Stefanović i Tahiri: Otvoren put ka konkretnim rešenjima
09. mart 2011. | 17:39 18:39
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Čelnici delegacija Srbije i Kosova, Borislav Stefanović i Edita Tahiri danas su, posle prve dvodnevne runde dijaloga u Briselu, istakli zadovoljstvo i obostrano ocenili da je učinjen korak ka nalaženju rešenja za "praktična pitanja" od interesa već idućih dana.
"Ima nekih konkretnih rešenja, ali o njihovom sprovođenju videćemo u danima koji su pred nama i, naravno, obavestiti javnost", naznačio je Stefanović.
On je potvrdio da je došlo do približavanja stavova o pitanjima katastra i matičnih knjiga, telekomunikacija i avio-saobraćaja.
Napredak nije bio tako vidan, napomenuo je šef srpskog tima, na poljima gde se "više zalazi u pitanje suvereniteta", kao što su carinski pečati.
Stefanović i Tahiri su u izjavama novinarima istakli vidne razlike oko same prirode dijaloga, pošto je šefica delegacije Kosova uporno naglašavala da je reč o "tehničkim razgovorima".
Stefanović je stavio do znanja da su pitanja o kojima su razgovarali, "zaista važna i imaju veliku političku težinu, i ne mogu se nazvati tehničkim jer se, ako ništa drugo, ona tiču života ljudi".
"Tačno smo locirali mesta na kojim se spajaju naši pogledi. Utvrdili smo određene modalitete", objasnio je Stefanović. "Mi smo dali konkretne predloge za svaku temu, svaki od naših predloga je dobro argumentovan", ocenio je on.
"Definitivno smo locirali potrebu da dođe do jasne razmene podataka koji se tiču pravne i imovinske sigurnosti oko katastra, ali i oko neophodnosti da se uspostavi normalna komunikacija kroz regulaciju avio-saobraćaja, kao i oko pitanja koja se tiču predsedavanja Ceftom", podvukao šef tima Srbije.
Šefica delegacije Kosova Edita Tahiri je naročito ukazala na nužnost rešavanja pitanja carinskih pečata da bi Kosovo moglo da "normalizuje izvoz i uvoz". "Sada je situacija asimetrična, jer Kosovo omogućava izvoz Srbije na Kosovo, a Srbija sprečava izvoz, čak i tranzit za Kosovo", rekla je Tahiri.
Ovi razgovori, objasnio je Stefanović, nisu bili prilika za bilo kakvo približavanje stavova o statusu Kosova jer dve strane imaju "dijametralno suprotne poglede".
"Ovaj dijalog i ne traži od bilo koga da odustane od svojih pozicija po pitanju statusa, ali traži da rešimo neke konkretne probleme", primetio je Stefanović.
Edita Tahiri je ponovila stav Prištine da je pitanje statusa Kosova rešeno, a u prilog takvoj tvrdnji navela podatak da je Kosovo priznalo "75 najuticajnijih država" i, štaviše, iznela pretpostavku da će "možda i Srbija jednog dana priznati realnost nezavisnosti Kosova".
Beograd i Priština posvećene nastavku razgovora što pre
Dijalog timova Beograda i Prištine održan je u konstruktivnoj i srdačnoj atmosferi, i bio je informativan i produktivan, a obe strane su ponovile svoju posvećenost nastavku razgovora u što kraćem roku, saopšteno je večeras iz EU.
EU, pod čijim pokroviteljstvom su dve delegacije razgovarale sinoć i danas u Briselu, naznačila je koji bi ciljevi dijaloga trebalo da budu - da se otklone prepreke koje imaju negativan uticaj na svakodnevni život ljudi, poboljša saradnja i postigne napredak na putu ka EU.
Prvi sastanak dve strane, kako se dodaje u saopštenju, omogućio je razmatranje raspoloživosti informacija iz matičnih knjiga i katastra, pitanja koja imaju direktan uticaj na svakodnevni život ljudi.
Obe strane su se složile, kako se navodi, da bi te informacije trebalo da budu dostupne kako bi se građanima garantovala zakonska sigurnost.
Na sastanku se razgovaralo i o regionalnoj trgovini i slobodi kretanja dobara, što je pitanje od posebnog značaja za ekonomski razvoj malih tržišta od kojih je sastavljen region jugoistočne Evrope, ukazuje EU.
Dve strane su pozitivno ocenile svoje učešće u sporazumu CEFTA, ključnom za ekonomski razvoj regiona, navodi se u saopštenju i dodaje da su se Priština i Beograd obavezali da će tokom 2011. učestvovati u predsedavanju tom organizacijom.
Timovi Srbije i Kosova dotakli su se i pitanja telekomunikacija i neophodnosti uspostavljanja normalne komunikacije kroz regulaciju avionskog saobraćaja, dodaje se u saopštenju.
EU navodi i da su se dve strane složile da do drugog sastanka treba da dođe u kratkom roku.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: