Kalkulator štednje za veću ušteđevinu
23. oktobar 2009. | 12:55
Izvor: EMportal
Najveći broj građana Srbije smatra da je nedostatak sredstava osnovni razlog zbog kog ne štede, pokazalo istraživanje Societe Generale banke u Srbiji.
Kalkulator štednje na novom sajtu, koji će u ponedeljak, povodom Nedelje štednje, početi rad, www.7tipovastednje.com, pokazuje da s minimalnim mesečnim izdvajanjima godišnje "sa strane" može da se ostavi i do 1.000 evra, rekao je Dejan Gleščić, izvršni direktor za strategiju i marketing u toj banci.
“Štedni plan treba raspodeliti na više tipova štednje jer je to pametniji način”, rekao je Gleščić i dodao da se broj štediša četvorostruko uvećao kada im je na osnovu mesečnih prihoda i rashoda domaćinstva predočeno koji je tip štednje najbolji za njih.
Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora Societe Generale banke, kaže da su kriza i masovno povlačenje depozita iz banaka krajem prošle godine pokazali da ne treba stavljati akcenat na visinu kamate koju nudi banka, već na sigurnost bankarskih uloga.
Takođe, u toj banci savetuju da se ne oročava cela ušteđevina, već da treba štedeti na različite načine.
U ovoj banci su predstavili štednju nazvanu Moj bonus, s minimalnim mesečnim ulogom od 20 evra, Moj fond sa ulogom minimalnih 50 evra na 10 ili 20 godina, Moju štednju s minimalnim depozitima od 500 evra, odnosno 50.000 dinara sa oročenjem do 36 meseci, štednju Moja renta za veće ušteđevine, Progresivnu štednju za štednju u evrima s kamatom koja progresivno raste i do 16 odsto i Dečju štednju.
Investicione jedinice oba penzijska fonda kojima upravlja Društvo za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom Societe Generale penzije su u proteklih godinu dana ubeležili rast, rekao je Rebić.
Investiciona jedinica fonda Štednja koji ulaže samo u državne hartije od vrednosti skočila je 13 odsto, dok je investiciona jedinica Ekvilibria, fonda koji deo imovine ulaže i u akcije na berzi, pa u skladu s tim donosi veći rizik, ali i veći prinos, porasla 14 odsto.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: