Poskupljenje gasa ugrozilo bi grejnu sezonu
28. septembar 2010. | 11:17
Izvor: Tanjug, B92
Najavljena poskupljenja prirodnog gasa, ukoliko se obistine, mogla bi da ugroze grejnu sezonu jer je neodrživ sistem kupovanja energenata po enormno visokim cenama, a da pri tom cena grejanja bude niska, izjavio je danas predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Dejan Stojanović.
On je izrazio očekivanje da će se rešenje naći do kraja ove, odnosno početkom iduće sedmice, navodeći i da su građani sa najvećim primanjima najneredovnije, dok su oni sa najmanjima, odnosno penzioneri, najredovnije platiše.
Prema rečima Stojanovića, udeo energenata u kalkulaciji cene grejanja iznosi blizu 70 odsto i ukoliko gas bude poskupeo za 20 procenata, grejanje bi trebalo da poskupi 14 procenata.
U ovom trenutku toplane "Srbijagasu" za prirodni gas duguju oko sedam ili sedam i po milijardi dinara, dok je dug za mazut iz prethodne grejne sezone regulisan ili će biti "završen" do 15. oktobra.
Pojedini gradovi kao što su Trstenik, Kragujevac, Priboj, Bor, Majdanpek imaju velike dugove iz prethodnih perioda i na sve načine se pokušava rešiti taj problem, rekao je Stojanović, navodeći da potraživanja toplana iznose između četiri i pet milijardi dinara.
Stojanović je u emisiji "Vesti" Televizije B92 najavio i da su toplane spremne za predstojeću grejnu sezonu i u 95 do 97 odsto slučajeva remonti su praktično završeni.
Od 1. oktobra toplane bi trebalo da budu u pogonskoj spremnosti da, ukoliko naglo nastupe hladni dani, mogu grejati i pre 15. oktobra, kada formalno počinje grejni period, kazao je on.
Rezerve mazuta su na nivou zaliha koje su uglavnom ostale iz prethodne sezone i one su u ovom trenutku dosta male, zbog čega se pregovara sa NIS-om da počne objedinjena nabavka za sve toplane i potpiše sporazum sa NIS-om, rekao je Stojanović.
Komentari (2)
Unesite tekst komentara:
28. septembar 2010. 12:30:15
| Kosta
0
Nikako mi nije jasna izjava da:
"Pojedini gradovi kao što su Trstenik, Kragujevac, Priboj, Bor, Majdanpek imaju velike dugove iz prethodnih perioda i na sve načine se pokušava rešiti taj problem, rekao je Stojanović, navodeći da potraživanja toplana iznose između četiri i pet milijardi dinara"
Valjda za grejanje duguju korisnici, fizička i pravna lica, ne gradovi! Uostalom ako su tako uredili sistem naplate da jedni koriste a grad plaća, neka im. Ali neka zbog toga drugima ne dižu cenu.
Moje domaćinstvo je potrošač, znači, kupac gasa. Ukoliko ne platimo mesečni račun, isključuje se mogućnost da gas koristimo. Sada bi Vlada da pitanje duga onih koji troše a ne plaćaju reši tako što će da podigne cenu gasa onima koji plaćaju. Tako Vlada plaćanje gasa, za one koji troše a ne plaćaju, prebacuje na one koji troše a plaćaju!! Neverovatno. O čemu to pričaju g. Bajatović i g. Stojanović i ministar energetike g. Škundrić ja ne mogu da razumem.
29. septembar 2010. 08:39:24
| miloš
0
kao što si isam rekao dug za gas je oko 11 milijardi dinara od toga toplane sa teritorije grada Beograda dugujo oko 8 milijardi. Što će reći da upravo na uštrb nas koji plaćamo gas ide taj dug odnosno mi smo ti koji kompenzuju dugovanja toplana. Nas male niko ne pita odakle nama pare da isti parimo.