Analitičari: Francusko-Nemačka poruka ne smiruje tržište
17. avgust 2011. | 08:54 09:57
Izvor: Beta
Grad: Brisel, Hag, Madrid, London
Predsednik Francuske Nikola Sarkozi i kancelarka Nemačke Angela Merkel saopštili su sinoć nameru o ekonomskom upravljanju zonom evra, ali ne i konkretne mere koje bi zadovoljile tržište, navode analitičari.
"Najavljen je okvir koji će poslužiti kao reper za sve evropske zemlje i finansijska tržišta. Već samo to je povoljna odluka, ali đavo je u detaljima", rekao je ekonomski analitičar Filip Vehter. "Očekujemo mnogo detalja o 'zlatnom pravilu' budžeta koje zemlje zone evra treba da prihvate. Koji mehanizmi su obavezujući? Koji su izuzeci predviđeni?", upitao je on. Prema njegovim rečima, izjave o tome su veoma nejasne, a treba brzo razjasniti stvari.
Analitičar Soni Kapur smatra da predlog za uvođenje ekonomske vlade koji može biti važan korak ka čak čvršćem udruživanju, od male je koristi za rešenje najhitnijih problema. Samit nije doneo ništa novo ili korisno, tvrdi Soni Kapur.
Iv Mark, prodavac akcija, kaže da je pomalo razočaran, ali i dodaje da se oseća volja da se nešto učini. "Zlatno pravilo budžeta je korak u pravom smeru, ali znamo i da kriterijumi iz Mastrihta koji su izglasani na referendumu nisu uvek poštovani", rekao je on. "Na srednji rok, to je dobra stvar. To će primorati vlade da finansiraju svoju politiku", rekao je on.
"Investitori mogu da konačno pitaju šta je poenta tog sastanka. Ima dosta dobrih namera i retorike, kao i obično, ali nema ključnih mera koje mogu rešiti dužničku krizu i bankarsku krizu", kaže ekonomski analitičar Nil Mak Kinon.
Ali Rene Defose, strateg za obveznice, rekao je da krizu može ublažiti samo stvaranje tržišta evro-obveznica. "Ako tržištu kažete da se priprema izdavanje zajedničkih evro-obveznica, tržište će dvaput razmisliti pre no što napadne neku zemlju", rekao je on.
"To spolja izgleda veoma hrabro, federalna zona evra", rekao je ekonomista Dejvid Gilmor, al ii dodao da praktičan deo i dalje izgleda kao neostvariv san. Plan da se formira dublja fiskalna unija 17 zemalja koje koriste evro čini evro kredibilnim, ali vlade neće predati svoja prava da vode poresku i budžetsku politiku, izjavio je Gilmor.
I predloženi porez na finansijske transakcije može ugroziti potražnju za evropskim deonicama, rekao je Gilmor.
Vrednost evra je skliznula u utorak, dok među investitorima raste pesimizam prema naporu Evropljana da ograniče krizu državnog duga pozivom na veću ekonomsku koordinaciju među zemljama zone evra.
Stanje se pogoršalo u utorak novim podacima Evropske unije koji pokazuju da se privredni rast usporio u Nemačkoj. Uz to, privredni rast u 17 zemalja koje koriste evro usporio se na 0,2 odsto od aprila do juna, dok je u prethodnom kvartalu bio 0,8 odsto.
Evropski političari su pod udarom kritike što ne čine više. Razočaranje izjavama koje su u utorak dali Sarkozi i Angela Merkel, povuklo je evro nadole, kažu analitičari. U kasnim popodnevnim satima na berzi u Njujorku evro je skliznuo na 1,4397 dolara, dok mu je u ponedeljak vrednosti bila 1,4451 dolara.
Premijer Španije Hose Luis Rodriges Sapatero izjavio je da su zaključci sa sastanka Angele Merkel i Sarkozija važni koraci ka privrednom ujedinjenju zone evra, a premijer Holandije Mark Rute je rekao das u Angela Merkel i Sarkozi utvrdili zanimljive predloge.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: