačke gledišta, dodala je Eštonova, na vojnim planerima je da odluče šta treba da se uradi. Ona je kazala i da je potrebno upitati se kakvo je značenje izjave o prekidu vatre i kako se to uklapa u opštu situaciju.

Visoki funkcioneri Evropske službe za spoljno delovanje su objasnili da se zasad predstavnici opozicionih libijskih struktura na području Bengazija u EU smatraju političkim sagovornicima, i time su odgovorili na pitanje da li bi članice EU mogle da priznaju libijsku opoziciju.

Oni su ipak stavili do znanja da će se do ponedeljka pažljivo pratiti razvoj u samoj Libiji i međunarodni napori za sprečavanje nasilja nad civilima i uspostavljanje prelaznog režima dijalogom.

U ponedeljak će, kako je rečeno, ministri EU imati jasniju situaciju i doneti konačne odluke o angažovanju evropske dvadesetsedmorice.

Zvaničnici u EU su skrenuli pažnju na približavanje dosad prilično neujednačenih stavova članica Unije oko vojnog angažovanja u Libiji, ukazavši da je posle rezolucije UN vidljivo, pored ostalog, veće razumevanje Nemačke za stavove Francuske i Velike Britanije za vojnu intervenciju, zasnovanu na međunarodnoj zakonitosti.

Na pitanje da li EU ima saznanja da se među libijskim opozicionarima u Bengaziju nalaze i islamski teroristi Al Kaide, što tvrdi Gadafi, izvori u Briselu su preneli da nemaju jasnijih potvrda o tome, ali su rekli da se pažljivo prate posledice po zemlje u susedstvu Libije, kao i izveštaji da odatle dolaze naoružane "plaćeničke grupe" u podršku Gadafijevom režimu.

 

Ministar Kusa: Libija obustavlja sve vojne operacije


Libija je danas proglasila prekid vatre i obustavu svih vojnih operacija, rekao je libijski ministar spoljnih poslova Musa Kusa.

Kako javljaju svetske agencije, Kusa je kazao da će prekid vatre "vratiti bezbednost u zemlju" i osigurati sigurnost za sve Libijce.

Kusa je takođe kritikovao odobrenje međunarodne vojne akcije, ocenivši da je to kršenje suvereniteta Libije.

         

Vojna akcija protiv Gadafija za nekoliko sati?

Vojni napadi na Libiju počeće uskoro, "za nekoliko sati", i Francuska će u njima učestvovati, izjavio je jutros portparol francuske vlade Fransoa Baroen.

"Napadi će biti brzo", rekao je Baroen za radio RTL ali nije želeo da precizira kada, na koje ciljeve i u kom obliku će napadi biti izvedeni.

Portparol francuske vlade kazao je da ta vojna intervencija "nije okupacija libijske teritorije" već sredstvo vojne prirode za zaštitu libijskog naroda "koje će mu pomoći da ide do kraja u borbi za slobodu i time pad Gadafijevog režima".

"Ono što se dogodilo noćas (usvajanje rezolucije UN) jeste jedna vralo važna etapa u odnosu na rat u Libiji i masakr koji je počinio Gadafi nad sopstvenim narodom", rekao je Baroen.

On je istakao da u tome treba odati priznanje ulozi koju je odigrala Francuska i njen predsednik Nikola Sarkozi. 

 

NATO podržava rezoluciju SB UN i spreman je za akciju


Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmunsen pozdravio je danas rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Libiji, ocenivši da "rezolucija šalje snažnu i jasnu poruku međunarodne zajednica Gadafijevom režimu da zaustavi brutalno i sistematsko nasilje nad narodom Libije".

Rasmusen je dodao i da NATO završava pripreme da preduzme primerenu akciju u okviru Rezolucije 1973 SB i međunarodnih napora da se zaustavi nasilje u Libiji.

"Postoji hitna potreba, snažna podrška regiona, kao i jasan mandat UN za neophodnu međunarodnu akciju", rekao je generalni sekretar.

On je naglasio i da NATO podržava legitimne težnje naroda Libije za slobodom, demokratijom i ljudskim pravima.

 

Pobunjenici: Nema primirja, vlasti napadaju

Pobunjenici protiv libijskg režima tvrde da se prekid vatre, koji su najavile vlasti, ne sprovodi i da snage lojalne vođi Moameru Gadafiju i dalje napadaju ključne gradove na istoku i zapadu zemlje.


Portparol opozicionog Nacionalnog saveta, sa sedištem u Bengaziju, Mustafa Gerijani rekao je da "primirja nema".


On je kazao da snage lojalne režimu napadaju istočne gradove Adžedabju i Misuratu, poslednja uporišta pobunjenika na zapadu zemlje.

   

Ban Ki Mun: Odgovorni za zločine biće pred licem pravde

Počinioci zločina nad civilima u Libiji biće "izvedeni pred lice pravde", izjavio je danas u Madridu generalni sekertar UN Ban Ki Mun.


Ban Ki Mun je na konferenciji za novinare pozvao libijske vlasti da "odmah obustave sva neprijateljstva prema civilima".


"Oružani napadi na nenaoružane civile predstavljaju kršenje ljudskih prava i oni koji su počinili ili će počiniti takve zločine biće odgovorni i izvedeni pred lice pravde", rekao je Ban Ki Mun.


Ban Ki Mun je danas u Madridu razgovarao sa španskim premijerom Hose Lusi Rodriges Sapaterom, a potom putuje u Pariz gde sutra učestvuje na sastanku Evropske unije, Afričke unije i Arapske lige posvećenom Libiji.

 

Velika Britanija potvrdila učešće u operaciji u Libiji


Britanski premijer Dejvid Kameron potvrdio je danas da će avioni britanskog vojnog vazduhoplovstva učestvovati u sprovođenju rezolicije o uspostavljanju blokade vazdušnog prostoran nad Libijom, prenose agencije.

Kameron je poslanicima britanskog parlamenta preneo da će se Britanija uključiti u operaciju UN koja je usmerena na zastavljanje "brutalnog vazdušnog napada, upotrebu kopnenih i pomorskih snaga".

Od stalnih članica Saveta bezbednosti učešće u operaciji u Libiji najavili su još Francuska i SAD.

Među članicama NATO učešće u vojnoj operaciji u Libiji do sada su najavile Kanada, Norveška i Danska. Te zemlje su saopštile da će poslati transportne avione, lovce-bombardere F-16 ili F-18 i minolovce. Odluka Belgije se očekuje u toku dana, piše AFP.

Litvanija je saopstila da će u eventualnoj operaciji u Libiji staviti na raspolaganje jedan transportni avion, koji zajedno koristi sa drugim zemljama.

Članice NATO danas će održati hitan sastanak posle sinoćnje odluke UN da odobri uspostavljaje zone zabranjenih letova nad Libijom.

Najavljeno je takođe da će se u Parizu sutra održati sastanak predstavnika Velike Britanije, Francuske i arapskih zemalja, ali nije precizirano koje su zemlje u pitanju.

 


 

Eurokontrol: Libija zatvorila svoj vazdušni prostor


Libija je danas zatvorila svoj vazdušni prostor, saopštila je Evropska agencija za kontrolu letova.

U kratkom saopštenju aviokompanijama, agencija Eurokontrol je navela da "poslednje informacije sa Malte ukazuju da kontrola leta u Tripoliju više ne prihvata saobraćaj".

Eurokontrolova mapa vazdušnog saobraćaja nad Evropom i Mediteranom pokazuje da je Libija zatvorila svoj vazdušni prostor.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je sinoć usvojio rezoluciju kojom se odobrava uvođenje zone zabrane letova nad Libijom i da se sprovedu "sve neophodne mere" kako bi se režim Moamera el Gadafija sprečio da napada sopstveni narod.

 

Glavne tačke rezolucije UN o Libiji


U rezoluciji se najpre izražava "ozbiljna zabrinutost zbog pogoršanja stanja, eskalacije nasilja i civilnih žrtava".

Savet bezbednosti UN "ukazuje na odgovornost libijskih vlasti da zaštite stanovništvo" i ukazuje da se "sistemski napadi koji se odvijaju u Libiji protiv civilnog stanovništva, mogu okarakterisati kao zločin protiv čovečnosti".

 



"Izražavajući svoju rešenost da se zaštite civili i naseljena područja, i da se omogući brz i nesmetan prolaz humanitarnoj pomoći", Savet bezbednosti UN podseća na "osudu libijskih vlasti od strane Arapske lige, Afričke unije i generalnog sekretara Organizacije islamske konferencije zbog kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava u Libiji".

Savet bezbednosti UN u tekstu rezolucije zatim "osuđuje sistematsku upotrebu plaćenika od strane libijskih vlasti".

"Postupajući u skladu sa poglavljem 7 Povelje UN (koja dozvoljava primenu sile), (Savet bezbednosti UN) zahteva da se smesta uspostavi prekid vatre i okončaju svi napadi na civile", dok "zahteva da libijske vlasti poštuju svoje obaveze prema međunarodnom parvu uključujući i međunarodno humanitarno pravo".

U pogavlju rezolucije o zaštiti civila, Savet bezbednosti UN "ovlašćuje zemlje-članice... da preduzmu sve neophodne mere... za zaštitu stanovništva i naseljenih područja od napada (snaga Moamera Gadafija), uključujući i Bengazi...".

Svet bezbednosti UN u poglavlju rezolucije o zabrani letova nad Libijom odlučuje da se uspostavi takva zona "radi zaštite civila", konstatuje da se "ta zabrana neće odnositi na letove čiji je jedini cilj humanitaran" i "ovlašćuje zemlje-članice... da preduzmu sve neophodne mere da bi se poštovala zabrana letova".

U poglavlju rezolucije o embargu na oružje, Savet bezbednosti UN se poziva na svoju rezoluciji o tome od 26. februara i najavljuje "inspekcije luka i brodova na otvorenom moru. kao i aerodroma i aviona koji putuju za i iz Libije".

Savet bezbednosti UN i na tom mestu "izražava žaljenje zbog sistematskog korišćena plaćenika u Libiji i zahteva od svih država-članica da se strogo pridržavaju svojih obaveza... i spreče snabdevanje Libije naoružanim plaćenicima".

U rezoluciji Saveta bezbednosti UN potom je odluka o zamrzavanju "svih sredstava.., uključujući sve fondove, finansijska sredstva i ekonomske resurse... koji su pod direktnom ili indirektnom kontrolom libijskih vlasti".

Uporedo Savet bezbednosti UN "potvrđuje svoj rešenost da zamrznuta sredstva u najkraćem roku budu dostupna u korist libijskog naroda".

Savet bezbednosti UN u poslednjem poglavlju rezolucije "zahteva od generalnog sekretara (UN Ban Ki mun) da na početni rok od jedne godine formira... grupu do osam stručnjaka".

Ta grupa treba da "konsoliduje, razmatra i analizira informacije... o sprovođenju mera iz (ove) rezolucije, a posebno njeno nepoštovanje" i da izveštava Savet bezbednosti o svojim nalazima i preporukama.

   

Gadafijev sin: Libija se ne plaši

Saif al-Islam Gadafi, sin libijskog vođe Moamera el Gadafija, izjavio je da se Libija ne plaši rezolucije Ujedinjenih nacija kojom je uvedena zona zabranjenog leta nad Libijom i odobreni vazdušni udari, javljaju danas svetski mediji.

"Mi smo u našoj zemlji sa našim narodom. I ne plašimo se", rekao je Gadafijev sin iz Tripolija za američku televizijsku mrežu ABC.

 



"Krenite! Mi se ne plašimo... Nećete pomoći narodu ako bombardujete Libiju da biste ubili Libijce. Uništavate našu zemlju. Niko time nije zadovoljan", rekao je Saif Gadafi.

Libijsko ministarstvo odbrane je upozorilo da će u slučaju bilo kakve vojne akcije protiv te zemlje ulediti brza odmazda - čak izvan granica Libije.

Kako prenosi britanski Dejli telegraf, ministarstvo je u saopštenju upozorilo da će "bilo kakva inostrana vojna akcija protiv Libije ugroziti sav vazdušni i pomorski saobraćaj u Sredozemnom moru, a civilna i vojna postrojenja postaće mete libijskog kontranapada".

 

Gadafijeve bunkere projektovali Švajcarci


Bunkere libijskog vođe Moamera Gadafija projektovali su i opremali švajcarski inženjerima, koji su takve objekte gradili u mnogim zemljama, tvrde stručnjaci iz te oblasti.

"U Libiji postoje bunkeri koji su opremljeni švajcarskom tehnologijom. Ti projekti su razvijani tokom 80-ih i 90 godina u projektnim biroima švajcarskih inženjera koji su takođe projektovali bunkere švajcarske vojske", rekao je Frans presu Erik Bizer.

Ovaj penzionisani inženjer koji je za potrebe švajcarske vojske izgradio brojne bunkere, rekao je međutim da bunkeri libijskog režima nisu dovoljno jaki da izdrže najmodernije bombe koje mogu da probiju armirani beton od nekoliko metara.

Katarska televizija Al-Džazira prikazala je nedavno jedan Gadafijev napušteni bunker u al Baidi, na istoku zemlje. Na tom snimku se na jednoj razvodnoj kutiji jasno vidi naziv švajcarske firme Luva (Luwa) koja se danas bavi industrijskim sistemima za ventilaciju.

Na istoj kutiji je zapisano da je poslednja kontrola instalacija izvršena u januaru.

U izjavi Frans presu, u toj švajcarskoj firmi su naveli da je odeljenje za projektovanje bunkera još 1990. prodato drugoj švajcarskoj firmi Ander u kojoj opet tvrde da "više ne posluju sa Libijom".

Švajcarska vlada je usred hladnog rata pokrenula značajan program izgradnje civilnih i vojnih skloništa sa ciljem da se zaštiti stanovništvo. To je tokom 70-ih i 80-ih pokrenulo pravi "bum" u tom sektoru izgradnje.

Švajcarska danas raspolaže sa oko 300.000 skloništa koji bi mogli da prime 95 odsto stanovništva.

   

Italija daje baze za napade i zatvara ambasadu u Tripoliju


Italija će staviti na raspolaganje svoje vojne baze za eventualne vazdušne napade na Libiju, izjavio je danas šef italijanske diplomatije Franko Fratini, saopštavajući i da je Italija zatvorila svoju ambasadu u Tripoliju.

"Italija će aktivno učestvovati u sprovođenju rezoluciji UN o Libiji, stavljajući na raspolaganje svoje vojne baze i ne samo to, italijanska ambasada u Tripoliju je zatvoerna", rekao je Fratini, a prenose italijanske agencije.

On je istakao da Italija u potpunosti podržava sinoć usvojenu rezoluciju UN i da je "apsolutno" verna svojoj ulozi u Atlantskom savezu i EU.

Ministar odbrane Injacio la Rusa potvrdio je da će Italija staviti na raspolaganje međunarodnim snagama za eventualne vazdušne napade na Libiju sedam svojih vojnih baza. 

   

Mađarska i Bugarska neće učestvovati u akciji u Libiji


Mađarska i Bugarska neće učestvovati u vojnoj operaciji u Libiji iako podržavaju takvu odluku Saveta bezbednosti UN, saopštila su ministarstva spoljnih poslova te dve zemlje.

"Ne vidim koje bi mađarske snage mogle da budu iskorišćene u jednoj takvoj operaciji", izjavio je šef mađarske diplomatije Janoš Martonji i izrazio sumnju u mogućnost rušenja sadašnjeg libijskog režima vojnom operacijom.

Bugarski ministar spoljnih poslova Nikolaj Mladenov je kazao da "ne misli da Bugarska u ovoj fazi može da učestvuje u direktnoj vojnoj akciji u Libiji".

On je, međutim, istakao da će Bugarska "u potpunosti" primenjivati sankcije uvedene režimu Moamera Gadafija.

"Bugarska će učestvovati u svakoj akciji na poziv Saveta bezbednosti UN ali i NATO i Evropske unije u pružanju humanitarne pomoći ili olakšavanju evakuacije", rekao je Mladenov. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

18. mart 2011. 17:28:54

| Pavlesrbin

1

Sta reci? U svakom sukobu i jedna i druga strana pravi zalocine. U ovom slucaju svi krive Gadafija.Kako se cini da su se svi slozili da ga skinu sa vlasti,a ustvari sve je to zbog interesa zapadnih zemalja. Da podsetim da je Gadafi do juce bio veliki prijatelj svih zemalja koje su mu sada okrenule ledja. Sramota , za ove sto hoce da ga bobarduju.

20. mart 2011. 02:05:05

| milan

1

nidirajte narod

21. mart 2011. 09:08:46

| POBRATIM

0

GADAFI UZ TEBE SMO OKAJ SVE ZLOČINE ŠTO JE NATO URADIO CELOM SVETU U KOME SMO I MI SRBI OSETILI NJIHOVU LJUBAV ZVANU MILOSRDNI ANĐEO A POBIO NEKOLIKO HILJADA NEVINIH CIVILA I SRUŠIO NAM I ONO MALO SIROTINJSKIH OBJEKATA A SADA NAS ZADUŽILI KREDITIM DA BI PONOVO TO OBNOVILI UDRI PO SVIMA KOJI BILO ČIM UČESTVUJU U NAPADU NA LIBIJU

<<

05. septembar - 11. septembar 2011.

>>
PON
05
UTO
06SRE
07ČET
08PET
09SUB
10
NED
11