Vlada daje garancije Galenici i smenjuje rukovodstvo
23. jun 2011. | 13:18 15:39
Izvor: Emg.rs
Vlada Srbije će dati garancije Galenici da uzme 70 miliona evra kredita, a biće smenjeno kompletno rukovodstvo te kompanije, najavio je danas Nebojša Ćirić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja.
Ćirić je nakon sednice Vlade rekao da će 40 miliona evra biti namenjeno za refinansiranje kratkoročnih obaveza, a ostatak za obrtni kapital, kako bi se račun Galenike odblokirao da ona nastavi normalno poslovanje.
Prema njegovim rečima, od banaka će se tražiti zajam sa dve godine grejs perioda i rokom otplate od pet godina.
Trenutne ukupne obaveze Galenike su 120 miliona evra, a ta farmaceutska kompanija je zajmove uzimala od 22 banke, i prema rečima Ćirića, pozajmice su uglavom bile kratkoročne.
Ćirić je najavio smenjivanje kompletnog rukovodstva u Galenici, kao i da će nadležni organi preispitati rad dosadašnjih rukovodilaca.
On je kazao da oni koji su odgovorni za ovakvu situaciju u Galernici moraju da odgovaraju.
"Ubuduće će Upravni i Nadzorni odbor morati da obaveštava Vladu svaka tri meseca o stanju u komapniji", rekao je Ćirić.
Vlada je takođe naložila da se u Galenici racionalnizuje poslovanje i smanje troškovi.
"Situacija u Galenici je teška postoji problem nelikvidnosti, a u određenim trenucima trenucima nije mogao ni da se održi kontinuitet u poslovanju", rekao je Ćirić.
On je rekao da prelimirani odgovor banaka očekuje ove ili sledeće nedelje.
Galenika je poslovnu 2010. završila s gubitkom od 14 miliona evra, što je menadžment Galenike pripisao spoljnim uzrocima, to jest nepovoljnom dejstvu kursnih razlika i nemogućnosti naplate potraživanja prema veledrogerijama, koje su Galenici dužne više od 90 miliona evra.
Od početka godine, račun jedinog proizvođača lekova u državnom vlasništvu nekoliko puta je bio u blokadi.
Đilas: Menadžement sprečio privatizaciju
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je za novi broj magazina Ekonom:east da je Galenika uništena, a da je njen menadžment sprečio da ona bude privatizovana pre dve godine.
„Za Galeniku smo tad tražili 200 miliona evra, a danas ne može da se proda ni za 90 odsto manje para. Svaki državni direktor ima interes da ne proda firmu da bi sačuvao svoje privilegije. Nije danas problem privatizacija, nego kome prodati. Državna firma može da preživi na tržištu samo ako ima monopol ili potpuno profesionalan menadžment“, rekao je Đilas.
Sindikat očekuje garancije Vlade za deblokadu računa
Predsednik sindikata "Nezavisnost" u "Galenici" Zoran Pantelić izjavio je ranije danas da očekuje da Vlada Srbije danas odobri garancije bankama za deblokadu računa te farmaceutske kompanije.
"Ako Vlada odobri garancije za dva meseca bi mogla da bude normalizovana proizvodnja u fabrici i snabdevenost domaćeg trižišta lekovima", rekao je Pantelić agenciji Beta.
On je istakao da je dobio uveravanja ministra ekonomije Nebojše Ćirić da će biti obezbeđeni uslovi za normalizaciju poslovanja "Galenike".
Račun "Galenike" je danima blokiran, a policija proverava poslovanje te kompanije posle medijskih napisa o nezakonitostima rukovodećeg tima.
Policija proverava da li je rukovodstvo sklapalo štetne ugovore sa posrednicima kojima je isplaćivana provizija i do 4,5 odsto, i da li je to razlog velikih gubitaka fabrike.
"Potraživanja 'Galenike' su oko 150 miliona evra, a Republički zavod za zdravstveno osiguranje tvrdi da redovno izmiruje svoje obaveze, što znači da se novac nečijom krivicom 'izgubio' na putu do veledrogerija", rekao je Pantelić i dodao da "Galenici" samo "Velefarm" duguje oko 50 miliona evra.
Pantelić je kazao da sindikat "Galenike" smatra da je neophodna hitna reorganizacija te kompanije, a očekuje i da će doći do kadrovskih promena u upravi.
"Čekamo šta će pokazati rezultati policijske istrage i da će, ako se nečija krivica dokaže, biti preduzete odgovarajuće mere", rekao je Pantelić.
"Galenika" svojim dobavljačima duguje oko 90 miliona dinara, zbog čega sve teže nabavlja sirovine.
Na čelu te kompanije je Nenad Ognjanović koga je postavila Vlada Srbije na predlog Socijalističke partije Srbije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: