emg home
RSS

Ekonomisti pozitivno ocenili ratifikaciju SSP

19. januar 2011. | 18:23

Izvor: Tanjug

Ekonomski stručnjaci u zemlji su pozitivno danas ocenili ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Srbijom u Evropskom parlamentu, smatrajući da će ona doprineti porastu domaćeg entuzijazma prema evropskim integracijama i većem prilivu kapitala iz inostranstva.



Ratifikacija SSP sa Srbijom u EP smanjiće rizik Srbije za investitore i otvoriti veći prostor za korišćenje sredstava iz pristupnih fondova EU, rekao je Tanjugu predsednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Dragan Đuričin, ocenivši taj čin "kao izuzetno pozitivan događaj".

Najveći efekat ratifikacije biće rast entuzijazma prema evropskim integracijama u Srbiji, koji je bio poljuljan u poslednje vreme pod pritiskom globalne finansijske krize i mera štednje u zemljama sa fiskalnim problemima, ocenio je Đuričin, koji je i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Po Đuričinu sigurnoće biti smanjen rizik Srbije za investitore koji treba da dođu u zemlju, a takođe se otvara prostor za realizaciju sredstava iz predpristupnih fondova (IPA) EU, do do sada korišćenih na poluzvaničan način.

Đuričin smatra da se Srbiji otvaraju mogućnosti za korišćenje 350 do 400 miliona evra godišnje iz IPA.

Ekonomista Pavle Petrović izjavio je da će ratifikacija ŠP doprineti većem prilivu kapitala u Srbiju iz razvijene Evrope i ubrzanju strukturnih reformi u zemlji.

"Značajan je tok kapitala od razvijene prema tranzicionoj Evropi i nama je važno da se što više uključimo u to, a ratifikovanje ŠP će tome doprineti", ocenio je Petrović.

Petrović koji je i urednik "Kvartalnog monitora" u izdanju Fonda za razvoj ekonomske nauke, istakao da je priliv kapitala neophodan za budući ekonomski rast i razvoj Srbije.

"Veće integrisanje sa Evropom znači veći priliv investicija iz nje, a to pridruživanje je važno i zato što ćemo ozbiljnije shvatiti i brže sprovoditi strukturne reforme," istakao je Petrović.

Ekonomista Goran Nikolić izjavio je da je ratifikacija SSP sa Srbijom dobar način da se ubrza ratifikacija i u ostalim parlamentima zemalja EU koje to još nisu učinile i ocenio da će Srbija od toga imati značajne ekonomske koristi.

SSP, koji je 29. aprila 2008. potpisan u Luksemburgu, do sada je ratifikovalo 11 od ukupno 27 zemalja-članica članica EU.

Nikolić je ocenio da bi "u jednom optimističkom scenariju, Srbija mogla krajem ove godine da dobije kandidaturu za ulazak u EU i to je ono što bi moglo da donese i direktne ekonomske koristi i pozitivno uticati na percepciju investitora ili onih koji kreditiraju Srbiju," ocenio je Nikolić.

Po Nikoliću to će uticati na potencijalno smanjenje cene kredita ili cene kredita po kojima se domaći investitori zadužuju da bi investirali u Srbiju, kao veće mogućnosti korištenja sredstva koje zemlja dobija iz IPA.

Ratifikacija ŠP pokazaće da je evropski put Srbije izvestan, što je od velikog značaja za ovdašnju privredu i svakoga ko želi da radi u njoj, ocenili su predstavnici privrednih komora regiona.

Potpredsednik Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović kazao je da ugovorni odnos sa EU predstavlja sigurnost kako za investitore tako i za sve koji posluju sa firmama iz Unije.

Vesović je dodao da se već primenjuje trgovinski sporazum sa EU što je navažnije za privredu, podsetivši da Srbija više od 55 odsto proizvoda izvozi na tržiste Unije.

Direktor predstavništva Privredne komore Slovenije u Beogradu Dmitar Polovina kazao je da svako približavnje Srbije EU znači mnogo slovenačkim preduzećima.

"To logično znači i približavanje svih regulativa koje vladaju u EU, odnosno lakšu saradnju i bolje privređivanje na tržistu Srbije", smatra Polovina.

"Hrvatska apslutno podržava približavnje Srbije EU, i mi bismo želeli da Srbija što pre uđe u Evropsku uniju", rekao je direktor predstavništva Hrvatske gospodarske komore u Beogradu Goran Masnec

Po Masnecu, države treba da stvore potrebne okvire, a da će privrednici sami naći i trasirati puteve saradnje.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

17. januar - 23. januar 2011.

>>