Ekonomski rast osnov boljeg životnog standarda u Srbiji
22. februar 2011. | 17:29
Izvor: Tanjug
Ekonomski rast, povećanje proizvodnje, produktivnosti i izvoza mogu da poboljšaju životni standard i egzistenciju u Srbiji, dok će nerealno povećanje plata i penzija povećati tražnju, budžetski deficit i inflaciju, ocenili danas učesnici debate Raspodela para kojih nema, 2011, izmešu socijalne pravde i ekonomske efikasnosti.
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić upozorio je da že se, ako se povećaju plate u javnom sektoru, sa istim zahtevom javiti svi korisnici javnih sredstava, što će se preliti na privatni sektor i stvoriti pritisak na inflaciju.
Bez ozbiljne reindustrijalizacije, proizvodnje razmenjivih dobara i rasta izvoza ne možemo govoriti o privrednom ozdravljenju zemlje, naveo je on. Guverner je ukazao da Srbija, kao i svaka druga zemlja može da troši onoliko koliko stvara ako želi da opstane.
Predsednik Centra za demokratiju Dragoljub Mićunović kazao je da se smanjuje broj zaposlenih u Srbiji, da raste tražnja i budžetski deficit istakavši da se mora naći način da se očuva stabilnost političke i ekonomske zajednice i spreči pobuna nezadovoljnih. Pred ekonomskom naukom je zadatak da se nađe način za održiv ekonomski rast i razvoj i da se stvore uslovi za održanje socijane pravde kako bi građani bili sigurni u svoju egzistenciju, naglasio je on.
Predsednica Asocijacije slobodnih nezavisnih sindikata Ranka Savić kazala je da je dva miliona stanovnika u Srbiji siromašno, dok je 650.000 ispod granice siromaštva, od kojih je 120.000 dece. Ona je istakla da je poražavajuć podatak da je od početka ekonomske krize, za manje od dve godine, 400.000 radnih mesta ugašeno, da 650.000 radnika neredovno prima plate s kašnjenjem od dva, tri i pet meseci, dok samo 17 odsto poslodavaca redovno isplaćuje zarade.
Zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić rekao je da je privredni rast sredstvo, dok cilj jednog društva u XXI veku mora da bude utemeljena socijana pravda. Plate i penzije jesu male i nedovoljne ali ima ljudi koji nemaju ni jedno ni drugo i tu država mora da interveniše, upozorio je on.
Predstavnik Unije poslodavaca Srbije Dušan Korunovski ukazao je da današnje društvo još nije svarilo kapitalizam i da najveću odgovornost za to snose elite koje nemaju hrabrosti da objasne narodu da se ne može trošiti nezarađeno.
Poslanik Aleksandar Vlahović kazao je da je glavni zadatak ekonomske tranzicije da se stvori efikasan privredni sistem koji će omogućiti rast, razvoj i privlačenje investitora, dok ekonomista Miladin Kovačević kaže da je Srbiji neophodna reindustrijalizacija, temeljna reforma javnog sektora kao pokretanje novog modela rasta i da su ovi elementi osnov stabilnosti i pokretanja održivog privrednog razvoja.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: