Tadić: Bez snažnih institucija nema efikasne borbe protiv korupcije (VIDEO)
09. decembar 2010. | 09:26 17:35
Izvor: Beta
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je danas da bez snažnih institucija ne može biti efikasne borbe protiv korupcije i dodao da ta borba mora biti neprekidna.
Na skupu povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije u Palati Srbija, Tadić je rekao da u toj borbi svoju ulogu nemaju isključivo državne institucije, već i nezavisna regulatorna tela ali i mediji.
Tadić je medijima poručio da moraju da vode računa da svojim aktivnostima doprinose "osvetljavanju" slučajeva korupcije a ne da odmažu senzacionalističkim pristupom tom problemu.
On je ocenio da od efikasne borbe protiv korupcije ne zavisi isključivo proces evropskih integracija Srbije, već i promena sistema vrednosti u društvu, što nije moguće ukoliko je korupcija na visokom nivou.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije se obeležava od 9. decembra 2004, pošto su godinu dana ranije Ujedinjene nacije usvojile Konvenciju protiv korupcije, čiji su ciljevi unapređenje i jačanje mera za efikasnije i uspešnije sprečavanje i borbu protiv korupcije.
Srbija je Konvenciju prihvatila 2005.
Srbija je 1. januara ove godine formirala Agenciju za borbu protiv korupcije, koja je zadužena za rešavanje sukoba interesa, vođenje registra funkcionera i njihove imovine, kontrolu finansiranja političkih stranaka i međunarodnu saradnju u borbi protiv korupcije.
Istraživanja među građanima Srbije pokazuju da stanovništvo najmanje poverenja ima u političke strukture, a smatra da je korupcija veoma zastupljena i u pravosuđu i zdravstvu. Najviše se veruje vojsci, crkvi i predsedniku države, a raste poverenje u policiju.
Nenadić: Važno objavljivanje usluga državnih organa
Programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić danas je ocenio da će za borbu protiv korupcije biti značajno objavljivanje novog Informatora o radu državnih organa gde će biti navedene i usluge koje pružaju građanima i pravnim licima.
"Informator će pomoći građanima da ne dođu u situaciju da podmićuju državne službenike za nešto što je njihovo pravo i da traže da usluge budu obavljene u propisanom roku", istakao je Nenadić na predstavlju rezultata ovogodišnjeg Globalnog barometra korupcije.
Ističući da je, prema tom istraživanju, 17 odsto ispitanika u Srbiji odgovorilo da je njihova porodica davala mito, Nenadić je ukazao da je lakše iznuditi novac od nekog ko nije informisan o svojim pravima.
"Uputstva za izradu Informatora o radu državnih organa objavljana su krajem septembra ove godine i do kraja decembra je propisan rok za njihovo obavljivanje", navele je saradnica Transparentnosti Srbija Bojana Medenica.
U novom Informatoru će biti pobrojane sve usluge koje je određeni državni oragan dužan da pruža, uslovi koji moraju da budu ispunjeni da bi usluga bila pružena, zatim rokovi za postupanje po zahtevima i žalbama korisnika usluga.
Korisnici usluga će morati da budu obavešteni i o načinu popunjavanja obrazaca i mogućnostima da usluga bude pružena elektronskim putem.
"Dužnost državnih organa je i da prikažu koliko su usluga pružili u određenom vremenskom periodu, koliko je bilo prigovora i kako su oni rešeni", navela je Medenica.
Čupić pozvao političare da pokažu rezultate
Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić pozvao je danas sve aktere na političkoj sceni da ne govore "olako" o korupciji i da pokažu konkretne rezultate u borbi protiv te pojave.
"Pozivam sve političare i u vlasti i u opoziciji da ne govore olako o korupciji. Vreme obećanja je isteklo i potrebni su konkretni rezultati", rekao je Čupić u Palati Srbija na konferenciji povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije i prve godišnjice rada Agencije.
On je istakao da će borba protiv pojave koja, kako je naveo, razara privredu i politički sistem jedne države, biti prioritet u 2011. godini dodajući da građani i javnost hoće efektivno delovanje u toj borbi.
Prema Čipićevim rečima, godinu dana koliko postoji Agencija za borbu protiv korupcije je malo da bi se postigli značajni rezultati, ali da je posao prijave imovine funkcionera sproveden "optimalno".
Čupić je međutim naveo da je do zastoja došlo kada je volja jednog broja političara dovela do izmene Zakona o agenciji, amandmanom koji je, kako je naveo, protiv Ustava, čime su stvoreni rizici za koruptivne radnje ili "prikrivenu korupciju".
Direktorka Agencije Zorana Marković rekla je da je više od 97 odsto funkcionera ispunilo obavezu prijavljivanja imovine i da se mora raditi preventivno kako bi se smanjila mogućnost pojave korupcije.
"Korupcije nema tamo gde nema mogućnosti za nju. Maramo da radimo na tome da sprečimo te mogućnosti", navela je ona.
Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je korupcija pojava koja šteti demokratskom društvu i da Srbija u borbi protiv korupcije nije sama.
"Sve zemlje imaju problem sa korupcijom. I u EU postoji taj problem, 19 zemalja je iznad prosečne ocene prema rezultatima Transparensi internešenala, ali je pet država ispod prosečne ocene", naveo je Dežer.
On je dodao da sve države koje žele da postanu članice EU moraju da da pokažu političku volju u borbi protiv korupcije, da imaju jasan zakonodavni okvir i jasnu istoriju i rezultate koji mogu ukazati na te stvari.
Šef Misije OEBS u Srbiji Dimitrios Kipreos rekao je da je Srbija u institicionalnom smislu napravila veliki korak u borbi protiv borupcije ali da je ostalo još mnogo toga da se uradi i dodao da će OEBS podržati Agenciju koja ima suštinsku ulogu u toj borbi.
Stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam Infante ocenio je da je Vlada Srbije u proteklih pet godina uradila mnogo ali da je potrebno izgraditi kredibilitet institucija koje se bave tom problematikom.
Šabić: Puna transparentnost jedini lek za korupciju
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić rekao je danas da je za efikasnu borbu protiv korupcije potrebno raditi na većoj transparentnosti raspolaganja javnim novcem i dobrima, ali da za to u Srbiji još nema dovoljno političke volje.
Šabić je, komentarišući izveštaj Globalnog barometra korupcije po kojem se u Srbiji povećao nivo korupcije u poslednje tri godine, rekao da svako poslovanje javnim novcem i javnim resursima mora biti dostupno najširoj javnosti.
"Treba konačno da primenjujemo sredstvo nadomak ruke, koje je jefitnije od bilo kog drugog, lakse primenjivo i daje sjajan rezulat ako ima političke volje, a to je puna transparentnost", rekao je Šabić agenciji Beta.
Šabić je istakao da već godinama ukazuje da se trend u borbi protiv korupcije menja na gore, i da je veoma zabrinjavajuće to što je u poslednje tri godine primećena stagnacija, a ove godine i regres.
"Mi smo prvih godina posle pada Miloševićevog režima imali kakav-takav ali kontinuiran progres, naravno nije bilo razloga za zadovoljstvo jer smo imali veliku korupciju, ali nas je svet bar video kao sredinu u kojoj se nešto pomera na bolje", rekao je Šabić.
Kako je kazao, većina problema i u pristupu informacijama, jesu u vezi sa raspolaganjem novcem i dobrima.
Šabić je naveo da u Srbiji još nema dovoljno političke volje za borbu protiv korupcije, na šta ukazuje i problem u vezi sa finansiranjem političkih stranaka, jer je i u toj oblasti transparentnost mala.
"Jedno je to što političari pričaju, pogotovo uoči izbora, a druga je stvar ima li transparentnosti", rekao je Šabić.
On je ukazao da su model pune transparentnosti primenile zemlje sa sličnim problemom, i da su ostvarile značajan rezultat.
"To su modeli koje su Slovenci, Slovaci, Estonci, dakle zemlje koje su imale slične probleme kao Srbija i koje su bile tranzicione i do skora u društvu sa nama, primenile, zaustavile korupciju i ostvarile krupan rezultat", rekao je Šabić.
URS: Potrebno sistemski smanjivati korupciju
Ujedinjeni regioni Srbije (URS) ocenili su danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, da se sistematski mora raditi na smanjivanju korupcije donošenjem novih i unapređivanjem starih zakona.
Zalažemo se za poštovanje zakona jer niko nije i niko ne sme biti iznad zakona i oni postoje da bi se sprovodili, ističe se u saopštenju URS.
Uz ocenu da je transparentnost i otvorenost prema javnosti značajna u delovanju svih političkih partija, URS je saopštio da podržava donošenje novog Zakona o finansiranju političkih partija jer je to još jedan korak ka smanjenju korupcije u Srbiji.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
10. decembar 2010. 10:31:25
| David i Goliat !!!!
0
..DAJ BOZE DA SE VRATE MORALNE VREDNOSTI U NASEM DRUSTVU - CAST I POSTENJE - DA TRUD NIJE UZALUD !!!!
U POTPISU,
PONOSNA SRBIJA !