emg home
RSS

Privredna komora SAD u Srbiji: EU-perspektiva ključna za investicije

12. maj 2011. | 13:50

Izvor: Emg.rs

Za unapređenje investicione klime potrebno je poboljšati regulativu i njenu doslednu primenu, posebno u domenu građevinarstva i nekretnina, radi bržeg dobijanja građevinskih dozvola, ali i razjasniti procedure vezane za prava svojine, pre svega konverzije i restitucije, saopštila je danas Privredna komora SAD u Srbiji, čiji su se predstavnici sastali s direktorkom Kancelarije za evropske integracije Milicom Delević.

Ključne teme sastanka bile su aktivnosti koje Vlada preduzima u oblasti poboljšanja mera koje su preduslov da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU. Komora je saopštila da s velikim interesovanjem prati korake koje Vlada preduzima kako bi Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU i ocenila da su evropske perspektive jedan od ključnih faktora u privlačenju direktnih stranih investicija.

Komora smatra da je potrebno unaprediti sistem javnih nabavki u skladu sa standardima EU i pojačati napore u vezi sa zaštitom prava intelektualne svojine kako bi došla na nivo proseka Unije.

"Srbiju do kraja juna očekuje veliki posao na realizaciji glavnih ciljeva u približavanju EU s ciljem da Evropska komisija 12. oktobra donese pozitivno mišljenje o našem zahtevu za kandidaturu i članstvo u Uniji, čime će Srbiji biti otvoren put za početak pregovora za pristupanje", rekla je Delević.

"Taj posao je ostvariv, ali treba uložiti dosta napora kako bi se postigao željeni rezultat. Preporuke koje su važne za sticanje statusa kandidata grupisane su u 96 oblasti, a neke od njih, koje su veoma značajne za unapređenje poslovne klime u Srbiji, već su ispunjene", naglasila je ona.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Investicije, Evro-integracije

Ličnosti: Milica Delević

Institucije: Privredna komora SAD u Srbiji, Kancelarije za evropske integracije


Unesite tekst komentara:

12. maj 2011. 17:35:32

| Zakupac svoje dedovine

4

Kako li bi gospoda iz privredne komore SAD reagovala na saznanje da u Srbiji, zbog nedonošenja zakona o naturalnoj restituciji, originalni vlasnici otete imovine plaćaju zakupninu za korišćenje svoje imovine i da je prema raspoloženju aktuelne vlasti, umesto povraćaja nacionalizovane imovine, na pomolu novi prinudni otkup, ovoga puta prinudni otkup nacionalizovane imovine, jer kako drugačije nazvati izraženu nameru vlasti da, umesto povraćaja nacionalizovane imovine, originalnim vlasnicima ili njihovim naslednicima, umesto otete imovine, daju neku nadoknadu mimo njihove volje i saglasnosti ?

13. maj 2011. 15:51:58

| Аca Banjac

3

Gosodja Delević je u ime EU saopštila vladi koje parametre po pitanju restitucije Srbija mora da poštuje a to su 1. Transparentnost 2. Nediskrminacija 3. Restitucija se ne sme obesmisliti. Uz to tu je i ustav Srbije (član 21.) koji garantuje nediskriminaciju po bilo kom osnovu a što je za nas vrlo važno, nediskriminaciju u odnosu na zakon o restituciji crkvama i verskim zajednicama (naturalno im je već vraćeno oko 40 % imovine) Ustavni sud Srbije je to ocenio ustavnim pa zbog toga i mi,fizička lica od države očekujemo isti kriterijum. Takođe tu je i obeštećenje (ne manje od tržišne vrednosti)a to opet garantuje ustav Srbije u članu 58.I na kraju Srbija je potpisnik mnogih ugovora o poštovanju ljudski prava (sa UN, EU i medjunarodnim sudom u Strazburu)pa je zbog svega toga poštena restitucija vrlo izgledna ali ne zato što to država hoće, nego što zbog svega ovoga što sam napisao " mora "

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi