emg home
RSS

Od ešerihije koli umrlo 15 ljudi u Nemačkoj

31. maj 2011. | 10:58 13:40

Izvor: Beta

Grad: Brisel

U Nemačkoj je do sada 15 osoba umrlo, dok je više od 1.400 građana zaraženo enterohemoragičnom ešerihijom koli (EHEC).

Kako su saopštile zdravstvene vlasti, kod 353 pacijenta bolest protiče uz hemolitičko-uremijski sindrom koji je praćen razaranjem crvenih krvnih zrnaca i otkazivanjem funkcije bubrega.

U Švedskoj je danas preminula jedna 50-godišnja žena koja se bakterijom zarazila tokom boravka u Nemačkoj, što je prvi smrtni slučaj te vrste van nemačke teritorije.

Iako se zaraza i dalje širi, u bolnicama u Hamburgu je juče, kako je saopšteno u tom gradu koji je među najugroženijim regionima, broj novoprimljenih pacijenata bio znatno manji nego prethodnih dana.

Pokrajinske organizacije Nemačkog crvenog krsta na severu zemlje, na kojem žive skoro svi oboleli, naglasile su da doduše još uvek na raspolaganju stoje dovoljne zalihe krvne plazme, ali da bi problem mogao da se pojavi ukoliko se drastično poveća broj teško obolelih.

Deo terapije za zaražene EHEC-bakterijom kod kojih se pojavi i hemolitičko-uremisjki sindrom jeste i ispiranje krvi.

Iako je još prošle sedmice probe pokazale da su krastavci uvezeni iz Španije bili zagađeni opasnom crevnim bakterijom, stručnjaci još nisu uspeli da ustanove koje su namirnice zapravo dovele do izbijanja zaraze i šta je dovelo do njenog brzog širenja.

Za stručnjake je još nejasno i zašto je pretežna većina obolelih u velikim gradovima na severu zemlje, kao i zašto više od 70 odsto zaraženih čine žene. Od 14 umrlih pacijenata, 12 su žene.

Stručnjaci Instituta za infektivne bolesti Robert Koh u Berlinu ističu da zaraza još nije dostigla vrhunac, a lekari u bolnicama gde se zaraženi leče smatraju da treba očekivati i povećanje broja smrtnih slučajeva.

Ministri poljoprivrede i zdravlja nemačke federacije i saveznih pokrajina su na sinoćnjem sastanku sa stručnjacima do sada preduzete mere ocenili kao ispravne, uključujući i rano dato upozorenje građanima da bi iz ishrane privremeno trebalo da izbace krastavce, paradajz i zelenu salatu. 

Potraga za izvorom bakterijske zaraze

Evropljani danas optužuju jedni druge za izvor tajanstvene bakterijske zaraze koja je primorala Rusiju da zabrani uvoz svežeg povrća iz Španije i Nemačke.

Austrijske vlasti uputile su inspektore u samoposluge da provere da li je povrće iz Španije uklonjeno sa polica. U Italiji, karabinjeri su mobilisani i poslati da motre na sumnjivu robu iz Španije, Holandije i drugih evropskih država.

Predstavnica EU, Pia Arenkilde Hansen kaže da su nemačke vlasti našle da su krastavci iz španskih gradova Almerie i Malage mogući izvoz zaraze, a da je treći sumnjivi izvor u Holandiji ili Danskoj.

U Nemačkoj, gde se nalazi najveći broj obolelih, zvaničnici kažu da neki španski krastavci zaraženi enterohemoragičnom ešerihijom Koli (EHEC) nose bakteriju, mada još nisu u stanju da odrede tačno odakle.

Zvaničnici EU kažu da je lanac prevoza dug i da su krastavci iz Španije mogli da budu zaraženi na bilo kojoj tačci duž puta.

Španija je, u međuvremenu, krenula u odbranu i objavila da nema nikakvih dokaza da je špansko povrće uzrok zaraze. "Mesto izbijanja bolesti se ne može povezati sa Španijom," rekao je predstavnik Madrida nivinarima u Brislu.

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) opisala je zarazu kao "veoma veliku i veoma tešku," i pozvala evrpske države da rade zajedno na rešenju problema.

"Gotovo svi slučajevi van Nemačke povezani su sa putovanjima ili boravkom u Nemačkoj," kaže stučnjak WHO za bezbednost Hilde Kruse ukazujući da je pojava EHEC zabeležena i u Danskoj, Švedskoj, Francuskoj, Britaniji, Holandiji i Švajcarskoj.

U Holandiji, koja više od polovine svoje godišnje produkcije od 1,6 milijardu krastavaca izvozi u Nemačku, uspaničeni uzgajivači krenuli da procenjuju štetu pošto su im sve isporuke zaustavljene.

Grupa holandskih uzgajivača pozvala je jedan nezavisni nemački institut da ispita njihove krastavce u nadi da će dokazati da su zdravi. Holandske vlasti kažu da ispitivanja kod proizvođača i u holandskim magacinima nisu pokazali ni trag bakterije.

U Poljskoj, jedna žena je prebačena u bolnicu u teškom stanju po povratu iz nemačkog grada Hamburga gde je do sad zabeleženo 467 slučajeva stomačne infekcije.

Ruska sanitarna uprava zabranila je, do daljeg, uvoz krastavaca, paradajza i zelene salate iz Španije i Nemačke. Uprava kaže da će možda zabraniti uvoz svežeg povrća iz cele EU zbog manjka informacija o izvoru infekcije.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Poljoprivreda, Zdravstvo

Institucije: EU


Unesite tekst komentara:

<<

15. avgust - 21. avgust 2011.

>>

Povezani naslovi