Boljević: Zakoni pisani u tajnosti
16. decembar 2010. | 14:30
Izvor: Beta
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević ocenila je danas da Ministarstvo pravde nije uvažilo preporuke Evropske komisije kojim bi se ispravili nedostaci u reformi pravosuđa, jer o zakonskim izmenama nisu konsultovana i strukovna udruženja.
Boljević je rekla da je otvorenost postupka jedan od osnovnih ciljeva reforme pravosuđa i da su strukovna udruženja morala učestvovati u izradi izmena i dopuna zakona o Visokom savetu sudstva i o sudijama, o kojima će mišljenje dati i Venecijanska komisija.
"Veliki je problem što je Ministarstvo pravde sa svojim predlozima izmena zakona otišlo u Venecijansku komisiju, a da prethodno suštinski te izmene niko nije video, posebno strukovna udruženja", rekla je Boljević na konferenciji za novinare.
Ona je ocenila da su izmene i dopune zakona o sudijama i o Visokom savetu sudstva nedovoljne, delimično neustavne i da predstavljaju "simulaciju i zamazivanje očiju evropskim zvaničnicima", jer vlasti u Srbiji nastavljaju da sprovode reformu pravosuđa u tajnosti.
Prema njenim rečima, izmene i dopune Zakona o izboru sudija su neustavne, jer predviđaju da se ustavne žalbe neizabranih sudija preformulišu u prigovore, o kojima će ponovo odlučivati Visoki savet sudstva i to u retroaktivnom postupku koji zadire u nadležnost Ustavnog suda.
Izmene zakona o Visokom savetu sudstva su "korektne, ali nedovoljne", rekla je Boljević i najavila da će Društvo sudija Srbije evropskim institucijama uputiti sopstvene predloge tih zakona, koji će takođe biti objavljeni i na sajtu tog udruženja.
Kako je objasnila, odluke Visokog saveta sudstva o izboru sudija trebalo bi da budu poništene, jer se tako ne bi zadiralo u nadležnost Ustavnog suda i kršio Ustav.
"Da bi Visoki savet sudstva posle mogao valjano da odlučuje o tome potrebno je da u zakon budu uneti kriterijumi na osnovu kojih će se sprovoditi taj postupak, a ne da zadržava svoj poslovnik o radu kojim je predviđena tajnost postupka", rekla je Boljević.
Društvo sudija Srbije uputilo je kancelariji Evropske unije u Beogradu pismo, u kojem je zatražilo odgovor na pitanje da li Evropska komisija sugeriše reviziju postupka reizbora i u odnosu na reizabrane sudije i tužioce.
U pismu je zatražen odgovor i na pitanje da li su zakonske izmene dovoljne za otklanjanje sumnje u regularnost sprovedenog postupka opšteg izbora sudija i tužilaca.
Boljević je kazala da su pravosudni zvaničnici počeli da prete izabranim sudijama i tužiocima da će i njihov izbor biti predmet revizije, a odgovori kancelarije EU doprineće da se otklone takve spekulacije i nedoumice.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
17. decembar 2010. 10:14:36
| bob
1
ako svi znamo da je postupak reizbora sudija bio u suprotnosti sa ustavom i zakonom i ima masu nedostataka nije mi jasno kako će revizija tog postupka da se odnosi samo na nereizabrane sudije na taj način legalizujemo da se iz neprava ostvari pravo