![](/data/Image/Ekonomist%20magazin/541-560/554-555/.thumb__MG_4331.200x133.0075.jpg)
Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije
Za cene i kurs kriva i NBS
Autor: Milan Ćulibrk
Foto: Saša Čolić
Prerano i naglo smanjenje referentne kamatne stope, a potom i obavezne rezerve, uticalo je na nestabilnost na deviznom tržištu, pa i stvaranje uslova za nešto veći rast cena u drugom delu godine. To smo uočili i već u avgustu krenuli s postepeno restriktivnijom monetarnom politikom, a za narednu godinu razmatramo i mogućnosti restriktivnije politike obaveznih rezervi. NBS ne odustaje od ciljanog nivoa inflacije za 2011. i koristiće sve raspoložive instrumente i mere radi realizacije tog cilja. Stoga svim privrednicima preporučujem da dva puta razmisle pri formiranju cena i da u cene nepotrebno ne „ugrađuju“ nepovoljna cenovna kretanja, a onima koji su cene podigli preporučujem da ih na vreme spuste jer je gomilanje zaliha gotovih proizvoda najskuplji vid poslovanja
Inflacija u Srbiji je krajem ove godine neprihvatljivo visoka, jedna od najviših u Evropi, i kao guverner ne mogu biti zadovoljan ako postojeća situacija ne počne bitno da se popravlja u narednoj godini, poručuje guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić u intervjuu za Ekonom:east magazin.
On priznaje da je delom za takav razvoj događaja kriva i NBS jer je prerano značajno smanjila referentnu kamatnu stopu, a potom i obavezne rezerve, i tako oslobodila dodatnu likvidnost. Ta dva faktora su, smatra Šoškić, imala uticaja na nestabilnost na deviznom tržištu, pa i stvaranje uslova za nešto veći rast cena u drugom delu godine. „U NBS-u smo to uočili i već u avgustu krenuli s postepeno restriktivnijom monetarnom politikom, a za narednu godinu razmatramo i mogućnosti restriktivnije politike obaveznih rezervi“, poručuje Šoškić.
Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: