emg home
RSS

PRESSEK

Proizvodnja cigareta seli se u Rusiju

26. januar 2009. | 08:40

Izvor: Danas

Dok Vlada Srbije razmatra mogućnost izmene Zakona o akcizama, Predrag Ranković Peconi pojačava lobiranje da sporni amandman ostane na snazi, saznaje Danas * Budžet na gubitku od jedne do dve milijarde dinara

Kompanija Filip Moris, inače većinski vlasnik Duvanske industrije Niš, razmatra sve opcije, pa čak i zatvaranje fabrike u Srbiji. Kompanija će na odluku o promeni spornog Zakona o akcizama čekati još desetak dana, posle čega će uslediti preduzimanje konkretnih koraka, saznaje Danas iz pouzdanih izvora.

Izvori Danasa preciziraju da će u slučaju donošenja odluke o zatvaranju DIN - Filip Moris, ova svetska kompanija izmestiti proizvodnju u Petrograd i cigarete na srpsko tržište plasirati iz ruske fabrike. U kompaniji ocenjuju da je to finansijski povoljnije rešenje nego plasman cigareta iz fabrika Filip Moris u Rumuniji i Grčkoj, jer između Srbije i Rusije postoje carinske olakšice, dok CEFTA sporazum poskupljuje trgovinu.

Prema rečima naših sagovornika, predstavnici DIN - Filip Moris uputili su krajem prošle sedmice zvanični dopis predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću, u kojem ih upozoravaju na „veoma štetne (finansijske) posledice po Srbiju zbog usvajanja ovakvog zakonskog rešenja. Nezvanične procene govore da će zbog ovakvog zakonskog rešenja budžet Srbije izgubiti između jedne i dve milijarde dinara, ali i poverenje postojećih i budućih investitora. „U Vladi postoje neslaganja, jer neki od ministara smatraju da usvojeno zakonsko rešenje ne bi trebalo menjati. To je verovatno posledica pojačanog lobiranja Predraga Rankovića Peconija, vlasnika holdinga Invej, u čijem sastavu posluje proizvođačjeftinih cigareta „monus“ i kome odgovara ovakva akcizna politika“, komentariše naš izvor koji nije želeo da spekuliše nezvaničnim informacijama da su „pojedini političari podmićeni“ jer „za sada nema pouzdanih dokaza u vezi s tim“.

Izvori Danasa dodaju da je „nezadovoljstvo u Filipu Morisu izuzetno veliko“, kako zbog toga što je Vlada prekršila dogovor sa velikim duvanskim kompanijama tako i zbog odstupanja od Akcionog plana CEFTA, koji su usvojili Vlada Srbije i duvanske kompanije. Pri tom tvrde da će „šteta po Srbiju biti velika“ jer Filip Moris, BAT i Japan tabako pokrivaju 90 odsto tržišta, a „Peconijev Monus samo sedam odsto“.

Oštro reagovanje najvećih duvanskih kompanija u Srbiji, DIN Filip Moris, BAT i Japan tabako, usledilo je nakon prošlonedeljnog usvajanja amandmana socijalista na Zakon o akcizama, kojim se favorizuju proizvođači jeftinijih cigareta. Skupština Srbije se na taj način opredelila da proporcionalna akciza bude 38 odsto, a fiksna 8,92 dinara, što je suprotno predlogu Vlade i skupštinskog Odbora za finansije, kao i dogovoru sa duvanskim kompanijama da se uvede podjednaki namet na sve cigarete od 35 odsto i fiksni iznos od 11 dinara po paklici.

Sindikat spreman za radikalne poteze

U sindikatima DIN Filip Moris juče su najavili da će se „boriti za svako od oko hiljadu radnih mesta“ i da će pri tom „koordinirati sindikalne akcije sa sindikatima drugih velikih duvanskih kompanija u Srbiji“. - Spremni smo da idemo do kraja i povučemo i radikalne mere - rekao je za Danas Dejan Janićijević, predsednik Sindikata duvanske privrede ASNS i čelnik ASNS u Duvanskoj industriji Niš

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: CEFTA, Duvanska industrija

Lokacija: CEFTA

Ličnosti: Mirko Cvetković, Boris Tadić, Invej, Predrag Ranković, Dejan Janićijević

Institucije: CEFTA, Vlada Srbije, Sindikat duvanske privrede

Kompanije: Philip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco International, Invej, Duvanska industrija Niš, MONUS


Unesite tekst komentara:

27. januar 2009. 13:31:46

| teofil

0

Da li ce drzava menjati zakon po diktatu inostrane kompanije? Sta ce oni uraditi da ostvare svoje interese ?! Jedna od prvih je najava zatvaranja fabrike, otkazi...Gusenjem jeftinijh brendova ce imati interes samo ove kompanije, a sta ce njihovi radnici od toga imati? Da li se zna koliko je bilo otkasa u Filip Morisu i pod kojim uslovima rade ?I na trzistu piva imate izbor jeftinije i skuplje, stvar je izgleda ne izbora nego platezne moci. To se sve zna, a zatvaraju se oci od mnogo veceg problema.

29. januar 2009. 18:34:37

| Darko

0

U peconijevom Monusu radnici imaju u proseku 25.000 dinara i rade pod teskim pritiskom i uvek su pod strahom od otkaza.
Radnici u Nisu i Vranju imaju prosecnu platu od 90.000 dinara i rade u normalnim uslovima.
Mislim da je ovo dovoljno.

<<

15. avgust - 21. avgust 2011.

>>