Cvetković: Odgovori Srbije na upitnik EK do februara
09. decembar 2010. | 09:20 17:09
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Premijer Mirko Cvetković izjavio danas da će Vlada odgovore na Upitnik Evropske komisije poslati do kraja januara. Komesar EU za proširenje Štefan File izjavio da se zamor od prijema novih zemalja u članstvo EU najbolje može otkloniti naporima tih zemalja.
Cvetković je na konferenciji o evropskoj integraciji Zapadnog Balkana poručio da Vlada krajem januara treba da pošalje odgovore na Upitnik, a da početkom februara očekuje Filea u Beogradu. “Srbija do kraja godine treba da dobije status kandidata za članstvo, a bilo bi najbolje odmah pokrenuti pregovore o članstvu”, rekao je on.
File je istakao da u EU ima nekih koji ne dele njegovo mišljenje da je ulazak novih članica koristan za Uniju i rekao da je zato važno da same zemlje Zapadnog Blakna sprovedu sve nužne reforme.
File je naglasio da je najvažnija uloga vlada i građana da izvrše istinske promene u zemljama regiona. Takođe je rekao da je nužno podstaći smisao za preduzetništvo, iskoristiti mogućnost za jačanje sektora transporta, energije i stvaranje opšteg ekonomskog boljitka.
Po rečima Filea, loše u regionu je to što i dalje postoje korupcija, organizovani kriminal i druge posledice ranijih sukoba.
U poslednjih deceniji su uloženi mnogi napori, postignuti rezultati, i regionalna saradnja je podstaknuta, dodao je on.
File: Srbija predano radi na odgovorima na Upitnik EK
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je danas posle razgovora sa srpskim premijerom Mirkom Cvetkovićem u Briselu da Srbija predano radi na odgovorima na Upitnik Evropske komisije o spremnosti za kandidaturu za članstvo u Uniji.
Premijer Cvetković je naglasio na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Fileom da će te odgovore on 31. januara doneti u Brisel i naglasio očekivanje da Srbija tokom iduće godine dobije i status kandidata za članstvo i počne o tome pregovore s Evropskom unijom.
File je podvukao da je od ključne važnosti za dalji korak Srbije za članstvo Unije puna saradnja sa Haškim sudom, ukazao na nužnost dovršetka pravosudne reforme i rekao da je zadovoljan u međuvremenu postignutim rezultatima u tom sektoru.
Cvetković je potvrdio rešenost da se sprovede reforma pravosuđa i saglasio se sa Fileom da su od ključne važnosti za put Srbije u EU i rezultati u suzbijanju organizovanog kriminala i korupcije.
File je dodao da je takođe važno donošenje zakona o političkim partijama, restituciji i izbornog zakona.
"Mi pažljivo gledamo šta Srbija radi i spremni smo da Srbiji u tome pomognemo i tehnički i finansijski", rekao je File.
Cvetković je rekao da vlada sprema akcioni plan da se sve ispuni u skladu sa odredbama o statusu kandidata za članstvo.
Na pitanje da li je u razgovoru bilo reči o odluci Srbije da ne prisustvuje ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir File je najpre rekao da ne bi želeo da daje savet Srbiji jer je Srbija suverena zemlja ali je potvrdio da su on i Cvetković o tome razgovarali.
File je naglasio da Evropska komisija jako žali zbog odluke Srbije da ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir, jer je, kako je podvukao, poštovanje ljudskih prava jedan od temeljnih načela Evropske unije.
Evropska unija je odlučila da ambasadori njenih zemalja prisustvuju dodeljivanju Nobelove nagrade za mir a Srbija, koja želi da usvoji evropske vrednosti takođe treba da usaglašava i svoju diplomatsku politiku sa evropskom dvadesetsedmoricom, rekao je File.
Đukanović: Samo rezultatima u EU
Crnogorski premijer Milo Đukanović je na skupu zatražio da EU potvrdi nepokolebljivu politiku prijema novih članica i rekao da ulazak svake zemlje u članstvo mora biti utemeljen isključivo na rezultatima koje ona ostvari.
Đukanović je istakao da bi vlasti u Podogorici više volele da je Crna Gora uz status kandidata za članstvo dobila i datum početka pregovora sa EU. To bi, po njegovim rečima, onda angažovalo sve insitucije i kapacitete za preobražaj zemlje.
Đukanović je naglasio da vlasti u Crnoj Gori sprovode reforme ne samo zbog članstva u EU i NATO već i za opšti preobražaj zemlje.
Izetbegović: Integracije, ne raspad
Član predsedništva BiH Bakir Izetbehgović je ocenio da problemi BiH i regiona vuku duboke istorijske korene koji se mogu spontano rešiti samo vremenom.
Naglasio je da u BiH treba podržati integraciju, a sprečiti raspad i da to treba da predvode vođe naroda u regionu. Na to, prema Izetbegovićevim rečima, najbolje utiču potezi srpskog predsednika Borisa Tadića i hrvatskog predsednika Ive Josipovića.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: