Dugalić: Banke će biti opreznije u izdavanju kredita
13. april 2011. | 13:30 15:11
Izvor: Emg.rs, Beta
Nova pravila Narodne banke Srbije o proceni kreditne sposobnosti klijenata znače veću slobodu, ali i odgovornost za banke i građane jer labavija kočnica lako može da dovede do prezaduženosti klijenata, izjavio je danas Veroljub Dugalić, predsednik Udruženja banaka Srbije.
“Banke će svakako morati da detaljnije analiziraju svaki pojedinačni zahtev, što ne znači da će ih odbijati”, rekao je Dugalić na konferenciji za novinare u Udruženju banaka.
On je ocenio da bi odobravanje reprogramiranih kredita za građane moglo bi da počne za nekoliko dana, koliko bankama traba da prilagode svoja unutrašnja akte i informacione sisteme i dobiju odgovor od NBS-a u vezi s nejasnoćama u obračunu kreditne sposobnosti građana, rekao je Dugalić. On je rekao da bankama nisu poznati svi detalji novog modela izračunavanja kreditne sposobnosti građana i da su zbog toga uputile zahtev NBS-u da im da preciznija uputstva.
Dugalić je kazao i da nije uredu da banke poslednje saznaju za mere Vlade i NBS-a, te da bi bilo dobro da se prvo konsultuje bankarski sektor.
U martu veća zaduženost za 2,4 odsto
Kreditna zaduženost građana, kompanija i preduzetnika u Srbiji je na kraju marta bila veća za oko 2,4 odsto u odnosu na februar, izjavio je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić.
Krediti preduzetnika su povećani za 31,2 odsto, ali prema rečima Dugalića, to nije bitnije uticalo na ukupnu zaduženost jer je udeo kredita preduzetnika mali.
Ukupni krediti na kraju marta su iznosili 1.763 milijarde dinara.
Preduzeća su zadužena u iznosu od 1.184 milijardi dinara, što je dva odsto više nego u februaru.
Preduzetnici su bankama u martu bili dužni 68,4 milijardi dinara, što je za 31,2 odsto više nego nego u februaru.
Građani su, prema podacima Kreditnog birao UBS, bili zaduženi u iznosu od 510,1 milijardi dinara, što je za 0,3 odsto više u poređenju sa februarom.
Dug stanovništa po osnovu stambenih kredita u martu je bio 286 milijarde dinara i to je više za 0,2 odsto u poređenju sa prethodnim mesecom.
Gotovinski krediti su iznosili 127,5 milijardi dinara što je za 0,4 odsto više u odnosu na februar, dok su potrošački krediti bili 40,4 milijardi dinara ili 5,5 odsto viši nego u februaru.
Dug poljoprivrednika bankama na kraju marta iznosio je 24,2 milijarde dinara, što je za 3,3 odsto više nego u februaru.
Krediti za refinansiranje su bili manji za 6,9 odsto i na kraju marta su iznosili 32,5 milijardi dinara.
U martu je više od 60 dana kasnila otplata 3,4 odsto kredita građanima, za 0,1 odsto više nego u prethodna tri mseca, dok su preduzeća sa zakašnjenjem većim od 15 dana izmirivala 14,6 odsto kredita, isto kao prethodnog meseca.
Preduzetnici su neuredno otplaćivali rate za 11,1 odsto pozajmica, što je 1,1 odsto manje nego na kraju februara.
Na kraju marta ukupno je bilo u docnji za 11,2 odsto kredita, isto kao i na kraju februara.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: