File: Dva uslova da BiH zatraži punopravno članstvo
07. jun 2011. | 10:42
Izvor: Beta
Grad: Banjaluka
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je da Bosna i Hercegovina može podneti zahtev za članstvo u Evropskoj uniji (EU) kada usaglasi svoj ustav za Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i kada usvoji zakon o državnoj pomoći na nivou BiH.
On je večeras posle sastanka sa predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom rekao da je evropska perspektiva BiH moguća, ali ne na račun njenih entiteta.
"Evropska perspektiva treba da se ostvariti, ali ne na račun entiteta. S druge strane, jasno je da BiH može da postane zemlja članica samo kao jedna zemlja, iako decentralizirana", istakao je File.
Navodeći da je Evropska komisija spremna da pomogne BiH, on je istakao da prvenstveno političari u BiH, uz međusobni dijalog i kompromis, mogu građane ove zemlje da povedu ka EU.
File je rekao da strukturisani dijalog o pravosuđu u BiH, koji je danas otvoren, treba posmatrati u funkciji pregovora o pridruživanju EU.
"Strukturisani dijalog je, ustvari, jedan stalni proces, a korake će morati učiniti domaći političari... To je dugoročan proces, koji se neće završiti preko noći", naglasio je evropski komesar za proširenje.
Prema njegovim rečima, domaći predstavnici vlasti dobiće konkretne zadatke, a EU će posle svakog sastanka dati preporuke koje će biti u skladu sa evropskom praksom.
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da RS u procesu evropskih integracija ne želi da izgubi svoju autonomiju, već da "ojača značaj svoje autonomije u okviru BiH".
"To je spojivo sa evropskim standardima i nije protivno evropskim principima i u tom pogledu ćemo raditi. Naš pristup će biti kreativan, uvažavajući činjenice, Dejtonski sporazum, evropsku praksu, ali i sebe same", naveo je Dodik.
On je kazao da je RS spremna da, uvažavajući ustavni poredak, evropsku praksu i regulative, kroz dijalog o svim oblastima radi na ubrzanom procesu evropskih integracija.
Prema njegovim rečima, strukturalni dijalog o reformi pravosuđa u BiH, koji je danas otvoren u Banjaluci, treba da analizira postojeće stanje i ponudi određena rešenja.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: