Biznis.hr: Investitori se sele u Srbiju i Hrvatsku
12. mart 2012. | 13:34
Izvor: Beta
Grad: Zagreb
Inostrani investitori će, posle zasićenja na zapadnim tržištima, početi masovnije da se interesuju i sele u jugoistočnu Evropu, a od toga se mogu okoristiti Srbija i Hrvatska, ocenjuje portal Biznis.hr.
Analitičar portala Hrportfolio.com. Marko Repecki tvrdi da će već od iduće godine Hrvatska i Srbija biti u centru pažnje inostranih investitora. Repecki takva očekivanja zasniva na činjenici da će Hrvatska naredne godine postati punopravna članica EU, ali i proceni da je Srbija posle dobijanja statusa kandidata za članstvo u Uniji takođe postala interesantnija za strane ulagače. Hrvatsko i srpsko tržište će u narednom periodu stranci posmatrati u sasvim drukčijem političkom kontekstu nego do sada, pa će tako biti i prihvatljivije stranim investitorima, smatra Repecki.
Privatizacije velikih kompanija u državnom vlasništvu i pojavljivanje na berzi novih kompanija recept su, kako navodi Biznis.hr, za privlačenje stranih investitora na tržišta kapitala jugoistočne Evrope. U Hrvatskoj su najavljene privatizacije nekih kompanija u državnom vlasništvu, pre svega Croatia osiguranja i Hrvatske poštanske banke, što će takođe privući pažnju investitora.
Biznis.hr piše da se velike privatizacije i pojava na berzu uskoro očekuju u Srbiji. Za april je najavljen izlazak na tržište Telekoma Srbija, a očekivanja su velika jer ta kapitalno jaka i profitabilna kompanija i pored konkurencije drži 56 posto mobilne i 99,8 odsto fiksne telefonije Srbije. Srbija posredstvom kompanija koje zavise od Telekoma Srbija pokriva i oko 40 odsto mobilne telefonije BiH i 24 odsto mobilne telefonije Crne Gore, rekao je za Biznis.hr direktor firme Jorgić broker Branislav Jorgić. On, međutim, ne smatra da Srbiji po dobijanju statusa kandidata sledi radikalna promena percepcije investitora jer je berzansko tržište Srbije već anticipiralo dobijanje statusa kandidata.
Repecki kaže da, iako indeksi zapadnih tržišta kapitala doživljavaju oporavak, a pojedini su se vratili na rekordne nivoe od pre nekoliko godina, tržišta jugoistočne Evrope nisu pratila taj trend zbog slabih makroekonomskih pokazatelja, ali i relativne nerazvijenosti berzi, odnosno niske likvidnosti.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: