Novi bilans poginulih u Japanu: 18.400
21. mart 2011. | 09:11 09:25
Izvor: Tanjug, Beta
Grad: Moskva, Tokio
Japanska policija je jutros procenila da je oko 18.400 ljudi poginulo u dvema katastrofama - zemljotresu i cunamiju - koje su 11. marta zadesile severozapadnu obalu te zemlje.
Svetska banka je takođe procenila da će za obnovu razrušenih delova Japana biti potrebno 235 milijardi dolara.
U međuvremenu, u atomskoj centrali Fukušima 1 - središtu treće, nuklearne katastrofe koja je pogodila Japan kao posledica prethodne dve - prijavljen je napredak u uspostavljanju kontrole nad oštećenim reaktorima, ali i iznenadni porast pritiska u jednom od njih.
Nuklearno gorivo u dva od šest reaktora uspešno je ohlađeno, ali je došlo do povećanja pritiska u reaktoru broj tri, što je, kako javlja agencija Asošijeted pres (AP) prinudilo zvaničnike centrale da razmotre otvaranje ventila.
Opasna taktika otpuštanja radioaktivnog vodonika je u prvim danima krize dovela do nekoliko eksplozija.
Japansko ministarstvo zdravlja, koje je sinoć izvestilo da je u povrću otkrivena povećana doza radioaktivnih elemenata, jutros je upozorilo meštane jednog sela, 30 kilometara udaljenog od centrale Fukušima 1 da ne koristi vodu iz česme zbog povećanog nivoa joda.
Prema rečima zvaničnika, u pijaćoj vodi u selu Itate koncentracija joda je tri puta veća od normalne.
U pijaćoj vodi u glavnom gradu Tokiju jod se pojavio u petak, a u međuvremenu je u njoj otkriven cezijum.
Za Fukušimu neophodan sarkofag
Ruski stručnjaci smatraju da je polivanje japanske atomske elektrane "Fukušima" vodom radi hlađenja reaktora samo prva mera za sprečavanje dalje havarije i da Japan neće moći da izbegne izgradnju sarkofaga nad tom nuklearkom, sličnog onom koji je postavljen posle nesreće u atomskoj elektrani u Černobilju, krajem aprila 1986. godine.
Betonski pokrivač, takozvani sarkofag, izgrađen je posle havarije oko četvrtog energetskog bloka u Černobilju. Njegova izgradnja je otpočela mesec dana posle havarije, u maju 1986., a završena je u novembru iste godine, navode moskovska elektronska glasila.
"Čak i u slučaju da Japanci uspeju da spreče lančanu nuklearnu reakciju i time ne dozvole razvoj situacije po pesimističnom scenariju, za likvidaciju havarije će biti potrebno veoma mnogo vremena", ocenio je ruski stručnjag za geoekologiju i geohemiju na Nacionalnom istraživačkom politehničkom univerzitetu u Tomsku Leonid Rihvanov.
On je ukazao da je izgradnja sarkofaga veoma dugotrajan proces i da će, čak i pri tako visokoj organizovanosti kakvu ima Japan, zahtevati najmanje nekoliko meseci.
"Radioaktivna masa će progorevati beton, curiti i moraće da se 'hvata' kako se ne bi širila na čovekovu okolinu i stvarala kritičnu masu (opasnih) nuklearnih materijala", objasnio je Rihvanov.
Neki stručnjaci ukazuju, međutim, da ne treba žuriti s razgovorima o sarkofagu. "Proces razvoja havarije na toj nuklearci još nije završen. Da bi se pristupilo izgradnji sarkofaga neophodno je sačekati stabilizaciju i tek tada tamo uputiti građevinsku mehanizaciju", izjavio je član saveta ruske korporacije za atomnsku energiju "Rosatom", profesor Vladimir Kuznjecov.
Taj ruski ekspert izražava, osim toga, sumnju da bi japanski stručnjaci uspeli da izgrade sarkofag u kratkom roku.
"Tamo nije moguće izgraditi sarkofag za 202 dana, kao u Černobilju gde je bio oštećen samo jedan energetski blok, a u Japanu ih je četiri i smešteni su na velikoj teritoriji. Pri izgradni sarkofaga treba, osim toga, uzeti u obzir seizmičku situaciju", podvukao je Kuznjecov.
Ostaje takođe nejasno kakav bi bio oblik takvog zaštitnog pokrivača. "Kao prvo, potreban je projekat i treba odmah početi pripreme za njegovu izradu. Još nije jasno kakav bi mogao biti taj sarkofag - da li poseban nad svakim energetskih blokom, ili jedinstven nad sva četiri", zaključio je taj ruski stručnjak.
Spekulanti podigli cene dozimetara u Rusiji
Povećanu tražnju dozimetara u regionu ruskog dalekog istoka iskoristili su brojni spekulanti koji su znatno podigli cene tih merača radijacije, objavljeno je danas u Moskvi.
Moskovska glasila su prenela izjavu ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua koji je upozorio da su se u njegovoj zemlji tokom poslednjih dana "pojavile kompanije koje su, koristeći sadašnju situaciju, počele da prodaju dozimetre po pet puta višim cenama nego što oni stvarno koštaju".
Šojgu je ukazao da treba prestati sa takvim spekulacijama u prodaji tih uređaja, s obzirom da u Rusiji "ne postoji deficit ni u čemu" i da je sve to rezultat neistinite informacije koja se pojavila u nizu Internet izdanja o navodnom znatnom porastu radijacije na ruskom dalekom istoku zbog havarije u japanskoj nuklearki Fukušima, prenosi agencija Prajm-Tas.
Japan priprema plan za kreditiranje kompanija
Vlada Japana priprema plan kreditiranja, vredan 10 biliona jena (127 milijardi dolara), za pomoć kompanijama u finansiranju poslovanja i nadoknadi štete od prošlonedeljnog razornog zemljotresa i cunamija, objavio je danas poslovni list "Nikei".
Japan je ove semice pokrenuo niz inicijativa za podsticanje ekonomije i smirivanje uznemirenih tržišta posle te prirodne katastrofe, a kompanije će, u okviru ovog najnovijeg plana, dobijati zajmove po niskim kamatnim stopama ili subvencije kamatne stope za svoje dnevne troškove ili otklanjanje posledica zemljotresa i cunamija.
Japanski lideri takođe razmatraju mogućnost povećanja gornjeg limita za obim pozajmljivanja kompanija u vanrenim situacijama, ukazao je "Nikei".
Vlasti bi mogle osnovati i fond za dugoročno kreditiranje kompanija tokom njihovog oporavka posle zemljotresa, prenele su agencije.
Katastrofalni zemljotres je oštetio mnoge fabrike velikih japanskih proizvođača automobila, uključujući "Nisan motor" i stotine manjih preduzeća.
Proizvodnja u mnogim pogonima je takođe prekinuta zbog prekida isporuka struje posle zatvaranje 11 od 54 nuklearne elektrane u Japanu.
Vlada Japana još nije dala procenu troškova za obnovu. Kompanija "Goldman Saks" je ranije ove sedmice štetu od zemljotresa procenila na 200 milijardi dolara.
Japan se može preorijentisati na obnovljivu energiju
Japan bi mogao da se u sledećih 30 godina u potpunosti preorijentiše sa atomske, na obnovljive energetske izvore, izjavio je koordinator energetskog programa "Grinpisa" za Rusiju Vladimir Čuprov.
Postoje tehnički i ekonomski preduslovi za takvu preorijentaciju Japana do 2040, rekao je on. Japan, koji je već jedna od energetski najefikasnijih zemalja sveta, mora da udvostruči taj odnos i da ubrzano razvija solarne, eolske, hidro i hidrotermalne energetske izvore.
Prema mišljenju ekologa Alekseja Jablokova, Japan treba da usmeri pažnju na hidro i hidrotermalnu energiju i da izvuče korist iz svog geografskog položaja. Vulkani pružaju Japanu pristup termalnim vodama, dok mu more može obezbediti energiju iz morskih struja i talasa, rekao je on.
Međunarodna ekološka organizacija "Grinpis" smatra da se u svetu polovina svih energetskih potreba može proizvesti iz obnovljivih izvora do 2050. godine, prenela je agencija Itar-Taš.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: