Dinkić protiv uvoza mleka i za subvencije mlekarima
17. novembar 2010. | 15:40
Izvor: Beta, B92, Tanjug
Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da je protiv uvoza mleka i založio za povećenje domaće proizvodnje uvođenjem subvencije od pet dinara po litru mleka.
"Tačno je da sam ja protiv uvoza mleka u situaciji kada još nisu povećane premije za mleko poljoprivrednicima, jer je sramota da Srbija, koja je poljoprivredna zemlja, uvozi mleko", kazao je Dinkić.
On je pozvao da se prvo stimulišu domaći poljoprivrednici da proizvode mleko i da ga isporuče mlekarama, a da se tek ako to ne bude dovoljno, dozvoli kratkoročni uvoz mleka.
"Ne bi trebalo uvoziti mleko sada kada nismo uveli subvencije mlekarima", istakao je Dinkić, koji je i potpredsednik Vlade Srbije.
Dinkić je kazao da se na sednicama Vlade Srbije nije razgovaralo o uvozu mleka.
On je kazao da je ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević nakon jedne sednice Vlade pitao za mišljenje Ministarstva ekonomije o uvozu mleka, ali da je mišljenje bilo negativno.
"Minstarstvo ekonomije Srbije je protiv uvoza mleka. Mi smo za podsticanje domaće proizvodnje. Potrebno je uvesti subvencije od najmanje pet dinara po litru mleka i i videćete kako će tržište samo početi da reaguje", istakao je Dinkić.
Milosavljević: Potreban dogovor o većem agrarnom budžetu
Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević izjavio je danas da će mleka biti, ali da se situacija u toj oblasti popravlja sporije nego što bi trebalo, jer je potreban dogovor o povećanju agrarnog budžeta.
Milosavljević je ocenio da je potreban dogovor o konkretnijim značajnijim stimulacijama stočarstvu, o stvaranju sistema koji će obezbediti u narednim godinama dovoljne količine mleka i mesa.
Prema Milosavljevićevim rečima, kada je u septembru doneta uredba u toj oblasti, tada je rečeno da, ako ona ne da rezultate, jedino preostaje mera interventnog uvoza mleka.
Uvoz mleka delom obavljaju trgovci, ali je nedovoljan, jer je u prethodnih mesec dana uvezeno oko 800.000 litara mleka, što je četvrtina ili petina nedostajućih količina mleka na tržištu, rekao je Milosavljević u emisiji "Kažiprst" RTV B92.
"Ja sam sa mojim kolegom ministrom Dinkićem razgovarao o skidanju carina na interventni uvoz mleka. On je rekao da se sa time ne slaže i da to u ovom trenutku nije doboro. Zato smo ostali na tome da nismo interventno uvezli mleko", objasnio je Milosavljević.
On je ipak insistirao na tome da Dinkić nije jedini odgovoran što uvoza mleka nije bilo, već tvrdi da je nestašica mleka pa i u krajnjoj liniji i neispunjenje obećanja o interventnom uvozu posledica loše podele posla u samoj vladi.
"Ja sam premijeru kao ministar trgovine i usluga podneo nekoliko predloga o tome šta treba uraditi da bi se stabilizovalo tržiošte mleka. Dva predloga su se odnosila na uvoz. Ministarstvo trgvoine je u suštini ministarstvo unutrašnje trgovine, dok je spoljna trgovina u nadležnosti ministarstva ekonomiije, a carine su podeljene između ministarstva ekomije i ministarstva finasija" , naveo je Milosavljević.
Doprinos stočarstva bruto domaćem proizvodu poljoprivrede Srbije je oko 30 odsto, za razliku od razvijenih poljoprivrednih zemalja, gde je oko 50-60 odsto, naveo je Milosavljević, navodeći i da država, ni budžet, nisu obezbedili dovoljno sredstava za premije za mleko.
Suština problema je u tome što su seljaci, proizvođači, stočari nezadovoljni, jer je u poslednjih nekoliko godina agrarni budžet usmeren pre svega ka ratarskoj proizvodnji i đubrivu, rekao je Milosavljević.
Na pitanje novinara da li će biti mleka od subote u prodavnicama (od 20. novembra najavljeno je poskupljenje mleka) , Milosavljević je odgovorio da sa "ovim povećanjem cena ne znači da će svuda i na svakom mestu biti dovoljne količine mleka" i da postoji problem "primarno u Beogradu".
On je podsetio da je cena ulja snižena sa očekivanih 145-154 na 119-120 dinara za litar, da ulja danas ima dovoljno i da će ga biti, jer ovogodišnji rod suncokreta obezbeđuje ne samo pokriće domaćih potreba, nego će i tridesetak odsto proizvodnje biti izvezeno.
Ministar je, govoreći o cenama uopšte, kazao da će inflacija u ovoj godini biti za jedan do jedan i po odsto iznad gornje granice projektovane za ovu godinu.
Razlozi su rast evra, odnosno obezvređivanje dinara, enormni rast cena poljoprivrednih primarnih proizvoda i poskupljenje energenata, koje je bilo veće od projektovanog, dodao je.
Na pitanje vezano za napise da su Belgijanci kupili "Deltu", odnosno lanac "Maksi", Milosavljević je odgovorio da su ga posetili predstavnici belgijske kompanije "Delez" pre dve do tri sedmice i da je saznao od njih da su zainteresovani i da "razgovaraju sa 'Deltom' o preuzimanju jednog dela akcija vlasništva nad 'Delta maksijem'".
U naredna dva do tri meseca taj dogovor bi trebalo da bude napravljen, dodao je Milosavljević.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: