Diana Dragutinović: Blizu dogovor s MMF-om (VIDEO)
27. oktobar 2009. | 14:12 17:05
Izvor: EMportal
Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je danas da je Vlada blizu dogovora s Međunarodnim monetarnim fondom u okviru treće revizije stend-baj aranžmana.
„Budžet za 2010. neće biti revolucionaran ali će značiti manju javnu potrošnju. Ono o čemu srpska delegacija trenutno pregovara s Misijom MMF-a jesu pravila za prilagođavanje penzija i plata posle 2010, odnosno da li će biti njihovog odmrzavanja i koliki prostor u budžetu treba dati za fiskalne stimulacije“, rekla je ministarka na Nacionalnom budžetskom forumu u Narodnoj banci Srbije.
Ona je istakla da će javna potrošnja naredne godine biti maksimalno 42,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, ili dva procentna poena manje od proseka u peridu od 2006. do 2008.
„Mimo budžetske kontrole do sad se trošilo oko 130 milijardi dinara, a od toga 100 milijardi su sopstveni prihodi različitih budžetskih direktnih i indirektnih korisnika, a ostatak se odnosi na različite poreske izuzetke“, rekla je ona.
Inflacija do kraja godine biće nešto iznad osam odsto, rekao je Branko Simić, generalni direktor sektora za ekonomske analize i istraživanja u NBS-u.
On je rekao da će cilj NBS-a za narednu godinu biti šest plus minus dva odsto.
Krkobabić: Nema mesta za smanjenje penzija
Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić ocenio je danas da u Srbiji nema mesta za smanjenje penzija i najavio da će predlog novog sistema penzijsko-invalidskog osiguranja biti predstavljen u decembru.
On je u razgovoru sa šefom Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Albertom Jegerom rekao da cilj refome da se izradi takav sistem penzijskonog osiguranja koji neće zadirati u stečena prava
penzionera i koji će biti ekonomski održiv, saopšteno je iz Vlade.
Krkobabić je rekao da nije razmatrano izjednačavanje godina staža među polovima za odlazak u penziju.
On je naveo i da period zamrzavanja plata u javnom sektoru i penzija zavisi od oporavka privrede, i ocenio da zamrzavanje ne sme biti dugoročno jer bi inflacija znatno ugrozila opstanak velikog broja
penzionera, koji i sada žive na ili ispod granice siromaštva.
Penzijski sistem, naveo je, mora biti usko povezan sa ekonomskim kretanjima u zemlji, i svako pozitivno kretanje u toj oblasti mora biti praćeno odgovarajućim pozitivnim kretanjem u penzijama.
Krkobabić je ocenio da je sadašnji penzioni sistem dodatno ugrožen nedisciplinom u plaćanju doprinosa i da će zbog toga biti uveden Centralni registar koji će omogućiti rigorozniju kontrolu uplate doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: