Karadžić očekuje saradnju sa Mladićem
02. jun 2011. | 17:26
Izvor: Beta
Grad: Hag
Bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić, kome se pred Haškim tribunalom sudi za genocid u BiH, očekuje da će se u pritvoru suda sigurno sresti sa generalom Ratkom Mladićem i da će oni sarađivati u dokazivanju istine o događajima u BiH, rekao je Karadžićev pravni savetnik Piter Robinson.
"Karadžić je uveren da će se u pritvoru sresti sa generalom Mladićem. On očekuje da će sa Mladićem zajedno raditi na dokazivanju šta se stvarno dogodilo u BiH", kazao je Robinson.
Karadžić je, po Robinsonovim rečima, izrazio i "žaljenje što je Mladić izgubio svoju slobodu".
Optužnice protiv Karadžića i bivšeg komandanta Vojske RS Mladića su iste i terete ih za genocid u Srebrenici i još osam bosanskih opština; terorisanje civila u Sarajevu artiljerijskim i snajperskim napadima; progon nesrba širom BiH i uzimanje osoblja UN za taoce, 1992-95.
Glavni tužilac Serž Bramerc (Serge Brammertz) ne isključuje mogućnost objedinjavanja suđenja Karadžiću i Mladiću, ali naglašava da još nije doneo nikakvu odluku.
Suđenje Karadžiću, koji je uhapšen 2008, pred Tribunalom traje već 18 meseci.
General Mladić biće sutra u 10 sati prvi put izveden pred sudiju kako bi se izjasnio o krivici.
Sudija Alfons Ori (Alphons Orie) iz Holandije će Mladića pozvati da potvrdi svoj identitet, pitaće ga da li je pročitao optužnicu i da li razume njene navode. Sudija može naložiti da Mladiću bude pročitana cela optužnica ili njen deo.
Ori će zatim optuženog upitati i da li želi da se izjasni o krivici po navodima optužnice.
Mladić može odlučiti da se u sutrašnjem prvom pojavljivanju izjasni o krivici, a može odabrati i da to izjašnjavanje odloži za mesec dana.
Odlaganje izjašnjavanja o krivici za mesec dana uobičajena je praksa pred Tribunalom, budući da optuženi često ne žele da kažu da li se osećaju krivim ili ne, dok sami ne odaberu advokata.
Budući da Mladić još nije imenovao branioca, Tribunal mu je danas, isključivo za prvo pojavljivanje, kao zastupnika po službenoj dužnosti postavio beogradskog advokata Aleksandra Aleksića.
Po pravilima Tribunala, Aleksić će danas posetiti Mladića u sudskom pritvoru u Seveningenu i sa njim porazgovarati o sadržaju optužnice.
Izmenjenom optužnicom, Mladiću se na teret u 11 tačaka stavljaju genocid, zločini protiv čovečnosti nad nesrbima i kršenja zakona i običaja rata tokom sukoba u BiH 1992-95.
U dve tačke, Mladić je optužen za genocid u Srebrenici i još osam bosanskih opština, u ostalih devet na teret mu se stavljaju progon, istrebljenje, ubistva, deportaciju, prisilno premeštanje, terorisanje i nezakonite napade na civle i uzimanje talaca.
Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, ali i u Bratuncu, Foči, Ključu, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku.
Optužnica protiv Mladića usredsređena je na etničko čišćenje Muslimana i Hrvata širom BiH 1992-95; kampanju terora artiljerijskim i snajperskim napadima na civile tokom opsade Sarajeva u istom periodu; genocid nad oko 7.000 Muslimana u Srebrenici u julu 1995. i nad nesrbima u još osam opština u BiH i uzimanje međunarodnih talaca u maju te godine.
Optužnica protiv Mladića ista je kao optužnica po kojoj se pred Tribunalom sudi bivšem predsedniku RS Radovanu Karadžću.
Po izmenjenoj optužnici, Mladić i Karadžić su bili na čelu udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno uklanjanja bosanskih Muslimana i Hrvata sa teritorija za koje su bosanski Srbi tvrdili da su njihove. Te teritorije, posle progona nesrba, trebalo je da budu deo nove srpske države.
Kao drugi članovi tog zločinačkog poduhvata, u optužnici su navedeni i Slobodan Milošević, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Nikola Koljević, Jovica Stanišić, Franko Simatović, Željko Ražnatović Arkan, Vojislav Šešelj i drugi.
Kako se navodi u optužnici, "Ratko Mladić je, radi postizanja tog cilja, delovao u sprezi sa drugima na počinjenju zločina na različitim lokacijama... Kao najviši oficir VRS, Mladić je imao efektivnu kontrolu nad snagama koje su učestvovale u počinjenju zločina. Mladić je optužen da je planirao, potpirivao i naređivao zločine".
Mladić je od preksinoć u pritvoru Tribunala pošto su ga vlasti Srbije prebacile specijalnim avionom u Roterdam i predale ga sudu.
Prvu optužnicu protiv Mladića zbog genocida nad 7.000 Muslimana u Srebrenici, Tribunal je podigao 25. jula 1995, ali on je ostao begunac do 26. maja, kada su ga vlasti Srbije uhapsile u Lazarevu kod Zrenjanina.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: