Đelić: Evropa zahteva restituciju
26. decembar 2010. | 11:50
Izvor: Kišobran
Jedan od standarda Evrope je da sva svojinska pitanja budu rešena, a restitucija je jedno od njih, međutim, već deset godina to se ne rešava pre svega zbog nerealnih zahteva određenih interesnih grupa, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije i ministar za nauku Božidar Đelić.
"Neki očekuju da će postati ako ne milijarderi, ono bar multimilioneri i to iz sredstava siromašne Srbije i njenih ništa manje siromašnih građana. To nije u redu. Ja sam pobornik restitucije, ali ne po cenu da već napregnuti budžet bude opterećen milijardama evra otplate. Treba izvršiti skromnu restituciju po meri Srbije", kazao je Đelić u intervjuu za srpske novine "Kišobran" koje već 15 godina izlaze u Vankuveru.
Obrazlažući teškoće u rešavanju problema koji decenijama tišti mnogobrojne iseljenike, naročito one starijih generacija i njihove naslednike širom sveta uključujući Kanadu, Đelić je rekao da naturalna restitucija nije moguća jer "čak i tamo gde postoji objekat za povraćaj opterećen je mnogim unakrsno nepomirljivim zahtevima više porodica".
"Osim toga ogroman deo te imovine bio je predmet legalne prodaje i kupovine. Ne možemo ispraviti nepravdu praveći novu prema budućim pokolenjima i na uštrb energetike, infrastrukture, obrazovanja, kulture ... Ipak, restitucija jeste i ostaje jedan od ključnih poslova koje treba rešiti pre dobijanja statusa kandidata za EU", zaključio je Božidar Đelić u razgovoru sa beogradskom dopisnicom "Kišobrana".
Komentari (5)
Unesite tekst komentara:
27. decembar 2010. 10:33:26
| yakupac svoje dedovine
2
Originalni vlasnici samo traže da im se vrati oteta imovina koja postoji u neizmenjenom stanju, u državnom je vlasništvu, nije prodata, njenim povraćajem se nebi ugrozila ničija stečena prava, nebi bile stvorene nove nepravde i nebi bila ugrožena finansijska stabilnost zemlje.
Gospodin iz Vlasti, Đelić, koji tvrdi da je naturalna restitucija nemoguća i zagovara neki model simboličnog obeštećenja, dobro zna, da bi u slučaju da, gde god je moguće da se izvrši naturalna restitucija koja državu ne košta ništa, više novca ostalo u takozvanom fondu za restituciju za one slučajeve gde naturalna restitucija nije moguća i gde je obeštećenje jedini mogući vid restitucije.
Drugim rečima jedino je naturalna restitucija moguća!
Takođe on mora da zna, da kada je reč o otetoj imovini koja je u vlasništvu države, koja još uvek postoji u neizmenjenom stanju, koja još uvek nije prodata i koja može da se vrati bez ikakvih državnih troškova i ugrožavanja finansijske stabilnosti zemlje, i čijim povraćajem nebi bila ugrožena ničija novostečena prava niti bi bila učinjena neka nova nepravda, da se tu uglavnom radi o malim lokalima u porodičnim kućama.
Verujem da zna i to da su posle demokratskih promena, u mnogim gradovima (Aranđelovac, Blace, Rača Kragujevačka, Žagubica,.....) ti mali lokali dati originalnim vlasnicima ili njihovim naslednicima na korišćenje bez nadoknade do donošenja zakona o restituciji.
U mnogim drugim gradovima, na osnovu javnih oglasa datih od strane lokalne uprave kojim se ti lokali nude u zakup, naslednici originalnih vlasnika su uzeli u zakup lokale koji su oteti njihovim očevima ili dedovima i sada plaćaju zakupninu za korišćenje imovine koju bi prema zakonima demokratskog sveta mogli da smatraju svojom.
Drugim rečima oni su „svoji na svome“, ali uz plaćanje zakupnine za korišćenje svoje imovine!
Gospodin Đelić, mora priznati da ovako nešto u demokratskoj Evropi ne postoji.
U slučaju da umesto naturalne restitucije i u ovim slučajevima vlast oličena u gospodinu Đeliću, primeni model obeštećenja onda bi ovi građani dobili neko obeštećenje za otetu imovinu, a istovremeno bi plaćali zakupninu za korišćenje te iste imovine, ili bi možda novcem od obeštećenja mogli da kupe svoju imovinu od države!
Da bi se izbegla ova, najblaže rečeno, nelogičnost, potrebno je da najavljenim zakonom o restituciji, kao što je gospođa Dragutinović prvobitno (2009. godine) najavila, prava originalnih vlasnika na denacionalizaciju budu realizovana naturalnom restitucijom, a samo tamo gde to nije moguće to uraditi kroz obeštećenje.
Na taj način nebi bila ugrožena, već povećana finansijska stabilnost zemlje, jer bi vlasnici koji sada plaćaju zakupninu za korišćenje svoje imovine, ubuduće plaćali porez na vraćenu imovinu!
Takođe bi pre donošenja zakona o restituciji, trebalo da se u skladu sa demokratski prihvaćenim principom konsultativne prakse sa svim akterima, obave i konsultacije sa zainteresovanim građanima. Na tim konsultacijama bi se videlo da njihovi zahtevi nisu uopšte maksimalistički kao čto neargumentovano tvrdi gospodin Đelić, već moralni, emotivni i realni.
P.S. Tekst slične sadržine sam već ranije poslao gospodinu Đeliću povodom njegovih ranijih izjava slične sadržine, ali nikakav odgovor niti komentar nisam dobio!
27. decembar 2010. 10:34:10
| mika
3
Svi ovi iz vlasti koji pominju enormne cifre u vezi restitucije ili lupaju gluposti, ili su naslednici otimača i uživaju plodove te otimačine ili imaju koristi od prodaje te imovine ovim komunističkim i demokratskim bogatašima koristeći poziciju vlasti koju imaju. Poruka svima koji pricaju da za naturalnu restituciju treba mnogo para: Oteta imovina koja postoji u neizmenjenom obliku i koju drzava dosada nije prodala moze da se vrati bez ikakvih troskova za drzavu, budzet i poreske obveznike ! Gradjani koji su u ocekivanju donosenja zakona uzeli u zakup svoju otetu imovinu i sad placaju zakupninu za koriscenje svoje dedovine ili ocevine umesto zakupaca postali bi vlasnici i placali porez na tu imovinu umesto zakupnine koju sada placaju. U protivnom, ako bi umesto naturalne restitucije dobili neko obestecenje, onda bi istovremeno za svoju imovinu dobijali obestecenje i placali zakupninu za njeno koriscenje. Kao li bi ova vlast tu situaciju objasnila demokratskom svetu ?
P:S: Šta vlast oličenu u gospodinu Đeliću briga kako će naslednici podeliti vraćenu imovinu?
pozdrav od još jednog zakupca svoje dedovine.
27. decembar 2010. 11:40:55
| Micko
3
Lepo ! Ti si dosaogo kao pistolj u Srbiju. Na neposten nacin stekao veliki kapital i za evropske standarde i sada kazes da ne treba obestetiti one kojima je oduzeta imovina ! Covece, zasto nas pravis ludim. Svi znamo da je od 90-te dooslo do preraspodele drustvenog bogatstva na ratne profitere, one bliske rezimu.....itd Predlazem ti da vratis ljudima oteto i preraspodelis drustveno bogatstvo na pravican nacin. Bolje je zua buducnost jedne zemlje da bogatstvo imaju oni ciji su preci to stvarali decenjama, nego kriminalci koji su opljackali drzavu i do bogatstva stigli preko noci !
03. januar 2011. 09:23:40
| dragoslav
1
pa zar nas tri porodice koji pretendujemo na jedan lokal i dva dvosobna stana i jedan trosoban stdan u porodicnoj kuci koju je sagradio nas deda i njegov brat i zivelo 10 clanova u dva domacinstva, smatrate da cemo postati milijarderi. samo trazimo da nam se vrati ono sto nam je oteto 1958 godine i zelimo kao savesni gradjani da placamo porez na imovinu, kada nam se vrati. ujedno ce i drzava da prihoduje. ne zelimo da nasa imovina bude predmet korupcije i pljacke ponovne.
14. januar 2011. 19:37:45
| Aleksandar
4
Nikada nisam cenio politicare od komunizma do dana danasnjeg.Svi su oni nesto mutili...pa bili oni komunisti socijalisti ili ti NAZOVI DEMOKRATE koji su ZABORAVILI na I clan demokratije : cl,br 1.PRIVATNA SVOJINA ZAKONOM ZAGARANTOVANA.Oni nacionalizovanu imovinu smatraju LICNOM SVOJINOM SA KOJOM RADE STA GOD HOCE a najzalosnije od svega je to sto nam je nikada nece vratiti.A cik probaj da ne platis porez od par hiljada dinara...ima da te streljaju uz 2 % mesecno...Tesi me samo to da u ustavu republike Srbije u clanu 57 pise : Oduzeta imovina se mora nadoknaditi u skladu sa zakonom a da cena ne moze iznositi manje od trzisne vrednosti. U suprotnom kad vec ne moze drugacije....STRAZBUR