emg home
RSS

MMF traži zamrzavanje plata i penzija

26. mart 2009. | 07:40

Izvor: Tanjug

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić izjavio je da je jedan od zahteva MMF-a zamrzavanje plata i penzija u narednih 18 meseci i preneo procenu Fonda da će Srbija imati pad privredne aktivnosti minus dva odsto u 2009.

Ilić je potvrdio da Vlada ozbiljno razmišlja o smanjenju broja ministarstava i dodao da to otvara pitanje konsenzusa među koalicionim partnerima u Vladi Srbije o takvom potezu.

Ilić je rekao da će procena MMF-a o negativnom rastu srpske ekonomije u 2009. značiti da će Srbija morati da smanji javnu potrošnju.

Jedan od zahteva MMF-a je da se zamrznu plate i penzije u narednih 18 meseci, što će doneti uštedu u budžetu od 20 do 30 milijardi dinara, rekao je Ilić.

Prema njegovoj oceni, ako se kriza u Srbiji poveća, država će morati i da otpušta višak zaposlenih.

Od novog aranžmana s MMF-om Ilić očekuje pozitivan signal prema inokreditorima, koji bi mogli da odobre nove zajmove za razvoj privrede i infrastrukture u Srbiji i omogućavanje Srbiji da traži reprogram duga privatnog sektora od oko 5,5 milijardi evra.

Odgovarajući na pitanje da li je tačna vest da je MMF procenio da će Srbija imati pad privredne aktivnosti od minus dva odsto u 2009, Ilić je odgovorio potvrdno i dodao da će to značiti da će Srbija morati manje da troši.

Govoreći o raznim predlozima o povećanju poreza, koji su se proteklih nedelja pojavili u javnosti, Ilić je upozorio da svako povećanje poreza znači smanjenje potrošnje, što može uticati na privrednu aktivnost.

Ilić je nagovestio da se poreska politika mora promeniti i da će ona biti kombinacija razlicitih modela o kojima je štampa pisala prošlih dana, od podizanja neoporezivog dela zarada sa 5.000 na 15.000 dinara, povećanja poreza na plate sa 12 na 17 do 20 odsto, smanjenja limita za godišnji porez na lične prihode grafđana sa 1,2 miliiona na 600.000 do 800.000 dinara.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi