Indija i smanjeni rejting SAD
14. avgust 2011. | 18:00
Izvor: Tanjug
Zvaničnici u Nju Delhiju su optimisti da će Indija biti u mogućnosti da izdrži eventualnu globalnu finansijsku krizu koja bi mogla da nastupi zbog smanjivanja kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država.
Ministar finansija Pranab Mukirdži je krajem nedelje ocenio da je „prerano govoriti šta će biti konačni ishod smanjivanja kreditnog rejtinga SAD,“ ali da on nije „preterano zabrinut“ , jer je privredni rast u drugoj najmnogoljudijoj zemlji na svetu vođen domaćom potražnjom.
Ministar Mukhirdži je tokom diskusije u gornjem domu indijskog parlamenta, Radža Saba, podsetio da je nacionalna privreda „videla i gore“ 2008. kada je izvoz padao 11 meseci uzastopno počev od oktobra 2008.
„Mi smo stvorili domaću potražnju koju druge ekonomije nemaju,“ rekao je Mukirdži aludirajući na rast Indije od 6,8 odsto koji je zabeležen tokom finansijske krize 2008-2009.
Ministar finansija je, međutim, upozorio da izvoz može biti pogođen i ovog puta, naročito industrija informatičkih tehnologija (IT), ukoliko potražnja još više bude smanjena u SAD i Evropi.
Japan, SAD i Evropa čine većinu izvoznih destinacija Indije.
Glavni ekonomski savetnik ministra finansija, Kaušik Basu, je, pak, primetio da je slabljenje interesovanja investitora posle snižavanja kreditnog rejtinga SAD, šansa za Indiju da privuče globalni kapital koji je u potrazi za „utočištima“.
„Mogli bismo ojačati našu ekonomiju; mogli bismo pružiti neko utočište koje će globalni kapital sigurno tražiti,“ izjavio je Basu u Nju Delhiju posle sastanka Odbora Rezervne banke, centralne finansijske institucije u zemlji.
Kako je podsetila novinska agencija Pres trast of India (PTI), ova zemlja je u 2010 ostvarilarila priliv od skoro 30 milijardi dolara, od kojih većinu na tržištu nekretnina, dok je globalni novac jurio za lukrativnim poslovima koji su se pojavljivali na tržištima u usponu kao što je Indija.
Tržište Indije, jedne od najbrže rastućih glavnih svetskih privreda je „krvarilo“ prva dva dana protekle nedelje, zajedno sa mnogim drugim širom sveta, ali je potom pokazalo znake poboljšanja.
U stvari je početkom nedelje, kada su se svetska tržišta povijala zbog snižavanja kreditnog rejtinga SAD, Indija neočekivano dobila povećanje vlastitog.
Američka investiciona banka Goldman Saks je povećala ocenu indijske ekonomije sa „nestabilne“ na „tržišno čvrstu“. Takvo poverenje je pomoglo Senseksu, ključnom indeksu na berzi u indijskoj finansijskoj prestonici Bombaju da se povrati od gubitaka izazvanih strahovima na globalnim tržištima.
Goldman je naveo verovatni obrt u makroekonomskom ciklusu, niže cene nafte, niže valuacije i reforme politike kao razloge da treba biti optimista u vezi treće najveće privrede u Aziji.
Ove pohvale dolaze u danima kada Indija obeležava 64. godine od sticanja nezavisnosti, 15. avgusta 1947. i 20 godina od početka privredne reforme koja je zemlju od 1,2 milijarde stanovnika katapultirala u vrh svetske ekonomije.
Manmoan Sing, tadašnji ministar finansija, a današnji premijer Indije je 24. jula 1991. predstavio parlamentu budžet koji je promenio istoriju te zemlje i čovečanstva, i pokazao se kao neverovatan trijumf u momentu nacionalnog poniženja.
Zbog tadašnjih političkih previranja, visoke cene nafte i fiskalnog rasipništva, Indija je bila ostavljena sa jedva dvonedeljnim deviznim rezervama. Kao siromašno domaćinstvo koje zalaže porodičnu imovinu, Rezervna banka je bila primorana da prenese 47 tona zlata u Banku Engleske, bivšeg kolonijalnog gospodara kao zalog za zajam, dok je čekala dodatna pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Tokom tog stresnog leta Sing je devaluirao nacionalnu valutu rupiju, ukinuo većinu kvota i licenci koje su diktirale ko može šta da proizvodi i otvorio neke industrije za strani kapital.
Sing, ekonomista koji se školovao i na Univerzitet Oksford, je govor u parlamentu okončao parafrazirajući Viktora Igoa: „Nijedna sila na svetu ne može zaustaviti ideju čije vreme je došlo.“
Ta ideja, Sing je sugerisao, bilo je pojavljivanje Indije kao“velike ekonomske sile u svetu“.
Protekle godine dale za poverenje Singu. Indijska ekonomija je više nego učetvorostručena, rastom od oko sedam odsto godišnje u proseku i preko devet odsto od 2005 do 2007.
Nominalni ukupan domaći proizvod (BDP) je u 2010. dostigao 1,53 biliona dolara, po veličini 10. u svetu. Meren paritetom kupovne moći (PPP, shodno tržišnim cenama), BDP je vredeo 4,5 biliona, po čemu je Indija bila treća u svetu, iza SAD i Narodne Republike Kine.
Posečan nominalni BDP je vredeo 1.250, a prema PPP 3.500 dolara.
Robna razmena između bivše Jugoslavije i Indije zabeležila je najveći obim 1990. i iznosila je 109,2 miliona dolara. Od toga je jugoslovenski izvoz bio 61,1 miliona dolara, a uvoz 48,1 milion dolara. Od 1992. obim robne razmene između dve zemlje je znatno smanjen.
Tokom 2010. izvoz iz Srbije je izneo nepunih 9,7 miliona dolara, a uvoz 128 miliona. U prvom polugođu 2011, izvoz iz Srbije je vredeo 2,7 miliona, a uvoz 97 miliona dolara.
Uzimajući u obzir veličinu Indije koja se prostire na 3,3 miliona kvadratnih kilometara, njen ekonomski razvoj je najveći ikada viđen, pored onog NR Kine. Procenjuje se da bi za 10 do 15 godina privreda Indije mogla bi da bude velika kao što je danas ekonomija NR Kine, druga po veličini u svetu.
Za razliku od kineskog stanovništva koje stari, indijsko u kome je sada više od 500 miliona mlađih od 18 godina, ostaće mlado i energično u godinama koje predstoje, tako da bi njena stopa rasta mogla da nadmaši onu kod gigantskog severnog suseda.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: