emg home
RSS

Opasnost u Fukušimi podignuta za jedan stepen

18. mart 2011. | 09:00 15:22

Izvor: Beta, AP

Grad: Tokio

Japanska agencija za nuklearnu bezbednost podigla je danas sa četvrtog na peti stepen opasnost od incidenta u nuklearnoj centrali Fukušima, rekao je jedan zvanicnik te agencije.

Skala ima ukupno sedam stupnjeva; četvrti stepen definiše da incident ima lokalne posledice, a a podizanje na peti stepen znači da bi eventualna nuklearna katastrofa u Fukušimi imala dalekosežnije posledice.

Zvaničnik Agencije nije, međutim, želeo da da preciznija objašnjenja o podizanju stepena opasnosti za još jedan nivo.

 

Foto: AP

Japanski inženjeri su danas priznali da zakopavanje oštećenog nuklearnog kompleksa Fukušima u pesak i beton možda predstavlja jedini način da se spreči katastrofalno širenje radijacije, što je metod koji je korišćen prilikom černobilske nuklearne katastrofe 1986. godine.

Ovo je prvi put da predstavnici korporacije "Tokio elektrik pauer", koja rukovodi oštećenim nuklearnim kompleksom, pominje opciju zakopavanja Fukušime, što je, verovatno, znak da dosadašnji pokušaji hlađenja reaktora vodom iz helikoptera ne daju očekivane rezultate.

- Nije nemoguće da odlučimo da zabetoniramo reaktore. Ali sada prvo želimo da pokušamo da ih ohladimo -, izjavio je jedan predstavnik kompanije "Tokio elektrik pauer", preneo je Rojters.

 

Ponovo dim iz centrale Fukušima

Iz drugog bloka nuklearne centrale Fukušima 1 u Japanu od jutros izbija dim dok ekipe za vanredne situacije nastoje da u havarisano postrojenje dovedu struju kako bi se reaktivirao sistem za hlađenje nuklearnog goriva, javljaju svetski mediji.

Nije jasno šta je uzrok dima, saopštila je agencija UN za atomsku energiju (IAEA).

Portparol japanske vlade Jukio Edano rekao je, međutim, da se radi pari koja potiče od velike količine vode koja se baca iz helikoptera na oštećene i pregrejane reaktore.

Japanska javna televizija NHK javlja da će na Fukušimu 1 biti bačeno 50 tona vode, i to prevashodno na treći blok elektrane.

Veruje se da je u reaktoru trećeg bloka nivo vode za hlađenje šipki nuklearnog goriva opasno nizak i da postoji opasnost od njihovog topljenja a samim tim do velikog oslobađanja radioaktivnih materija.

Regularni sistem za hlađenje isključio se u petak usled udara cunamija na centralu, a od tada u četiri od šest reaktora Fukušime 1 izbijali su požari, dolazilo je do eksplozija nagomilanog vodonika i do porasta nivoa radijacije iznad dozvoljenog.

Šef IAEA Jukija Amano je izjavio da japanske vlasti trenutno vode trku sa vremenom kako bi ohladile pregrejane reaktore.

Međutim, napredak je spor, kažu ekipe za vanredne situacije, a britanski Bi-Bi-Si (BBC) javlja da su čak iz Tokija mobilisana vatrogasna kola ne bi li se hlađenje ubrzalo.

Zvaničnici se nadaju će do kraja dana električni vodovi biti dovedeni barem do dva od šest reaktora i da će potom struja večeras biti uspostavljena u sistemu za hlađenje reaktora dva, javljaju japanske novinske agencije.

Verovatno do nedelje bila bi uspostavljena struja u reaktorima tri i četiri.

Međutim, čak i da inžinjeri uspeju da povrate struju nije sigurno da će električne pumpe proraditi, jer su možda oštećene usled zemljotresa i cunamija i potonjim eksplozijama nagomilanog vodonika, javlja BBC.

Šef američke regulatorne komisije za nuklearnu energiju Gregori Jacko (Gregory Jazcko) procenio je da će za hlađenje reaktora i vraćanje Fukušime 1 pod kontrolu "možda biti potrebne nedelje".

 

Japanska vlada priznala da je mogla bolje da reaguje

 

Portparol japanske vlade Jukio Edano priznao je danas da je vlada bila zatečena razmerama zemljotresa i cunamija koji su prošle sedmice pogodili tu zemlju i da je zbog toga reagovala sporije na moguću nuklearnu katastrofu.

"Nezapamćene razmere zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan, iskreno govoreći, bili su među mnogim stvarima koje su se dogodile a koje nisu bile predviđene našim prognozama mogućih katastrofa", izjavio je Edano priznajući da mnoge informacije nisu dovoljno brzo pristizale.

 

 

Foto: AP


Edano je dodao da je vlada u Tokiju "mogla da deluje malo brže", posebno kada je reč o samom pristupu situaciji i koordinaciji informacija.

On je kazao da je najveći problem trenutno situacija u reaktoru borj 3 nuklearne centrale u Fukušimi, kao i da su u toku razgovori sa američkim vlastima koje su ponudile pomoć, što je Japan prihvatio.

To je prvi put da neki zvaničnik japanske vlade prizna da je reagovanje na prirodnu katastrofu moglo biti brže i bolje. To je inače nešto što je opozicija prethodnih dana prigovarala vladi.

Strahuje se da je broj žrtava posle razornog zemljotresa od devet stepeni Rihtera i cunamija u Japanu premašio 10.000. Katastrofa je izazvala i nuklearnu krizu u centrali Fukušima, na oko 220 kilometara od Tokija, gde su četiri od šest reaktora bila zahvaćena požarom.

 

Japan zatražio pomoć SAD za rešavanje nuklearne krize


Japan je danas zatražio američku pomoć za rešavanje krize sa nuklearnom centralom Fukušima 1, čiji su reaktori opasno pregrejani nakon što je razorni cunami pre nedelju dana izbacio iz stroja sisteme za hlađenje.

Istovremeno, šef agencije Ujedinjenih nacija za nuklearnu energiju (IAEA) upozorio je da japanske vlasti u Fukušimi 1 vode trku s vremenom kako bi zaustavile katastrofu i ukazao da je za uspeh te trke potrebna globalna saradnja.

Portparol japanske vlade Jukio Edano rekao je jutros da je Tokio zatražio od Vašingtona pomoć i da japanska i američka vlada trenutno razgovaraju o detaljima te pomoći.

Vojna vatrogasna vozila su se jutros uključila u polivanje reaktora broj tri vodom kako bi se sprečilo topljenje nuklearnog goriva u njemu a samim tim i od oslobađanja radijacije.

U pripravnosti su i jedna vatrogasna kola američke vojske, rekao je neimenovani zvaničnik japanske vojska i dodao da će vozilom, ako uđe u akciju, upravljati japanski radnici.

 

Ambasada Japana otvorila nov račun za pomoć


Ambasada Japana u Srbiji, zbog velikog interesovanja građana, otvorila je specijalni račun za uplate pomoći japanskom narodu, saopšteno je danas iz te ambasade.

Kako je navedeno, prikupljena pomoć biće prosleđena Crvenom krstu Japana i koristiće se za stanovništvo kome je u ovom trenutku pomoć najneophodnija.

Građanima koji su zainteresovani za uplatu pomoći, kako je navedeno, savetuje se da se prilikom uplate obrate banci kako bi ona bila izvršena na pravi način.

Kako je navedeno, plaćanje mora da bude izvršeno kao dinarska doznaka (MT 103, pokriće 202) prema instrukcijama:

"Receiver bank: Societe Generale Banka Srbija AD (SOGYRSBG) 908-27501-22

Dinarski nerezidentni račun: EMBASSY OF JAPAN IN SERBIA

Pomoć narodu Japana

32A: value date, currency, amount RSD 53A: sender's correspondent NBSRRSBD 59A: beneficiary EMBASSY OF JAPAN IN SERBIA 13909-941-10221263877 22 RSD ".

 

Elektromreža Srbije će pomoći Japanu sa milion dinara


Javno preduzeće Elektromreža Srbije (EMS) uključilo se u akciju pomoći Japanu sa milion dinara koji će toj zemlji biti prosleđeni posredstvom Crvenog krsta, saopštio je danas EMS.

Odlukom upravnog odbora EMS-a, novac je izdvojen za sanaciju zemljotresa, cunamija i havarija u nuklearnim elektranama Fukušima.

Kako je danas saopštila japanska policija, u razornom zemljotresu jačine 8,9 stepeni Rihterove skale koji je 26. februara pogodio Japan i cunamijem koji je usledio nakon zemljotresa poginulo je 6.539 ljudi, dok se 10.354 osoba vodi kao nestalo.

Stotine hiljada ljudi u Japanu je izgubilo domove i nalazi se u prihvatilištima.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Kriza u Japanu

Ličnosti: Jukio Edano, Jukija Amano

Institucije: Međunarodna agencija za nuklearnu energiju, Ujedinjene nacije (UN)


Unesite tekst komentara:

<<

22. avgust - 28. avgust 2011.

>>

Povezani naslovi