emg home
RSS

Na računu Fonda za restituciju oko 100 miliona evra

13. mart 2011. | 11:05

Izvor: Beta

Na računu Fonda za restituciju Vlade Srbije trenutno ima oko 100 miliona evra, rečeno je agenciji Beta u Ministarstvu finansija.

Kako je navedeno, na računu Fonda ima 38,8 miliona evra, 14,6 miliona dolara i 5,3 milijarde dinara (oko 50 miliona evra).

U Fond se uplaćuje novac od privatizacije, i to po pet odsto od prodaje svakog društvenog preduzeća, kao i polovina sume prikupljene naplatom naknade od zamene prava korišćenja zemljišta u pravo svojine.

Prema podacima Agencije za privatizaciju, u Srbiji je po osnovu privatizacije od 2001. godine do kraja 2010. ukupno prihodovano oko 2,6 milijardi evra. Uredba o konverziji prava korišćenja zemljišta usvojena je sredinom prošle godine tako da Fond za restituciji po tom osnovu nije imao značajnije uplate.

Građane koji traže da im se vrati oduzeta imovina, kako je Beti rekao koordinator Mreže za restituciju Mile Antić, ne zanima koliko se novca nalazi na Računu fonda za restituciju, već koliko ima državne imovine u Srbiji.

"Država je i dalje najveći vlasnik imovine u Srbiji i mogla bi samo delom te imovine da obešteti sve bivše vlasnike", ocenio je Antić.

U Ministartvu finansija zbog kadrovskih promena nisu mogli da odgovore na pitanje kako se raspolaže imovinom Fonda za restituciju i da li je ona umanjena imajući u vidu promene vrednosti domaće valute.

Prema Akcionom planu za brže sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, koji je 29. decembra 2010. godine usvojila Vlada Srbije, zakon o restituciji bi trebalo da bude usvojen do juna 2011. godine.

Ustavni sud bi trebalo do kraja marta da razmatra zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama, a od odluke suda će zavisiti kako će biti obeštećeni vlasnici oduzete imovine.

Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama koji je usvojen 2006. godine, propisuje prioritet naturalne restitucije. To znači da se oduzeta imovina vraća, po pravilu, u naturalnom obliku ili da se naknađuje drugom odgovarajućom imovinom ako naturalni oblik nije moguć, a da se tržišna novčana naknada isplaćuje samo ako prethodne dve varijante nisu moguće.

Bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić, koji je bio na čelu radne grupu koja priprema predlog zakona o vraćanju imovine, najavljivao je da će se, u slučaju da Ustavni sud oceni da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama ustavan, i u obeštećenju bivših vlasnika biti primenjana ta tri modela restitucije.

On je rekao i da će se, ukoliko mišljenje Ustavnog suda bude da taj zakon nije u skladu sa Ustavom, verovatno biti primenjen model finansijskog obeštećenja, ali u određenom procentu procenjene vrednosti oduzete imovine.

Predstavnici uduženja građana koji potražuju imovinu tvrde da se oko 90 odsto oduzete imovine može vratiti u naturalnom obliku, jer se uglavnom potražuje zemljište.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

13. mart 2011. 23:41:45

| Mirko Jelenkovic

4

Originalni vlasnici samo traže da im se vrati oteta imovina koja postoji u neizmenjenom stanju, u državnom je vlasništvu, nije prodata, njenim povraćajem se nebi ugrozila ničija stečena prava, nebi bile stvorene nove nepravde i nebi bila ugrožena finansijska stabilnost zemlje.
Gospoda iz Vlasti, Dulić, Ilić i Đelić koji tvrde da je naturalna restitucija nemoguća i zagovaraju neki model simboličnog obeštećenja, dobro znaju, da bi u slučaju da, gde god je moguće da se izvrši naturalna restitucija koja državu ne košta ništa, više novca ostalo u takozvanom fondu za restituciju za one slučajeve gde naturalna restitucija nije moguća i gde je obeštećenje jedini mogući vid restitucije.
Drugim rečima jedino je naturalna restitucija moguća!
Obzirom da se nacionalizacija po definiciji vrši radi ostvarenja predhodno utvrđenih nacionalnih interesa, a da prodaja i rentiranje otete imovine ni po jednom standardu ne može da se svrsta u nacionalni interes, to nema pravnih razloga da se ne izvrši denacionalizacija. Drugim rečima: oteto se nesme prodavati ili rentirati, oteto se mora vratiti!
Međutim, prema izjavama glasnogovornika vlasti, izgleda da je umesto restitucije na vidiku nova vrsta prinudnog otkupa, jer kako drugačije nazvati nameru ‚‚demokratske‚‚ vlasti da umesto povraćaja otete imovine originalnim vlasnicima želi da da simboličnu nadoknadu mimo njihove saglasnosti!
Ja ne želim nikakav novac iz budžeta ili fonda za restituciju, ne želim novac poreskih obveznika, ja samo želim svoju dedovinu, nacionalizovani lokal moga dede koji je u državnom vlasništvu i ne služi nacionalnim interesima jer ga država izdaje u zakup, a rentiranje nacionalizovane imovine se ni po kom standardu ne može smatrati nacionalnim interesom. Oteto se nesme rentirati - oteto se mora vratiti! Ne zaboravite OTETO PROKLETO!

13. mart 2011. 23:41:45

| Dragoljub

5

Zagovaranje da se UMESTO NATURALNE RESTITUCIJE sinbolično da novac za otetu privatnu imovinu KRIJE SE PRIKRIVENI PROGON PRAVIH VLASNIKA sa svoje privatne imovine.NUDE NAM PROGON.Sa prodajom biće definitivno PROGONJENI PRAVI VLASNICI.Vlasnici hoće "da su svoji na svome".

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • Nemet: Rešenje mora biti nađeno do 9. decembra

    25. oktobar 2011. 11:10 |

  • Mađarska pozdravlja planirane izmene Zakona o restituciji

    21. oktobar 2011. 16:10 |

  • Vlada Srbije i predstavnici Mađara se dogovorili

    19. oktobar 2011. 17:10 |