emg home

RSS

Okrivljena priznala da je davala mito za nabavku citostatika

23. maj 2011. | 15:13

Izvor: Beta

Okrivljena Jasmina Gutović iz farmaceutske kuće "Merk" sklopila je sa Tužilaštvom za organizovani kriminal sporazum o priznanju krivice koji je postao sastavni deo optužnice protiv grupe bivšeg direktora Instituta za onkologiju Nenada Borojevića, izjavio je danas sudija Specijalnog suda Vladimir Vučinić.

Jasmina Gutović je priznala da je davala mito, a sudija Vučinić pre početka suđenja grupi optuženoj za zloupotrebe u nabavci citostatika nije naveo detalje sporazuma, nego je rekao da je sud prihvatio sporazum i da je presuda postala pravosnažna.

Početak suđenja Borojevićevoj grupi odložen je za sutra zbog zahteva odbrane za izuzeće zamenice tužioca za organizovani kriminal Mirjane Ilić, o kojem bi trebalo da se izjasni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.

Advokat Strahinja Kastratović, branilac prvooptuženog Borojevića, zatražio je izuzeće Mirjane Ilić jer namerno nije optužila i službenika farmaceutske kompanije Gorana Orlića, koji je u istrazi priznao da je davao mito, i onda je, prema rečima advokata, veliki deo optužnice zasnovan na njegovom priznanju.

"Orlić je priznao da je učestvovao u izvršenju krivičnog dela, a nije optužen, nego je u predmetu dobio status svedoka, a sa njim nije sklopljen ni sporazum o priznanju krivice. Tražim i da se njegovi iskazi izuzmu iz predmeta, a ako se izuzmu, onda nema dokaza protiv optuženih", rekao je Kastratović.

Dodao je da je zbog, kako je ocenio, takvih propusta tužilaštva, podneo i krivičnu prijavu protiv Mirjane Ilić.

Borojević i još sedam okrivljenih lekara i službenika farmaceutskih kompanija terete se za primanje i davanje mita u vezi sa nabavkom citostatika za Institut za onkologiju.

Pored Borojevića, koji je označen kao vođa grupe, optuženi su i načelnik Odeljenja pedijatrijske onkologije Zoran Bekić, direktor apoteke Ivan Popović i pomoćnik direktora za zdravstvenu delatnost Zoran Tomašević.

Optuženi su i generalni direktor farmaceutske firme Roš Vojislav Petrović, direktor onkološkog sektora kompanije Farmasvis Andreja Soretić i Predrag Marinković i Ana Matović, oboje iz kompanije Astra Zeneka i

Oni su uhapšeni krajem juna 2010. godine.

Borojević, Tomašević, Bekić i Popović su u pritvoru koji im je određen posle hapšenja.

U optužnici se navodi da su se lekari Instituta za onkologiju od marta 2007. godine do kraja 2009. godine dogovarali sa predstavnicima farmaceutskih kompanija da im unapred daju podatke o potrošnji citostatika i o planiranim javnim nabavkama.

Dodaje se i da su lekari uticali na povećanu potrošnju citostatika nekih farmaceutskih kuća, kojima su dostavljali informacije na osnovu kojih su dostavljale najpovoljnije ponude, a onda sa njima zaključivali ugovore o kupovini citostatika.

Lekari su, prema optužnici, dobijali novac od farmaceutskih kuća i na njihove račune uplaćivan je novac za navodne autorske honorare.

Sumnja se da su uzimali pet odsto od celokupnog ostvarenog prometa citostatika.

Aktavis nije upoznat sa krivičnom prijavom SBPOK

Kompanija Aktavis (Actavis), koja ima fabriku lekova u Leskovcu, saopstila je danas da nije upoznata sa sadržajem krivične prijave Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) protiv šest farmaceutskih kuća zbog podmićivanja.

"Aktavis je u potpunosti otvoren za svaki vid saradnje u vezi sa tim slučajem i nada se da će u najkraćem mogućem roku biti pojašnjene sve okolnosti u vezi sa ovim optužbama", navodi se u saopstenju.

Srpska policija je 20. maja saopštila da je podnela krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv šest farmaceutskih kompanija zbog sumnje da su podmićivali odgovorne u Institutu za onkologiju da favorizuju te kompanije u snabdevanju citostaticima.

Krivične prijave podnete su protiv kompanija Roš (Roche), Farmasvis (Pharmaswiss), Astra Zeneka (Zeneca), Merk (Merck), Aktavis i Sanofi Aventis.

Kako je navela policija, odgovorni u tim kompanijama su zaključivali fiktivne ugovore o autorskim delima sa zaposlenima u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije i na osnovu toga im isplaćivali novac. Zauzvrat su radnici Instututa favorizovali te kompanije u nabavci citostatika.

Policija je u julu 2010. godine zbog sumnje da su umešani u korupciju prilikom nabavki citostatika uhapsila tadašnjeg direktora Instituta za onkologiju Nenada Borojevića, načelnika Odeljenja pedijatrijske onkologije Zorana Bekića, direktorku apoteke u Institutu Ivanu Popović i pomoćnika direktora za zdravstvenu delatnost Instituta Zorana Tomaševića.

Uhapšeni su i predstavnici farmaceutskih kompanija - generalni direktor Roš Vojislav Petrović, direktor onkološkog sektora kompanije Farmasvis Andrej Soretić, šef poslovne jedinice farmaceutske kompanije Astra Zeneka Predrag Marinković, i produkt menadžer farmaceutske komapnije Astra Zeneka Ana Matović.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi