Pušenje u zatvorenom javnom prostoru zabranjeno
11. novembar 2010. | 09:07 16:31
Izvor: Beta
Pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima i na radnom mestu od danas je kažnjivo. Kazne se kreću od 5.000 za pojedince i od 500.000 do milion dinara za pravna lica.
Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu je donet 5. maja ove godine i zabranjuje pušenje u svim državnim institucijama. Pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru i u prostoru koji je funkcionalni deo prostora u kom se obavljaju zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući dvorišni prostor i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave.
Za sprovođenje zabrane pušenja odgovorni su direktor ili vlasnik firme, upravnik ili dekan fakulteta, koji mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane.
U određenim firmama može postojati prostorija namenja isključivo pušenju i ta prostorija ne sme biti korišćena za neku drugu delatnost. Ta prostorija mora da ima ventilacioni sistem, odgovarajuća vrata koja neće propuštati duvanski dim u druge prostorije i mora biti vidljivo obeležena, s naznakom koliko osoba može u njoj da boravi.
U ugostiteljskom objektu manjem od 80 kvadratnih metara vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.
Zakon predviđa zabranu pušenja i u prostorijama u kojima rade mediji, gde neće biti moguće ni izdvajanje posebne prostorije namenjene pušačima.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih.
Milosavljević: Primena zakona je korak napred za zdravlje
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je danas da je primena Zakona o zaštiti stanovništva od štetnih efekata duvanskog dima korak napred ka zaštiti zdravlja stanovništa i da nije usmerena protiv pušača i duvanske industrije.
On je ocenio da će taj zakon zaživeti ako se doživi kao propis koji treba da pomogne svim građanima i istakao da pušači njime nisu diskriminisani jer duvanski dim šteti i pušačima i nepušačima.
"Valjda nam je svima važno da svako pojedinačno bude zdrav. Shvatam različite stavove, ali moram da kažem da čujem mnogo više pozitivnih komentara na zakon. Ako je Turska u stanju da se izbori s pušenjem duvana, krajnje je vreme da i mi pokažemo primer drugima", naveo je ministar.
On je istakao da je potrebno da prođe 10 godine od dana prestanka pušenja da bi se otklonili svi rizici po zdravlje koje donosi udisanje duvanskog dima.
Sanitarni i zdravstveni inspektori obavili su danas nadzor nad sprovođenjem zabrane pušenja u zdravstvenim ustanovama i u Ministarstvu zdravlja, a u tom postupku nije izrečena nijedna kazna, saopšteno je iz tog ministarstva.
U saopštenju povodom početka primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu navodi se da će sanitarni inspektori Ministarstva zdravlja sprovoditi kontrolu na svim mestima na kojima je pušenje zabranjeno.
Pušenje samo u čekaonicama označenim za pušače
U železničkim stanicama od danas je dozvoljeno pušenje samo u čekaonicama označenim za pušače, saopštile su Železnice Srbije.
Te čekaonice su postojale i do sada, a u drugim delovima staničnih objekata pušenje neće biti dozvoljeno. U stanicama koje nemaju čekaonice za pušače biće zabranjeno pušenje i neće biti određene nove prostorije za to.
Pušenje će u putničkim vagonima biti dozvoljeno u kupeima, koji su i do sada bili namenjeni pušačima.
Komentari (5)
Unesite tekst komentara:
10. novembar 2010. 12:25:58
| Milan-Apatin
5
Ja sam dugogodišnji nepušač. u redu je da se nepuši u javnim ustanovama,a ako državi trba para neka nađe drugi način,recimo sa velikim aksizama na cigare i alkoholno piće.
11. novembar 2010. 10:08:15
| savestan gradjanin
2
Primera radi,imate jednu psihicki bolesnu osobu i jos pusac e kako njemu da se zabrani bilo gde
12. novembar 2010. 22:09:16
| Ime
1
DO SAD SU SREDILI SVE,OSTALO JE SAMO JOS TO!!!!
13. novembar 2010. 09:24:50
| Ime
0
a ugostitelji. sram vas bilo samo 1% ugostiteljskih objekata je ugrozeno a to su oni u trznim centrima. to je diskriminacija ili svi ili niko. umesto da stavite cenu 500rsd za paklicu cigareta pako voli nek izvoli.
13. novembar 2010. 09:24:33
| ana
0
Nisam pusac, ali ne vidm zasto bi mi smetala neka prostorija za pusenje, kome smeta nema potrebe da ulazi u te prostorije. Do juce su bile reklame za cigarete na TV-u: ukus slobode, mislite o tome... Drzava efikasno sprovodi zakone samo kad su novcane kazne u pitanju. Doktori, profesori, sudije kao i do sad bice povlasceni zarad neke protiv usluge inspekciji koja kaznjava, ali zato radnicka klasa...