emg home
RSS
Ekonom:east magazin

Ekonom:east magazin, Broj 574, 19. maj 2011.

Reforma državne uprave

Profesionalci umesto političara

Autor: Ana S. Trbović

Neophodne su ne samo izmene propisa već i njihovo pravilno sprovođenje, što podrazumeva i mentalnu transformaciju društva da javna uprava služi privredi i građanima, a ne obrnuto. Evropske integracije su poluga ove transformacije

Strategija reforme državne uprave u Srbiji doneta je 2004. godine, sa dva prateća akciona plana za periode od 2004. do 2008. godine i od 2009. do 2012. godine.

Ova dokumenta prate savremena načela reforme državne uprave, a to su: decentralizacija, depolitizacija, profesionalizacija, racionalizacija i modernizacija državne uprave.


Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.

Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.

Korisničko ime: Šifra: Zapamti me

Zaboravljena šifra?


Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unestite tekst komentara:

10. jun 2011. 15:06:46

| Dejan Mihailovic

0

U potpunosti se slazem sa svime sto je autorka iznela u ovom clanku. Nemam nesto posebno da dodam jer je sve izlozeno vrlo jasno i koncizno. Vidi se da je glavni problem u ovoj zemlji nedostatak politicke volje za resavanje ostalih nagomilanih problema.
Lepo je sto je nasa drzava proklamovala ova savremena nacela na kojima bi drzavna uprava trebalo da se zasniva. Steta je sto od toga nema nista. Jedan od razloga koji bi ja naveo je cinjenica da je u nasoj zemlji politicar zanimanje. Prema tome, umesto da se covek prvo ostvari u nekom zanimanju pa tek onda krene da se bavi politikom i tako doprinese drustvu, u nasoj zemlji covek prvo krene da se bavi politikom pa se tek onda ostvaruje u zivotu. Zavrsi skolu, nadje posao preko veze, krene da se bavi biznisom u kome mu opet pomazu politicke veze itd. U takvim uslovima nikome ne pada na pamet da izvrsi depolitizaciju drzavne uprave i tako lisi sebe raznih mogucnosti. Drzavne jasle su najsigurniji izvor prihoda za politicare i njihove sledbenike. One su i izvor za finansiranje stranaka i udomljavanje stranackih kadrova. Prema tome nema nista od profesionalizacije, racionalizacije i modernizacije. Sa decentralizacijom cemo jos videti sta ce biti. Ali, ja bih rekao da je ovaj nenadani pokret za decentralizaciju drzave vise demagogija nego iskrena zelja. Ja se plasim da ce decentralizacija nase zemlje izazvati stvaranje malih regionalnih grofovija gde ce lokalni gospodari da vedre i oblace. Drugim recima mesto jedne centralne vlasti, imacemo miks centralnih i regionalnih vlastodrzaca koji ce se otimati za narodne pare. Ovo ce izazvati dalje slabljenje i siromacenje drzave.
Osnovno pitanje je zasto decentralizacija nije dosada izvedena. Naime, olako je dopusteno da se jaka preduzeca u unutrasnjosti ugase. Ovo je dovelo do smanjenja mogucnosti za zaposljavanje u provinciji, sto je izazvalo da ljudi idu u Beograd u kome imaju kakve-takve mogucnosti da se zaposle i zasnuju porodicu. Ovo je sa svoje strane izazvalo to da se unutrasnjost prazni, a da je Beograd prenaseljen. Da bi toliki Beograd funkcionisao moraju se ulagati znacajna sredstva u infrastrukturu: mostove, puteve, stanove, metro itd, inace ce doci do kolapsa u gradu. Tako da cemo imati supersonicni Beograd, a okolo ce biti pustos. Sela i varosice su nam prazni. Nema mladih ljudi, nema ni posla u manjim mestima u unutrasnjosti. Velike obradive povrsine su zapustene, a sa njih bi mogli da ubiramo velike kolicine zitarica, voca i povrca. Mogli bi da napravimo fabriku hrane u unutrasnjosti Srbije, a ne da se pravi prasuma od nekad naseljenih mesta.
Sigurno da bi decentralizacija omogucila da se ovo sprovede, ali se bojim da ce ona biti pogresno sprovedena i da ce dovesti do daljeg propadanja zemlje.
Lepo je sto smo opredeljeni da dostignemo evropske standarde, ali se oni ne postizu recima vec delima. Mislim da svi to znaju. Na recima su svi veliki evropejci, a u delo se sprovode najnizi interesi. Ne znam gde ovo sve vodi, ali sam siguran da nam vreme polako istice da nesto uradimo u svojim zivotima.