PRESSEK,
Restitucija na dugom štapu
31. jul 2008. | 10:00
Izvor: Dnevnik
Sva je prilika da do kraja ove godine u Srbiji neće početi proces restitucije mada se već osam godina svaka nova vlada zaklinje da će joj jedan od prioritetnih zadataka biti povratak oduzete imovine, tvrdeći čak da već imaju spremnjen zakonski predlog kojim bi vlasnici onoga što je po nekoliko osnova oduzimano bili obeštećeni bilo novčano bilo naturalno.
Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da o temi restitucije još nije bilo razgovora, niti zna u kom pravcu bi ono mogli teći. Ona lično, kako je istakla, nije za rešenje po kom bi jedna generacija plaćala promašaje i greške ranijih generacija.
- Verujem da bi se povraćaj mogao ostvariti ali u skladu sa budžetskim mogućnostima, recimo u narednih 20 godina - rekla je Dragutinovićka. U vreme prethodne vlade izvršena je okvirna procena finansijskih obaveza države na osnovu oko 70.000 zahteva vlasnika nacionalizovane imovine, koji su se prijavili po Zakonu o evidentiranju 2006.godine. Taj “okvir” u novcu iznosi oko četiri milijarde dolara.
Koordinator mreže za restituciju Mile Antić tvrdi da za novu vladu donošenja zakona o restituciji uopšte nije težak posao i da nema razloga za odugovlačenje, jer uopšte nije reč o nekim fantastičnim iznosima koje bi država trebala da predvidi za obeštećenje starih vlasnika.
- U saradnji sa Direkcijom za imovinu Mreža za restituciju korigovala je bazu podataka prijavljene nacionalnizovane imovine na osnovu koje stari vlasnici sada potražuju samo petinu od svega što je oduzeto. Ova startna analiza pokazuje da su oni fantastični iznosi od 4 milijarde dolara u narednih 20 godina potpuno nerealni i da se radi o daleko manjem iznosu koji će biti neophodan za isplatu - kaže Antić. Iznosi koji su se kao moguće obeštećene pominjali prethodnih godina bili su menjani isto kao što je menjana i mogućnost naturalnog povratka oduzete imovine.
Komentari (3)
Unesite tekst komentara:
03. avgust 2008. 15:14:23
| Mirko Jelenković
0
Veoma poštovana gospođo Dragutinović, obaveštavam Vas da zbog odugovlačenja donošenja zakona o denacionalizaciji izvestan broj građana ove države, koji su vlasnici ili naslednici vlasnika nacionalizovane imovine, a istu su uzeli u zakup od države, plaća zakupninu za korišćenje SVOJE imovine. Znate li još neku državu sa demokratskim opredelenjem u kojoj VLASNICI PLAĆAJU ZAKUPNINU ZA KORIŠĆENJE SVOJE IMOVINE ?
Pozdrav od Mirka Jelenkovića iz Knjaževca, zakupca svoje dedovine,
16. septembar 2008. 12:25:40
| Ime
0
postovana gospodo,
donosenjem zakona o denacionalizaciji, odnosno vracanjem otete imovine izvornim vlasnicima bice prinudjeni da placaju porez na imovinu i time ce budzet republike srbije mnogo puniji. u trenutnoj situaciji nije mi poznato da drzava sama sebi placa porez na imovinu, a i time ostaje bez pozamasnih sredstava za ispunjenje planiranih budzetkih troskova.
16. septembar 2008. 12:25:40
| dragoslav
0
postovana gospodo,
donosenjem zakona o denacionalizaciji odnosno vracanjem otete imovine izvornim vlasnicima bice prinudjeni da placaju porez na imovinu i time ce budzet republike srbije biti znatno puniji. u ovom trenutku koliko mi je poznato drzava ne placa sama sebi porez na imovinu i time ostaje bez pozamasnih sredstava za izvrsenje potrebnih budzethih rashoda.