U narednih pet do sedam godina 14 milijardi evra investicija u energetiku (VIDEO)
02. februar 2011. | 15:26
Izvor: Emg.rs
U narednih pet do sedam godina u energetski sektor bi trebalo da bude uloženo do 14 milijardi evra, izjavio ministar za energetiku Petar Škundrić.
Govoreći na javnoj raspravi o nacrtu zakona o energetici u Privrednoj komori Srbije, Škundrić je rekao da nema većeg investitora u Srbiji od Elektroprivrede Srbije i od energetskog sektora u celini. On je dodao da je zbog toga neophodno usklađivanje zakona sa evropskim zakonodavstvom, što će doprineti opštoj konkurentnosti privrede Srbije.
„Suština zakona je da obezbedimo normalno funkcionisanje sistema s ciljem da imamo sigurno, pouzdano snabdevane zemlje energijom“, rekao je Škundrić.
Predsednik PKS-a Miloš Bugarin izjavio je da su pojedinačni investitori kroz privatizacije do sad uložili oko dve milijarde evra u energetski sektor Srbije.
On je zaključio da je sedam godina od donošenja aktuelnog Zakona o energetici neophodan nov, prilagođen uslovima privrede i energetike.
Predstavljajući Nacrt novog zakona, državni sekretar u Ministarstvu za energetiku Nikola Rajaković istakao je da su novine da će od 1. januara 2012. Agencija za energetiku davati saglasnost na regulisanje cena i da će donositi pravila o promeni snabdevača. Osim toga, kako je najavio Rajaković, nacrt predviđa razdvajanje distribucije i snabdevanja, što će, kako je rekao, značajno uticati na strukturu EPS-a.
Novina je i da će danom stupanja na snagu zakona svi kupci električne energije i prirodnog gasa imati pravo slobodnog izbora snabdevača. Domaćinstva će moći da biraju od koga će kupovati struju i gas od 1. januara 2015.
U sklopu liberalizacije tržišta cene proizvodnje struje i naftnih derivata slobodno će se formirati na tržištu.
Cilj zakona je usklađivanje s regulativom i direktivama Evropske unije i ugovorom o osnivanju Energetske zajednice. Zakon treba da unapredi pouzdanost, sigurnost kvaliteta isporuke i snabdevanja energentima, da zaštiti učesnike na tržištu, poveća konkurentnost, omogući nastavak reformi u sektoru, omogući održivi razvoj, energetsku efikasnost i stvori uslove u kojima će investitori ulagati u energetiku.
Javne rasprave do sad su održane u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Predviđeno je da se o nacrtu zakona diskutuje do 10. februara posle čega bi Vlada trebalo da usvoji konačan Nacrt i pošalje ga Skupštini na usvajanje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: