emg home
RSS

Jeremić: Srbija za skori početak dijaloga sa Prištinom

13. novembar 2010. | 23:22 10:32

Izvor: Beta

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić založio se na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu za što skoriji početak dijaloga Prištine i Beograda i naglasio da bi bilo štetno kada bi se realnosti na terenu menjale dok pregovori traju.



Jeremić je rekao da Srbija ne može da pozove "svoje građane" na ucešće na decembarskim izborima na Kosovu jer oni nisu zakazani u skladu sa Rezolucijom 1244 UN.

U obraćanju Savetu bezbednosti UN, Jeremić je ponovio spremnost Srbije da radi na postizanju legitimnog kompromisa na Kosovu, naglasivši da Srbija neće štedeti napore niti će se zamoriti ili izgubiti strpljenje u nastojanju da se dođe do rešenja. 

Niko ne treba da sumnja u spremnost Srbije da bude istinski partner u nastojanju da se postigne legitiman kompromis na Kosovu, rekao je Jeremić koji je dodao da Srbija to ne može da uradi sama.

"U 21. veku nijedna strana ne može da pobedi tražeći jednostrane ustupke, ili tražeći da izvuče maksimum iz usko zacrtanih ciljeva", rekao je Jeremić na sednici na kojoj je razmotren novi izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o situaciji na Kosovu.

Srbija će, po rečima šefa diplomatije, učiniti sve moguće u "nastojanju da se postigne legitiman kompromis", ne iz straha ili pod prisilom, već na osnovu uverenja da se taj deo zemlje može transformisati "iz mesta sporenja u mesto sloge" ako se deluje iskreno zajedno.

Srbija želi da dijalog, koji je ceo svet pozdravio kao jedini put ka miru na Kosovu, počne što pre, i očekuje da će se prvo baviti najmanje kontroverznim pitanjima, naglasio je srpski šef diplomatije.

"Za nas dijalog znači pregovore i biti otvoren za kompromis, to znači prevazilaženje predrasuda i kroćenje strasti", rekao je Jeremić.

Jedan fer i uravnotežen proces pregovora bi mogao da doprinese stvarnom pomirenju i da podstakne postizanje "mirne evropske budućnosti za zapadni Balkan", istakao je on.

Govoreći o izborima koje su zakazale albanske vlasti u Prištini za 12. decembar, Jeremić je ocenio da se oni ne održavaju u skladu sa Rezolucijom 1244 iz 1999. godine, pošto ih predstavnik generalnog sekretara nije zakazo, OEBS ne može da ih nadgleda i UN ne može da ih ozakoni, dodajući da pod takvim okolnostima vlada Srbije ne može da pozove svoje građane da učestvuje u tim izborima.

Jeremić je ponovio da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova ni eksplicitno ni implicitno i da veruje da održivo rešenje tako značajnog pitanja ne može da se nađe bez slaganja svih činilaca.

   

Zanijer pozvao na što skoriji početak dijaloga


Šef UNMIK-a Lamberto Zanijer pozvao je u Njujorku na što skoriji početak dijaloga Beograda i Prištine, ali i upozorio na sve veće napetosti na severu Kosova.

Predstavljajući na sednici Saveta bezbednosti UN redovan tromesečni izveštaj, Zanijer je podržao pregovarački proces Beograda i Prištine, ali i ukazao na izazove koji očekuju obe strane zbog rastućih tenzija na severu Kosovu, kao i na kampanju koju kosovski Albanci vode protiv UNMIK-a i njegovog osoblja.

On je rekao da su međunacionalni odnosi na severu Kosova pogoršani i stalne napetosti ukazuju na izazivanje nestabilnosti.

"Nastavljeni su sitni incidenti koji prete da izazovu nestabilnosti", a za rešavanje te situacije potrebani je dijalog, rekao je Zanijer.

Šef UNMIK-a je ukazao i da bi dijalog dve strane takođe pomogao i u rešavanju drugih važnih pitanja poput pitanja nestalih lica.

Kosovsku vladu u Njujorku predstavlja zamenica ministra spoljnih poslova Vljora Čitaku.

Ona je rekla da su vlasti Kosova spremne da pregovaraju sa Beogradom, ali da nikada neće razgovarati o pravu Kosova da postoji kao slobodna nacija "posle svega što se desilo u prošlosti".

"Nećemo nikada više pregovarati o pravu Kosova da postoji kao slobodna nacija. Nezavisnost Kosova neće biti deo razgovora", kazala je Čitaku.

   

Učesnici rasprave pozdravili dijalog


Predstavnici članica Saveta bezbednosti UN su na sednici u Njujorku podržali pregovarački proces Beograda i Prištine, ukazujući istovremeno na važnost izbora na Kosovu 12. decembra.

Izražavajući podršku Kosovu na putu evroatlantskih integracija, ambasadorka SAD u UN Rozmari Di Karlo je izrazila žaljenje zbog odluke vlasti Srbije da pozovu kosovske Srbe da ne učestvuju na predstojećim izborima.

Di Karlo je pozdravila dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU, ali je naglasila da to nije razgovor o statusu, pošto je posle proglašenja nezavisnosti "to poglavlje zatvoreno".

Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin izrazio je nezadovoljstvo situacijom na severu Kosova, a smanjenje broja pripadnika Kfora je ocenio preuranjenim.

Čurkin je osudio uklanjanje baznih stanica Telekoma Srbije na Kosovu, dok je Rozmari di Karlo pozdravila taj čin.

Predstavnik Velike Britanije pozvao je Beograd i Prištinu da stave međusobne razlike po strani i sarađuju radi budućnosti.

Predstavnik Francuske izrazio je žaljenje zbog bojkota izbora na Kosovu i pozvao sve strane da podrže demokratski proces na Kosovu, ukazujući da je veoma važno da Kosovo nastavi s naporima za uspostavljanje pravne držaave.

Predstavnik Turske u UN osudio je etničko nasilje koje ometa napore za uspostavljanje dugotrajnog mira na Kosovu. On je, takođe, pozvao vlasti Kosova da osiguraju neophodne mere da se spreče epizode nasilja usmerene prema manjinama.

Turski ambasador ukazao je i da očekuje da izbori doprinesu jačanju demokratskih institucija.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Kosovo, Dijalog Beograd-Priština

Lokacija: Kosovo

Ličnosti: Vuk Jeremić, Lamberto Zanijer, Vljora Čitaku

Institucije: UN


Unesite tekst komentara:

<<

17. oktobar - 23. oktobar 2011.

>>