Presađivani organi i u bolnici u Tirani
25. decembar 2010. | 11:09
Izvor: "Politika"
Hirurški zahvati nad žrtvama trgovine organima tokom ratnog perioda na Kosovu 1998-1999. izvođeni su i u domovima zdravlja i bolnicama u Albaniji, pokazuje istraga srpskog Tužilaštva za ratne zločine, piše danas beogradska Politika.
List piše da kao jedan od dokaza za tvrdnju o trgovini organima srpsko tužilaštvo navodi izjavu šefa odeljenja za transplantacije Kliničko-bolničkog centra "Majka Tereza" u Tirani Sulejmana Kodre.
Kodra je "TV Top njuz" iz Tirane rekao da su u toj bolnici zabeleženi slučajevi presađivanja organa od nepoznatih donatora, ali da se "hirurzi ne mogu smatrati odgovornim za to".
Tužilastvo za ratne zločine Srbije došlo je i do informacija o broju pacijenata s teškom insuficijencijom bubrega koji su tokom rata na Kosovu bili zbrinuti i podvrgnuti tretmanu u Albaniji i Makedoniji.
U KBC "Majka Tereza" u Tirani tokom 1999. godine primljeno je 75 pacijenata sa Kosova dok je u Univerzitetsku bolnicu u Skoplju sa dijagnozom teške insuficijencije bubrega primljeno 70 pacijenata sa Kosova i Metohije, piše Politika.
U Tirani je urađeno nekoliko presađivanja bubrega. U istoj bolnici je od 75 pacijenata zadržano njih 35, dok su o stali prevezeni u Italiju (25) i Austriju (15) gde su čekali na presađivanje.
Kako saznaje beogradska Politika, za potrebe vađenja organa korišćeni su deo bolnice u kasarni "Bajram Curi", dom zdravlja u fabrici "Koka-Kole" u Tirani, neuropsihijatrijska bolnica u zatvoru broj 320 u mestu Burelj i privatna kuća adaptirana u bolnicu u blizini mesta Tropoja, zloglasna "žuta kuća".
Pored tih lokacija, srpsko tužilastvo raspolaze podacima da je postojao i ilegalni zatvor u rudniku Deva koji se nalazi u pograničnom delu između Kosova i Albanije, jedan kraj tunela je na Kosovu, a drugi u Albaniji.
Tužilastvo za ratne zločine došlo je do tih podataka istragom na slučaju "33-08", pod radnim nazivom "Trgovina ljudskim organima".
Predmet je otvoren pre dve godine, kako bi se proverile tvrdnje koje je bivša glavna tužiteljka Haskog tribunala Karla del Ponte, iznela u svojoj knjizi "Lov, ja i ratni zločini".
Politika navodi da postoji sumnja da se masovne grobnice nalaze u blizini Tropoje (močvara-peščara u kojoj se nalazi najmanje 70 tela ubijenih Srba, Roma i Albanaca), zatim u rudniku Deva sa albanske strane i u blizine takozvane "žute kuće", navodi "Politika"
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
25. decembar 2010. 23:40:23
| Uka
0
Na zalost, zna se javno da u Albaniji po prvi put u istoriji, transplacija uradjena 2006-2007 i to uz asistiranje Italijanskih specijalista.
Politika ilma isti problem vec decenijama, da bih opstala sluzi, politickim djukelama. Zalosno ali toni svaki bozji dan pomalo, dok se utopi potpuno.
Pliticke i politikine djukele, hocu ljudi da zive u 13 veku, pa neka ih. Ali javno mogu jos malo sasvim.
Prognoza: 3 godine maksimalno.