Organizovani kriminal pretnja međunarodnoj bezbednosti
17. mart 2011. | 13:47
Izvor: Beta
Borba protiv organizovanog kriminala prevazilazi granice jedne države, ima regionalnu dimenziju i zbog toga saradnja država u regionu mora biti jaka i koordinisana, ocenila je danas u Bečićima ministarka pravde Srbije Snežana Malović.
Malovićeva je, na skupu o jačanju saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala u jugoistočnoj Evropi koji se održava u Crnoj Gori, rekla da organizovani kriminal dovodi u pitanje ne samo invididualnu bezbednost, već i kolektivnu, državnu i međunarodnu.
"Ministartvo pravde Srbije završava izradu nacrta predloga regionalnog naloga za hapšenje kojim želimo da unapredimo odgovor celokupnog regiona na izazove organizovanog kriminala", rekla je Malović i dodala da će nacrt biti dostavljen zemljama Zapadnog Balkana.
Ona je, kako prenosi Ministarstvo pravde, rekla da danas više ne postoje prepreke da se čitav region zajednički izbori sa kriminalnim strukturama i da organizovane kriminalne grupe koliko god da su opasne i povezane "moraju biti svesne da će im države u regionu dati zajednički oštar odgovor".
"Zahvaljujući zavidnoj saradnji pravosudnih i istražnih organa Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore u poslednje vreme razbijeno je nekoliko razgranatih i izuzetno opasnih kriminalnih grupa kojima je mesto izvršenja krivičnih dela bio Zapadni Balkan, ali i zemlje Evropske unije", rekla je Malović.
Prema njenim rečima, znacajan korak u borbi protiv organizovanog kriminala napravljen je i potpisivanjem sporazuma o izručenju, a veoma važni su i ugovor o pravnoj pomoći u građanskim i krivicnim stvarima koje je Srbija potpisala sa Crnom Gorom i BiH.
Malović je navela da bi bilo dobro da zemlje regiona počnu da rade na regionalnim dokumentima koji će, kako je rekla, omogućiti da se modernizuje, unapredi i ojača proces međunarodne pravne pomoći.
Ona je dodala da se u Srbiji vrednost privremeno ili trajno oduzete imovine stečene kriminalom procenjuje na više od 300 miliona evra.
Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom Ministarstva pravde upravlja sa 16 privrednih društava na osnovu sudskog rešenja i 34 preduzeća na koja je po naredbi tužilaštva stavljena zabrana raspolaganja, rekla je Malović.
Prema njenim rečima, Direkcija je preuzela i trenutno upravlja i sa 24 kuće, 59 stanova, 12 lokala, a privremeno je oduzeto 165 automobila.
U posedu Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom, a na računu Narodne banke Srbije završilo su privremeno oduzeta 92 miliona dinara, a na deviznom računu Direkcije oko milion evra, rekla je ona.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: