Mađarska preuzela predsedavanje EU
07. januar 2011. | 12:01
Izvor: Beta
Grad: Budimpešta
Primopredaja rotirajućeg šestomesečnog predsedavanja Evropskom unijom (EU) između Belgije i Mađarske održana je sinoć u Budimpešti, tokom svečanosti u impozantnoj zgradi Parlamenta.
"Mađarska je već nekoliko puta u istoriji potvrdila snažnu privrženost slobodi, zato joj Belgija daje štafetu sa nadom: belgijsko Predsedništvo je postiglo rezultate, a mađarsko Predsedništvo će postići još mnogo više", rekao je belgijski premijer Iv Leterm, pod reflektorima crvene, zelene i bele boje - što je trobojka Mađarske, i plave - za EU.
Iv Leterm je pozdravio program predsedacvanja Mađarske EU. To je "Ekonomskim rastom i otvaranjem novih radnih mesta je moguće izgraditi jaku Evropu", rekao je on u vezi sa sloganom mađarskog predsedavanja.
"Energetika će biti na dnevnom redu samita februara" jer je to "ključno pitanje", rekao je on, dodajući da su EU potrebni "inovacija i genijalnost".
On je potom pozvao Mađarsku da uvede "evropski zaštitni znak".
O ekonomskim problemima, Leterm je ukazao da, "iako Mađarska nije deo zone evra, stabilnost jedinstvene valute je važna za sve države članice, a napad na valutu još nije okončan".
Šef mađarske vlade Viktor Orban je čestitao Belgiji zbog rad tokom njenog polugodišnjeg predsedavanja EU i nazvao 2011. "godinom preporoda".
Orban je rekao da "mađarsko Predsedništvo nema čarodnu moć, ali je u stanju da 'protrlja lampu' da bi 'oslobodilo duh' koji se zove preporod Evrope".
On je rekao da Evropa mora poštovati "vrednosti, vrline i sposobnosti koje su od nje tokom vekova napravile kolevku civilizacije kojoj su se divili i kojoj su zavideli."
U petak Evropska komisija će se u punom sastavu sastati sa Vladom Mađarske na radnoj sednici, posle koje će biti sastanak u četiri oka predsednika Evropske komisije Barosa, i premijera Orbana, a zatim Konferencija za štampu (u 12:45 sati).
Prioriteti mađarskog predsedavanja su tretman javnog duga u EU, naročito rizičnih zemalja (Grčka, Irska, Portugal i Španija), višegodišnja politika EU za 2014-2020. godinu, mogući budući prijem Bugarske i Rumunije u "šengensku zonu" slobodnog kretanja ljudi što je poslednjih nedelja sve manje izvesno zbog rezervi Nemačke i Francuske.
Među prioritetima su prijem Hrvatske u EU i društvena integracija Roma, najveće i najviše diskriminisani etničke manjine u EU.
Početak mađarskog predsedavanja EU je pomračen kritikom njenog novog zakona o medijima, koji je drakonski po kritičarima, u vezi s kojim su Berlin, Pariz i Evropska komisija izrazili "sumnju" u pogledu usklađenosti sa evropskim pravom. To je izazvalo žestoke primedbe Orbana u četvrtak tokom konferenciji za novinare.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: