Tadić: Akcija kosovske policije upotreba sile
26. jul 2011. | 18:09 20:16
Izvor: Beta, Emg.rs, B92
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da akciju kosovske policije na administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje smatra upotrebom sile koja može da ugrozi dijalog Beograda i Prištine.
"To je pretnja da se mirovni proces dovede do kraja pre nego što je dao vidiljive i konkretne rezultate", rekao je Tadić novinarima u Pragu, gde mu je uručena nagrada za promociju slobode i demokratije Polak.
Tadić je rekao da je o situaciji na severu Kosova pre podne razgovarao s visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i da joj je preneo da je za Srbiju akcija kosovske policije neprihvatljiva.
Tadić je rekao da je od predstavnice EU Ketrin Ešton dobio uveravanja da će Brisel "pristupati u skladu sa svim prethodnim standardima, statusno neutralno".
Predsednik Srbije je rekao da i od vlade SAD očekuje da na isti takav način postupak u vezi sa pitanjem Kosova.
"Verujem da u centralnim institucijama SAD nema dileme oko toga, ali je vrlo moguće da neki ljudi iz administracije ohrabruju Prištinu u ovakvim potezima", rekao je Tadić.
"Apelujem na sve da zadrže prisebnost i da niko ne reaguje na bilo kakvu provokaciju. Apelujem na građane i srpske, i albanske nacionalnosti da zadrže mir, i na Prištinu da ne preduzima ovakve akcije, a na predstavnike međunarodne zajednice da na bilo koji način ne ohrabruju Prištinu u tome", rekao je Tadić.
Tadić je naglasio da je Srbija, uprkos zbivanjima na severu Kosova, i dalje spremna za dijalog s prištinskim vlastima.
"Srbija je i dalje voljna za dijalog. I u Srbiji ima političkih stranaka i pojedinaca koji smatraju da sada treba ulaziti u konflikte, otvarati nove ratove i nova nasilja. Duboko sam uveren da većina građana Srbije ne podržava takvu politiku. Ne smemo ponovo upasti u zamku u koju je naša država upadala tokom 1990-ih godina", upozorio je Tadić.
"Iza ove akcije krije se namera da se ovlada čitavim prostorom severnog Kosova", rekao je Tadić o pokušaju kosovske policije da preuzme administrativne prelaze Brnjak i Jarinje na severu Kosova što je izazvalo sukobe sa Srbima u kojima je povređeno više ljudi.
"Srbija neće voditi rat, ali upozoravamo sve druge da upotreba nasilja podrazumeva strahovite rizike", ukazao je predsednik Srbije.
Kosovski specijalci preuzeli su sinoć kontrolu nad prelazom Brnjak i pokušali to i na Jarinju, ali su ih u tome sprečili lokalni Srbi. U današnjim sukobima lokalnih Srba i pripadnika kosovske policije ima više povređenih, a jedan kosovski policajac je ranjen u glavu.
Ta dva prelaza do juče su kontrolisali Euleks i Srbi, pripadnici Policije Kosova, a na njima nije sprovođena odluka Vlade Kosova o zabranu uvoza robe iz Srbije.
Dačić: Sukobi na Kosovu mogu da ugroze stabilnost zemlje
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić upozorio je danas da sukobi na severu Kosova mogu da ugroze bezbednost u Srbiji.
"Živimo u vremenu krhkog mira, dolazimo u situaciju da to može da utiče ne samo na mir na Kosovu, nego i u centralnoj Srbiji", rekao je Dačić za RTV B92 govoreći o najnovijim sukobima kosovske policije i Srba na severu Kosova u kojima je povređeno više ljudi.
Dačić je ponovio da je Srbija spremna za dijalog sa Prištinom, ali da, kako je naveo, ne prihvata ucene i igre iza leđa.
"Da je Priština zauzela administrativne prelaze, 100 odsto bi dobila podršku zemalja koje su priznale Kosovo i to su igre koje se igraju Srbiji iza leđa", ukazao je ministar.
Ešton traži od Tadića i Tačija da smire situaciju
Visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton je saopštila da je od predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Kosova Hašima Tačija zatražila da "pomognu da se otkloni zategnutost i učine sve da se smiri situacija" na Kosovu.
Ketrin Ešton je navela da je razgovarala i s Tadićem, i s Tačijem, i "izrazila zabrinutost Evropske unije zbog zaoštravanja zategnutosti na severu Kosove".
Poručila im je da je "suštinski važno da se mir odmah povrati".
Visoka predstavnica EU u saopštenju objavljenom u Briselu, naglašava da "moraju biti učinjeni svi napori da se pitanja reše kroz dijalog uz usluge dobre volje EU".
Čelnica diplomatije evropske dvadesetsedmorice je podvukla da je "taj dijalog jedini način da se reši pitanje carinskog pečata i ponovo uspostavi sloboda trgovine u oba smera".
Ketrin Ešton je od Tadića i Tačija zatražila i da "podrže napore Specijalnog predstavnika EU i Euleksa koji razgovaraju s obe strane kako bi se postigao dogovor o razumnom daljem razvoju".
Kolundžija: Ne podizati tenzije na Kosovu
Šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija ocenila je danas da je sada važno smiriti situaciju na Kosovu, nikako podizati tenzije.
Ona je pozvala međunarodne institucije da reaguju budući da Srbija, kako je rekla, zbog odredbi Rezolucije 1244 Kumanovskog sporazuma nema nadležnosti da preduzme konkretnije mere nakon što su albanske specijalne jedinice zauzele granicu Srbije sa Kosovom na kojoj već nekoliko dana stoje zaustavljeni kamioni sa uvoznom robom iz Srbije.
Kolundžija je ipak ocenila da međunarodna zajednica šalje, kako je rekla, „signale da je potez Vlade Kosova u suprotnosti sa odredbama CEFTA sporazuma i da ne doprinosi dijalogu“.
„Mislim da će međunarodna zajednica preduzeti sve što je neophodno. Vlada Srbije to već radi i predočava ne samo probleme već i posledice ove situacije“, kazala je Kolundžija odgovarajući na pitanja novinara u Skupštini Srbije.
Ona je upozorila da je važno da se nastali problem reši mirno te da se i posle ove situacije ostavi prostor za dalji dijalog Beograda i Prištine.
„Istorija politike prema Kosovu pokazala je da rešenja zasnovana na pretnjama i sili nikome nisu donela dobro, naročito ne Srbiji“, istakla je Kolundžija.
Ona je zaključila da je „politika pretne doživela svoj debakl“ te da je to poslednje za čim bi Srbija trebalo da posegne.
Trebalo bi da se borimo argumentima, diplomatskim i pravnim sredstvima, nikako pretnjama, zaključila je Kolundžija.
Marković: Potez Albanaca je teroristički akt
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković izjavio je danas da su aktuelna događanja na kosovskoj granici terorisički akt.
„Kada specijalna jedinica naoružana do zuba zauzme granicu i traži poštovanje nečega što je jednostrana odluka, zabranu uvoza iz Srbije, to je teroristički akt“, rekao je Marković odgovarajući na pitanja novinara u Skupštini Srbije.
On je ocenio da Albanci u jutrošnjim akcijama imaju podršku međunarodne zajednice budući da, kako je rekao, još nije reagovala nijedna država koja je do sada priznala Kosovo niti predstavnici međunarodne zajednice.
„Saglasnost je vidljiva. Iako je to pritisak na Srbiju da prizna Kosovo, Srbija to neće učiniti“, ocenio je Marković.
On je dodao da je Srbija ispunila sve zahteve koje je Evropa pred nju postavljala, da je u nekima čak popustila na svoju štetu te da se uprkos tome Srbija suočava sa jutrošnjim događajima.
Marković je pozvao predsednika Srbije Borisa Tadića i ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića ali i opozicione partije da osude zauzimanje granice sa Kosovom.
„Pozivam sve partije da budemo jedinstveni oko ovog važnog nacionalog pitanja. Samo tako možemo da rešimo problem star 50 godina“, kazao je Marković.
On je pohvalio reakciju srpskih vlasti na dešavanja na Kosovu.
„Reakcije su na visokom nivou. Čestitam ministru za Kosovo i Borku Stefanoviću, srpskom predstavniku za dijalog sa Prištinom što su odmah otišli na Kosovo da podrže srpski narod“, zaključio je Marković.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: