IZIT: Problemi privrede su nelikvidnost i neizvesnost kursa (VIDEO)
03. februar 2010. | 13:49
Izvor: EMportal
Saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović kaže da su glavne karakteristike domaće privrede s kraja 2009. rastuća nelikvidnost i sve izraženija neizvesnost kursa dinara.
On je danas ocenio da 2010. treba očekivati dalji pad kupovne moći stanovništva jer ne postoje nikakvi privredni potencijali koji bi pozitivno uticali na dinamiku zarada. Prema poslednjim podacima IZIT-a, vrednost potrošačke korpe u novembru 2009. bila je 36.452 dinara, osam odsto više nego u novembru 2008. Tako je novembarska prosečna neto zarada od 31.576 dinara bila nedovoljna da se podmire troškovi standardne potrošačke korpe. Istovremeno je promet robe na malo opao 15,7 odsto na kraju prošle u odnosu na 2008, što takođe ukazuje na pad životnog standarda, zaključuju u IZIT-u.
Direktor Instituta Miloje Kanjevac je rekao da je realna vrednost evra 150 dinara, a na pitanje kako doći do tolikog kursa i kako bi se to odrazilo na standard građana, on je kazao da postoji više načina, od postepenog pomeranja kursa do devalvacije. Za to je, prema njegovim rečima, potrebno otpuštanje u državnoj administraciji koja je jedan od najvećih problema Srbije. Đogović je kazao da Narodna banka Srbije treba da dozvoli fleksibilniji kurs i da smanji intervencije da bi kurs brže rastao.
Đogović je govoreći o Prelaznom sporazumu sa Evropskom unijom kazao da je dobro što postoji taj ugovor, ali da Vlada mora da povuče reformske poteze, te da je jedna od mogućnosti da subvencionira strateške grane i stvori povoljan ambijent. „Taj sporazum ništa ne znači ako Srbija nema šta da proizvede i izveze. Imamo formu i sada treba iskoristiti sve potencijale", dodao je on.
Prema istraživanju IZIT-a, privrednici u narednom periodu očekuju očekuju nešto bolji poslovni ambijent pre svega zbog najavljenih investicija države u saobraćajnu infrastrukturu i rasta tražnje na svetskom tržištu. Većina ipak očekuje da će podići cene svojih proizvoda već početkom aprila, što je motivisano najavljenim povećanjem cene struje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: