emg home

RSS

Srbija treba dodatno da radi na iskorenjivanju diskiminacije

22. septembar 2011. | 16:59

Izvor: Beta

Srbija treba da uloži dodatne napore za postizanje posleratne pravde i pomirenja, iskorenjivanje diskriminacije i jačanje slobode medija, ukazao je u izveštaju o situaciji u Srbiji komesar za ljudska prava Saveta Evrope (SE) Tomas Hamarberg.

"Potrebna je veća odlučnost za efektnije ispitivanje i procesuiranje ratnih zločina i trebalo bi ukloniti sve preostale prepreke za delotvornu međudržavnu saradnju u tom kontekstu. Takođe je potrebno obezbediti adekvatnu naknadu štete svim žrtvama za masovne povrede ljudskih prava koje su pretrpele u vreme rata", ukazuje Hamarberg u izveštaju koji je danas objavljen na sajtu SE.

Hamarberg, koji je bio u poseti Srbiji od 12. do 15. juna, pozvao je Srbiju da poboljša sistem zaštite svedoka i da bez odlaganja istraži i procesuira sve pretnje i zastrašivanja svedoka.

Navodeći da je Srbija preduzela važne korake da prevaziđe "nasleđe nasilne prošlosti", komesar za ljudska prava je pozvao vlasti iz Beograda da nastave odlučno da sprovode svoje napore, i na nacionalnom i na regionalnom nivou, kako bi se razjasnila sudbina oko 14.000 nestalih u regionu zbog ratova devedesetih godina.

Hamarberg je, takođe, pozvao vlasti da ubrzaju napore da reše preostale probleme nasilno raseljenih tokom ratova.

"Najugroženije je oko 4.000 ljudi koji žive u kolektivnim centrima. Nastavak saradnje Srbije, BiH, Hrvatske i Crne Gore je neophodan kako bi se rešili problemi proistekli iz nasilnog raseljavanja u regionu", ukazuje Hamarberg.

On je pozdravio jačanje pravnog i institucionalnog okvira Srbije u domenu borbe protiv diskriminacije i rasizma, kao i mere preduzete prethodnih godina protiv zločina iz mržnje, naročito onih koji su počinile ekstremističke grupe.

Komesar SE je pozvao srpske vlasti da zločinima iz mržnje daju prioritet u procesuiranju, kao i da preduzmu sveobuhvatnu procenu sudske prakse kažnjavanja u tim slučajevima.

Hamarberg je, takođe, pozvao na jačanje zaštite nacionalnih manjina i preporučio da u bliskoj budućnosti počne izborni proces za članove saveta bošnjačke nacinalne manjine.

Kada se radi o pitanju Roma, potrebno je preduzeti sistematičnije napore u jačanju njihove zaštite i inkluzije, posebno u oblastima zapošljavanja, obrazovanja, stanovanja i zdravstvene zaštite.

Komesar Saveta Evrope ostaje duboko zabrinut zbog veoma teških životnih uslova raseljenih Roma sa Kosova, kao i zbog neprijavljivanja romske dece posle rođenja. On, takođe, predlaže da se Romima olakša pristup ličnim dokumentima.

Hamarberg dodaje da i dalje ozbiljan problem ostaje raširena homofobija.

"Vlasti treba da intenziviraju napore u borbi protiv nasilja i diskriminacije pripadnika LGBT populacije...", ukazuje se u izveštaju.

Hamarberg je pohvalio usvajanje zakona o zaštiti i promociji prava osoba sa invaliditetom, ali je dodao da je i dalje zabrinut zbog velikog broja starijih i odraslih sa mentalnim smetnjama koji bez svog pristanka bivaju smeštani na institucionalnu negu.

Komesar SE je ukazao i da bi trebalo bolje da bude obezbeđena sloboda medija.

"Treba dekriminalizovati klevetu i izbeći neracionalno visoke kazne u građanskim parnicama povezanim sa medijima. U isto vreme, mediji treba da promovišu i primenjuju etičke profesionalne standarde i razviju sistem efektne samoregulacije", poručuje se u izveštaju.

On je pohvalio srpske vlasti zbog brzih reakcija na nedavne napade na novinare, ali je ostao duboko zabrinut jer još uvek nisu kažnjeni počinioci ranijih slučajeva ubistva novinara.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi