emg home
RSS

IZIT: Srbija će biti prinuđena na novi aranžman s MMF-om

03. februar 2011. | 12:54

Izvor: Emg.rs

Srbija će biti prinuđena da opet traži aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom kako bi održala privid makroekonomske stabilnosti, izjavio danas saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović.

„Ne mora da znači da će to biti novi stend-baj aranžman, ali će biti makar neki kojim će moći da se kontroliše ekonomija“, ocenio je Đogović.

On je rekao da, budući da je ovo predizborna godina, ne veruje da će novi stend-baj aranžman biti tražen odmah po isteku starog, na proleće, ali da će već sledeća Vlada biti prinuđena na taj korak, pre svega zbog toga što je Srbija već u zoni visoke zaduženosti, a pri tom nastavlja da se dodatno zadužuje, a inflatorni pritsci i dalje rastu.

Đogović je kazao da mora biti postavljeno pitanje odgovornosti za izostanak pomaka u ekonomskim kretanjima u protekle dve godine postojećeg aranžmana s MMF-om.

Iako je 2010, statistički gledano, izvoz porastao 17 odsto, uvoz 4,2, a povećala se i pokrivenost uvoza izvozom, sa 52 na 58,5 odsto, Đogović je istakao da su neophodne strane direktne investicije da bi se taj trend održao na duži rok, naročito imajući u vidu da je rast izvoza baziran na postojećim proizvodnim kapacitetima, od čega su dve trećine sirovine i repromaterijali, a kapitalni proizvodi 8,2 odsto.

Osim toga, reaktiviranje pogona Petrohemije, Azotare Pančevo, Staklare Paraćin i drugih velikih industrija uticalo je na povoljniju statistiku za 2010. i povećanje fizičkog obima proizvodnje od 2,9 odsto. „Ipak, nema kvalitativnog iskoraka da bismo održali taj trend“, kazao je Đogović.

U recesiji je i turizam, prošle godine pet odsto, naročito planinski, u kom je broj noćenja opao 12 odsto, istakao je Đogović.

On je dodao da je i trgovina na malo prošle godine opala za 0,9 odsto.

„Uslove privređivanja u 2010. karakterisali su nervoza oko domaće valute i inflatornih tokova“, rekao je on.

Đogović je zaključio i da će u 2011. zbog ukupnog stanja i rasta nelikvidnosti u realnom sektoru biti dominantne promene vlasničke strukture u privatnim firmama, koje će biti prinuđene da prodaju imovinu i udele u kompanijama kako bi izmirivale obaveze.

„Privreda je prošle godine izašla iz recesije, ali je i dalje u dubokoj krizi“, zaključio je Đogović.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

11. april - 17. april 2011.

>>